Sorin Cîmpeanu: Avem probleme cu conexiunea la internet pentru predarea online

Sorin Cîmpeanu
Agerpres

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat că sunt probleme cu conexiunea la internet pentru predarea online.

"Avem probleme cu conectivitatea la un nivel care să permită predarea online (...). Conectivitatea a fost ameliorată, nu suficient de mult încât să spunem că fiecare dintre cei 3 milioane de copii, mai ales acel un milion de copii care sunt în mediul rural - preşcolari şi elevi, au conectivitate şi acces la internet capabil pentru predarea online", a spus Sorin Cîmpeanu, luni, într-o declaraţie de presă.

Sorin Cîmpeanu a menţionat că, deşi în ultimele 12 luni au fost achiziţionate aproape 1 milion de echipamente IT, încă se mai înregistrează lipsuri la acest capitol.

"Tocmai ce am primit un mesaj din partea unui profesor din judeţul Timiş care are patru copii şi ar avea nevoie de cinci echipamente şi de o conexiune la internet capabilă să suporte atâtea conexiuni simultan. Nu toţi elevii din România au echipamente adecvate, înţelegând că pentru ciclul superior al liceului tableta, în opinia mea, este un instrument neadecvat, e nevoie de un laptop", a afirmat Sorin Cîmpeanu.

Sorin Cîmpeanu: „Nu există platforme dedicate şi securizate pentru evaluarea online”

El a spus că aproximativ unul din cinci profesori a fost format pentru predarea online.

Citește și
Sorin Cîmpeanu
Ministrul Cîmpeanu a anunțat când vor fi recuperate cele 2 săptămâni de vacanță

"Apreciez efortul remarcabil făcut de foarte mulţi dintre colegi pentru a-şi consolida singuri abilităţile digitale şi modalitatea de predare, dar totuşi nu avem toţi profesorii formaţi din perspectiva pedagogiei digitale", a afirmat Sorin Cîmpeanu.

În altă ordine de idei, el a informat că Ministerul Educaţiei a primit asigurări că în noiembrie va putea contracta proiectul privind crearea de conţinut digital.

"Al cincilea element la care suntem total deficitari este acela al relevanţei evaluării în sistem online, al modalităţilor prin care profesorul să poată garanta că cel care răspunde din spatele ecranului este elevul şi nu un părinte, un profesor, un frate mai mare sau oricine altcineva. Nu există platforme dedicate şi securizate pentru evaluarea online, cu excepţia unui proiect pilot (...) în care se încearcă dezvoltarea evaluării online doar pentru două discipline - Matematica şi Limba română", a declarat Sorin Cîmpeanu.

Ministrul Educației a afirmat că nici în ţara noastră şi nici în vreun alt stat cu sisteme de educaţie admirate de români nu sunt îndeplinite la un nivel satisfăcător toate cele cinci condiţii pentru ca predarea online să fie o variantă de dorit. "În PNRR avem peste 1 miliard de euro pentru digitalizarea educaţiei", a adăugat Sorin Cîmpeanu.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Cum începe școala în 8 noiembrie. Ministrul Educației: Elevii vor avea un număr redus de teze
Cum începe școala în 8 noiembrie. Ministrul Educației: Elevii vor avea un număr redus de teze

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a făcut precizări, luni, într-o conferință de presă, despre modalitatea în care elevii din România vor începe școala în 8 noiembrie, în condiții de pandemie.

Ministrul Cîmpeanu a anunțat când vor fi recuperate cele 2 săptămâni de vacanță
Ministrul Cîmpeanu a anunțat când vor fi recuperate cele 2 săptămâni de vacanță

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat că cele două săptămâni de vacanţă vor fi recuperate, cel mai probabil, în luna ianuarie.

Profesorii nevaccinați nu pot fi obligați să se testeze din banii lor, crede Sorin Cîmpeanu
Profesorii nevaccinați nu pot fi obligați să se testeze din banii lor, crede Sorin Cîmpeanu

Profesorii nevaccinați nu pot fi obligați să se testeze pe banii lor, crede ministrul educației, Sorin Cîmpeanu, atât timp cât scopul testării este chiar prezența lor în școală.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România

Locuitorii din zona de nord a județului Tulcea au fost vizați vineri noaptea de un mesaj RO-Alert, anunță ISU Tulcea, care precizează că nu au fost înregistrate apeluri privind căderi de obiecte din spațiul aerian.