Este oficial. Bursele studenților scad din această toamnă cu 40 %. ANOSR avertizează că vor fi efecte negative

62555549

Noul an universitar are vești rele pentru studenți, după ce Ministerul Educației a modificat regulile pentru acordarea burselor, iar noile norme au fost publicate deja în Monitorul Oficial. Documentul poate fi consultat aici.

Astfel, studenții vor primi mai puțini bani decât până acum, ca urmare a aplicării Legii 141/2025, cunoscută drept „Legea Bolojan”, care taie fondul de burse.

”Reamintim faptul că, în urma adoptării Legii nr. 141/2025, fondul de burse se calculează prin raportarea la salariul minim net, în locul celui brut, fapt ce va aduce o scădere de aproximativ 40% a fondului și, în consecință, scăderea numărului de beneficiari, iar alocarea acestuia se va realiza doar pe perioada desfășurării activităților didactice, nu și pe durata vacanțelor, reducându-se astfel suplimentar fondul total de care vor dispune instituțiile de învățământ superior.

Totodată, același act normativ prevede prorogarea termenului de alocare a 15% din cheltuielile bugetului general consolidat către sistemul de învățământ până în 2027, astfel că asistăm la menținerea unei practici deja împământenite în educație, care niciodată nu a beneficiat de finanțarea prevăzută de legislația în vigoare, fie că a fost vorba de alocarea a 6% din PIB, conform Legii Educației Naționale nr. 1/2011, ori de actuala prevedere din Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023 și respectiv Legea învățământului superior nr. 199/2023.”, a transmis Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR).

ANOSR, burse

Studenții care învață cu taxă nu mai primesc burse. Bani doar pe perioada cursurilor

De asemenea, studenții își exprimă ”profunda dezamăgire și îngrijorare cu privire la eliminarea posibilității studenților care studiază la forma de finanțare cu taxă de a beneficia de burse și limitarea perioadei de acordare a burselor exclusiv pe perioada desfășurării activităților didactice, modificări survenite în sistemul de acordare a burselor pentru studenți ca urmare a adoptării Ordinului nr. 4957/2025”.

ANOSR, burse

ANOSR acuză că acest act normativ nu a beneficiat de o perioadă de consultare publică, proiectul nefiind publicat în transparență decizională, ci doar dezbătut în ședința Comisiei de Dialog Social din data de 31.07.2025.

Această practică a Ministerului Educației și Cercetării ignoră principiile transparenței și implicării actorilor interesați în luarea deciziilor, exprimând o lipsă de respect a instituției și o sfidare a reglementărilor existente în acest sens. Dezamăgitor este faptul că acest caz nu este unul singular, Ministerul Educației și Cercetării practicând în ultimele luni acest mod de adoptare a actelor normative.”

Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România spune că, în forma Ordinului de ministru publicat în Monitorul Oficial în data de 04.08.2025, sunt prevederi care nu înseamnă altceva decât regrese ale sistemului de învățământ superior.”

Considerăm că restrângerea dreptului studenților eligibili de a beneficia de burse, prin eliminarea posibilității celor înscriși la forma de finanțare cu taxă de a primi sprijin financiar prin burse, reprezintă o măsură injustă și discriminatorie, încălcând principiile care guvernează, conform legii, sistemul național de învățământ superior, printre care principiile echității și al asigurării egalității de șanse și nediscriminării.

Acordarea burselor, indiferent de categoria acestora, nu ar trebui condiționată de forma de finanțare a studentului, întrucât aceasta nu reflectă un criteriu în vederea stabilirii beneficiarilor de burse prin reglementările de la nivel național.”, spun studenții.

ANOSR, burse

Burse acordate doar în perioada cursurilor. ANOSR: ”Calitatea de student nu se pierde pe perioada vacanțelor”

Referitor la acordarea burselor pe toată durata anului universitar, inclusiv pe perioada vacanțelor, ANOSR a susținut încă din 2017 necesitatea implementării acestui mecanism în cadrul sistemului de burse pentru studenți, ”întrucât calitatea de student nu se pierde pe perioada vacanțelor”.

”Mai mult, studenții au cheltuieli și în afara perioadelor de activități didactice propriu-zise, fiind nevoiți să-și acopere cheltuielile curente de trai și pe perioada vacanțelor (de iarnă, de primăvară, de vară), având de achitat taxe de cazare în cămin sau chirii în centrul universitar în care studiază, deși nu rămân acolo pe perioada întregii vacanțe.”, spun cei din ANOSR.

ANOSR, burse

Aceste modificări legislative vin pe fondul unei succesiuni de limitări ale drepturilor studenților începute încă de la finalul anului 2024 prin OUG nr. 156/2025, odată cu limitarea acordării reducerii de 90% la transportul feroviar exclusiv pe ruta de la domiciliu la centru universitar în care studiază pe parcursul anului 2025, măsură prelungită și pentru anul 2026 prin Legea nr. 141/2025.

ANOSR susține că va crește rata de abandon

”Impactul acestor măsuri se va vedea prin scăderea accesului și absolvirii de studii superioare, în special în rândul persoanelor din categorii defavorizate, în creșterea ratei de abandon în învățământul superior, precum și în rata de studenți angajați pe parcursul studiilor pentru a reuși să-și acopere cheltuielile de trai.

De asemenea, este posibil ca retenția studenților să devină din ce în ce mai complexă și să necesite eforturi suplimentare din partea instituțiilor de învățământ superior, prin sprijin financiar, cursuri remediale (în special pentru studenții care nu reușesc să frecventeze suficient activitățile didactice) și alte facilități.”, mai precizează studenții.

Articol recomandat de sport.ro
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
Citește și...
Replica unui elev înainte de proba decisivă de la bacalaureatul de toamnă: „Să veniți să vedeți cum a luat un prost bacu'!”

Încrezători că vor ajunge, în curând, boboci de facultate, mulți dintre tinerii care nu au luat bacalaureatul din prima încercare au mers luni, cu bateriile încărcate, în centrele de examen pentru o nouă șansă.

Peste 33.000 de candidați la a doua sesiune de Bacalaureat 2026. Programul complet al probelor și data afișării rezultatelor

Peste 33.000 de candidaţi s-au înscris pentru a doua sesiune a examenului de Bacalaureat, pentru susţinerea probelor de competenţe (pe probe), din acest an, informează Ministerul Educaţiei.

Rezultate Titularizare 2026. Ministerul Educației a publicat notele inițiale. Când se depun contestațiile

Ministerul Educației a publicat rezultatele inițiale obținute de candidații care au susținut concursul național de Titularizare 2026. 

Recomandări
ANIMAȚIE GRAFICĂ. De ce seacă Dunărea Veche. Cum preia Brațul Bala 85% din debitul fluviului

Operațiune fără precedent pe Dunăre, după ce debitul fluviului a scăzut la valori istorice și a contribuit la agravarea crizei energetice. Militarii au detonat una dintre stâncile care împiedică o cantitate mare de apă să ajungă spre Cernavodă.

PSD și AUR, acuzate că refac alianța în Parlament pentru „masacrarea” Legii integrității. Cele două ținte pe care le urmăresc

Luată de la zero, legea integrității a creat noi tensiuni în Parlament. Social-democrații au depus și de această dată un amendament care prevede că persoanele declarate incompatibile sau găsite în conflict de interese își pierd automat funcția. 

Cum poți reduce factura la energie. Soluția simplă recomandată de specialiști

Putem să reducem consumul și automat și factura de energie, fără să facem mari eforturi sau investiții costisitoare.