Elevii fug de meserii pentru care pot primi salarii chiar și de 3.500 de euro pe lună

×
Codul embed a fost copiat

Agricultura are mai multă nevoie ca niciodată de forţă de muncă, însă tinerii noştri fug de liceele de profil. Au impresia că totul se reduce la dat cu sapa sau la stat în grajd.

Aşa se face că, dacă în urmă cu 20 de ani existau 235 de astfel de şcoli, acum sunt de 10 ori mai puţine în toată ţara. Ce nu ştiu tinerii este ca un absolvent de liceu agricol poate accesa, de exemplu, mult mai uşor bani europeni. Practic, doritorii primesc cel puţin 50.000 de euro din start, doar dacă se mută la ţară şi îşi fac o fermă.

Unul dintre puţinele licee de profil din ţară se află la Brăneşti, în Ilfov. Aici învaţă peste 600 de elevi, convinşi să se înscrie abia după ce profesorii au umblat din şcoală în şcoală ca să îi convingă că agricultura este de viitor.

Doar cu o diplomă de liceu agricol, absolvenţii pot deveni viticultori, apicultori, specialişti în gastronomie, tehnicieni veterinari sau brutari. Iar un absolvent poate accesa cu uşurinţă fonduri europene ca să îşi cumpere stupi, de exemplu sau ca să îşi deschidă o brutărie în sat.

Alina Coteanu, elevă: „Se caută foarte mult şi nimeni nu moare de foame din agricultură."

Citește și
terenuri agricole
Străinii, stăpâni pe 40% din terenul agricol de la noi. Avertismentul CE

Un fost absolvent din Brăneşti, care a urmat şi Facultatea de Medicină Veterinară, a accesat fonduri de europene şi a primit 70.000 de euro ca să îşi deschidă propriul cabinet. Din aceşti bani a cumpărat aparatură, mobilier, medicamente şi a plătit chiria pentru trei ani.”

Tânăr: „Avantajele sunt că poţi să îţi faci o fermă a ta, poţi să lucrezi într-o fermă agricolă, nu cu sapa, ci lucrezi cu utilaje, tractoare, multe alte chestii. "

Tânăr: „Şi teoria are partea ei bună, însă practică este excelentă.”

Există o mare cerere de agricultori pentru care, contrar percepției generale, și salariile sunt pe măsură: un tractorist poate câștiga 1.500-2.000 euro pe lună, un medic veterinar specializat în animale mari poate câștiga 3.000 euro pe lună, iar un șef de fermă 3.500 euro pe lună.

Există o mulţime de fonduri destinate tinerilor.

Tânără: „Pot accesa finanţări până la 50.000 de euro doar pt că se mută în mediul rural şi îşi face o fermă, iar pe lângă asta investiţii în exploataţii agricole care merg până la 500 de mii de euro, plăţile directe, subvenţiile pe hectar.”

Din lipsă de informare, doar patru din o sută de copii care termina clasa a opta sunt tentaţi să meargă la o şcoală agricolă.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Experiment reușit la un liceu agricol din Maramureș. Unde ajung legumele crescute de elevi, în sere
Experiment reușit la un liceu agricol din Maramureș. Unde ajung legumele crescute de elevi, în sere

Ca să ajungi fermier adevărat, trebuie să munceşti încă de pe băncile şcolii. Este premiza de la care au pornit şi elevii unui liceu agricol din Maramureş.

Străinii, stăpâni pe 40% din terenul agricol de la noi. Avertismentul CE
Străinii, stăpâni pe 40% din terenul agricol de la noi. Avertismentul CE

România este ţara care în ultimii ani a vândut cel mai mult teren agricol, iar străinii au profitat de situaţie.

Terenurile agricole necultivate, impozitate mai scump în noul Cod Fiscal
Terenurile agricole necultivate, impozitate mai scump în noul Cod Fiscal

Cine nu îşi lucrează timp de doi ani terenul agricol ar urma să plătească un impozit cu până la 500% mai mare din al treilea an.

Recomandări
Proiect de lege. Foști magistrați, militari și polițiști ar putea pierde locuințele de serviciu după pensionare
Proiect de lege. Foști magistrați, militari și polițiști ar putea pierde locuințele de serviciu după pensionare

Foști procurori, judecători, militari, polițiști și angajați din serviciile secrete, precum și urmașii lor, nu vor mai putea folosi locuințele de serviciu după ce sunt eliberați din funcție ori se pensionează.

Reacția lui Vladimir Putin după ce Uniunea Europeană a aprobat un împrumut de 90 miliarde de euro pentru Ucraina
Reacția lui Vladimir Putin după ce Uniunea Europeană a aprobat un împrumut de 90 miliarde de euro pentru Ucraina

Liderii Uniunii Europene au ajuns la o înțelegere pentru ca Ucraina să primească un împrumut de 90 de miliarde de euro, garantat din bugetul UE. Asta după ce nu s-au putut pune de acord asupra folosirii activelor rusești înghețate.

General NATO: Alianța va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia
General NATO: Alianța va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia

Livrările de arme către Ucraina nu au scăzut după oprirea donațiilor directe ale SUA, a declarat generalul Maik Keller. Misiunea NATO estimează că, din ianuarie, va folosi și un centru în România, alături de cel din Rzeszow, Polonia.