Paradă inedită de 1 Decembrie, într-o comună din Olt. Primarul a organizat-o cu doar 1000 de lei

×
Codul embed a fost copiat

Paradă inedită într-o comună din județul Olt. Localnicii au improvizat un tun pe o dubiță, au luat 10 cai, șarete, ATV-uri și au defilat pe ulițele satului.

Și nu oricum, au avut şi muzică militară. Ideea i-a venit primarului, invidios pe manifestările militare de 1 Decembrie de la Arcul de Triumf din Capitală.

 

 

Startul s-a dat la intrarea în comuna Optași Măgura. În față au mers în coloană câteva ATV–uri, dubiță cu tunul improvizat dintr-o roată și o țeavă, apoi șaretele și călăreții. Localnicii au ieșit la porți cu stegulețe în mâna să întâmpine convoiul.

Citește și
protest ziua nationala
Protest de Ziua Națională: "Iliescu a chemat minerii. Iohannis a chemat PSD-ul"

 

În fiecare an ies la poartă pentru a vedea un eveniment frumos la noi în comună”, spune o localnică.

 

Reporter: Ați transmis în direct?

Localnic: În direct de pe telefonul meu, să pot să dau și la ginerii mei care sunt plecați în străînătate și o să vină acasă să le arăt. E foarte frumos că se întâmpla așa ceva în România măcar o dată pe an.

 

Nu au avut paradă obișnuită, dar au înlocuit-o cu una a cailor. Iar localnicii în loc de uniforme militare s-au îmbrăcat în straie populare. Defilarea a ajuns și la arcul de triumf, așezat lângă „turnul Eiffel” din satul „Paris” al comunei.

 

Superb, superb! Nu am cuvinte de spus, s-a mai făcut și în alți ani, dar parcă mai frumos, din ce în ce ne perfecționăm. Muzica militară e o plăcere pentru mine, chiar îmi provoacă o emoție. Vorba lui Andra: mi se face pielea de găină”, spune un alt localnic.

 

Ideea îi aparține primarului, care s-a inspirat de la paradele de 1 decembrie de la Arcul de Triumf din Capitală.

 

„Ce ar fi să fac la mine în comună ceva asemănător, asemănător păstrând proporțiile. Cu ce să fac? Armată nu am…ia să încerc cu cai. Am zis bă, frate, te mai duci și cu calul la război, dar dacă nu ai o armă așa. Și am zis ia stai să punem un tun pe mașină și muniția o aveam la căruță din spate”, a spus primarul comunei.

 

Evenimentul este la a treia ediție și a costat doar 1.000 de lei.

 

Impulsionat de bucuria oamenilor, edilul are de gând că la anul să facă un eveniment și mai pompos.

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Ziua Națională a României, ziua speranței și a mândriei de a fi român. Cum a arătat parada militară din acest an
Ziua Națională a României, ziua speranței și a mândriei de a fi român. Cum a arătat parada militară din acest an

Peste 1.500 de militari au bătut miercuri pas de defilare și au trecut mândri pe sub Arcul de Triumf. Parada festivă de Ziua Națională a fost întregită spectaculos de aviație sub privirile a zeci de mii de oameni.

Protest de Ziua Națională:
Protest de Ziua Națională: "Iliescu a chemat minerii. Iohannis a chemat PSD-ul"

Câteva persoane protestează, miercuri dimineața, în apropiere de Arcul Triumf, înainte de parada de Ziua Națională.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.