Iulian Rotariu a câștigat ultramaratonul Nomad. A alergat nonstop 270 de km, terminând în 3 zile o cursă care dura 4 zile

Facebook/ ISU Botoșani

Pompierul român Iulian Rotariu a câștigat în stil de mare campion ultramaratonul Nomad din Laponia, pe care l-a terminat după doar 3 zile, deși competiția este programată pe durata a 4 zile. Rotariu a alergat nonstop 270 de km, la -40 de grade.

Iulian Rotariu este pentru a cincea oară campion mondial, după ce a câștigat în doar 3 zile ultramaratonul Nomad din Laponia, o competiție extremă programată pentru durata a 4 zile.

Românul a alergat nonstop 270 de kilometri la temperaturi care au coborât și la -40 de grade, pentru copiii bolnavi de autism din Botoșani.

”Iulian Rotariu continuă să uimească o lume întreagă prin faptul că reușește, tot timpul, să-și depășescă limitele!

În urmă cu puțin timp, organizatorii au anunțat pe pagina oficială de facebook că Iulian a ajuns la linia de finish.

Având în vedere faptul că durata ultramaratonului NOMAD LAPAND era de patru zile, dar colegul nostru a terminat cursa astăzi, se pare că acesta se află în fața unui nou record.

Așteptăm confirmarea oficială a celor de la Canal Aventure!

Cuvintele sunt prea puține pentru a descrie voința de care ai dat dovadă, Iulian!”, au scris miercuri cei de la ISU Botoșani, pe pagina lor de Facebook.

A câștigat toate cursele extreme la care a participat

Iulian Rotariu, care are 46 de ani, a câştigat toate cele patru curse extreme organizate în Australia (522 km- şapte etape), Mozambic (220 km- cinci etape), Vietnam (160 km- patru etape) şi Bolivia (220 km- în şase etape).

Concurenții au avut de parcurs în Laponia o distanță de 270 de kilometri, în condiții extreme.

Iulian Rotariu a fost singurul român înscris în această cursă, el participând în scop caritabil, încercând să sprijine activitatea Asociației Părinților Copiilor cu Autism Botoșani.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers
Un pompier din Botoșani a câștigat ultra-maratonul ”The Ultra Asia Race”

Pompierul Iulian Rotariu de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani a câştigat ultra-maratonul ”The Ultra Asia Race” care s-a desfăşurat, între 9 şi 12 martie, în Vietnam.

Obisnuit sa lupte cu focul, un pompier din Botosani a invins temperaturile extrem de ridicate din desert. Iulian Rotariu s-a clasat pe locul patru la general si pe locul intai la categoria de varsta la ultramaratonul "Sahara Race".

Pompierul roman care a terminat pe 4 la ultramaratonul din Gobi, premiat de stat. Banii ii va dona pentru copiii cu autism

Pompierul Iulian Rotariu, care a obtinut locul patru la ultramaratonul din desertul Gobi, va fi premiat cu sase mii de lei.

Emmanuel Macron: Europa ar putea muri. Trebuie să arate că nu este niciodată vasală Statelor Unite

Preşedintele francez Emmanuel Macron a pledat joi pentru o apărare europeană mai puternică şi mai integrată.

Clotilde Armand a fost trimisă în judecată exact în ziua în care şi-a depus candidatura pentru un nou mandat la Sectorul 1

Potrivit News.ro, procurorii au decis, joi, trimiterea în judecată a primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, care este acuză de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Parchetul General anunţă continuarea urmăririi penale în Dosarul Mineriadei faţă de Petre Roman și mai multe persoane

Parchetul General anunţă, joi, continuarea urmării penale în Dosarul Mineriadei faţă de Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu, Adrian Sârbu, Miron Cosma şi generalii Vasile Dobrinoiu şi Petre Peter.