ANPC: Magazinele vor fi obligate să afişeze la reduceri care a fost cel mai scăzut preţ din ultimele 30 de zile

Magazin CCC

Magazinele vor fi obligate prin lege să afişeze la reducerile de preţ care a fost cel mai scăzut preţ din ultimele 30 de zile înaintea ofertei, potrivit unui proiect al ANPC, care vrea astfel să prevină fenomenul ofertelor înşelătoare.

”Conform Hotărârii propuse de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), magazinele vor fi obligate, prin lege, să afişeze la reducerile de preţ care a fost cel mai scăzut preţ din ultimele 30 de zile înainte de ofertă, scopul Hotărârii fiind să ofere clienţilor o armă împotriva ofertelor înşelătoare. Proiectul introduce un articol nou în H.G. nr. 947/2000 privind modalitatea de indicare a preţurilor produselor oferite consumatorilor spre vânzare privind informaţiile pentru consumatori legate de reducerile de preţ. Orice notificare de reducere a preţului trebuie să indice clar preţul aplicat anterior de comerciant (preţul anterior). Preţul anterior reprezintă cel mai scăzut preţ practicat de comerciant în perioada ultimelor 30 de zile înainte de data aplicării reducerii de preţ, astfel încât consumatoul să poată identifica în mod clar reducerea”, precizează ANPC, potrivit News.ro.

 

Ce prevederi are legea ANPC

 

ANPC vrea includerea următoarelor prevederi în HG privind modalitatea de indicare a preţurilor produselor oferite consumatorilor spre vânzare privind informaţiile pentru consumatori legate de reducerile de preţ.

Citește și
Valentine's Day
Cum se pregătesc magazinele și restaurantele de Valentine's Day

”- Orice notificare de reducere a preţului indică preţul anterior aplicat de comerciant pentru o perioadă determinată, înainte de aplicarea reducerii de preţ. Preţul anterior reprezintă cel mai scăzut preţ practicat de comerciant în perioada ultimelor 30 de zile înainte de data aplicării reducerii de preţ.

- În cazul bunurilor susceptibile a se deteriora sau a se perima rapid (în special alimentele), preţul anterior reprezintă cel mai scăzut preţ practicat de comerciant în perioada ultimelor 10 zile înainte de data aplicării reducerii de preţ.

- În cazul ȋn care produsul a fost prezent pe piaţă mai puţin de 30 de zile, preţul anterior reprezintă cel mai mic preţ practicat de comerciant de la data punerii produsului pe piata, înainte de data aplicării reducerii de preţ.

- Dacă reducerea de preţ este majorată treptat în perioada ultimelor 30 de zile, preţul anterior este considerat preţul fără reducere înainte de prima aplicare a reducerii de preţ”.

Reglementarea propusă de ANPC trebuie să intre în vigoare la data de 28 noiembrie 2021 şi ar urma să se aplice efectiv începând cu data de 28 mai 2022.

Articol recomandat de sport.ro
"Mă cam enervezi!" Dan Șucu a pus mâna pe telefon și i-a scris lui Gigi Becali
"Mă cam enervezi!" Dan Șucu a pus mâna pe telefon și i-a scris lui Gigi Becali
Citește și...
Industria nunților, lovită din plin de pandemie. Organizatorii și localurile fac reduceri de până la 80%
Industria nunților, lovită din plin de pandemie. Organizatorii și localurile fac reduceri de până la 80%

Cu viitori miri mai confuzi ca oricând și cu pierderi semnificative, după un an de coșmar, așa pornesc la drum, în 2021, cei angrenați în uriașa industrie a nunților.

Cum se pregătesc magazinele și restaurantele de Valentine's Day
Cum se pregătesc magazinele și restaurantele de Valentine's Day

Buchete imense, de peste o mie de trandafiri, cazări pentru o noapte la castel sau cântece personalizate sunt doar câteva dintre ideile pe care cuplurile mizează anul acesta, de Valentine's Day.

Guvernul Cîțu taie voucherele de vacanță în 2021. Ce alte reduceri sunt vizate
Guvernul Cîțu taie voucherele de vacanță în 2021. Ce alte reduceri sunt vizate

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a anunţat luni că, în şedinţa coaliţiei guvernamentale, s-au discutat liniile mari ale construcţiei bugetare pentru acest an.

Recomandări
Alegerile din Germania, o miză uriașă pentru Europa. Ascensiunea extremei drepte, motiv de îngrijorare pentru viitorul UE
Alegerile din Germania, o miză uriașă pentru Europa. Ascensiunea extremei drepte, motiv de îngrijorare pentru viitorul UE

Germania este în fața unui scrutin cu o miză uriașă pentru întreaga Europa. Liderii politici și-au încheiat campania pentru alegerile de duminică, cu mesaje legate de Ucraina și provocările aduse de noua administrație americană.

Mai mulți congresmeni republicani critică apropierea lui Trump de președintele Rusiei: „Putin ar trebui să fie executat”
Mai mulți congresmeni republicani critică apropierea lui Trump de președintele Rusiei: „Putin ar trebui să fie executat”

„Zelenski joacă dur, deși nu are nicio carte în mînă”, a spus-o Donald Trump, după ce a lansat o nouă salvă de critici.

Valoarea mitei pentru obținerea unui contract NATO. Noi date dezvăluite din ancheta DNA-SUA de la baza Mihail Kogălniceanu
Valoarea mitei pentru obținerea unui contract NATO. Noi date dezvăluite din ancheta DNA-SUA de la baza Mihail Kogălniceanu

Apar noi date în ancheta instrumentată de procurorii DNA, anchetatorii americani ai Departamentului Apărării și ai Serviciului Naval de Investigații Penale.