Supercomputerul companiei Five Thirty Eight a prezis cine va câștiga Cupa Mondială de fotbal

62306776

Supercomputerul companiei Five Thirty Eight a numit echipa națională a Argentinei principalul candidat pentru câștigarea Cupei Mondiale din 2022.

Analiștii companiei și-au actualizat pronosticul pentru rezultatul final al Cupei Mondiale după încheierea sferturilor de finală, unde aparatul a ghicit un rezultat din patru.

Folosind metoda Soccer Power Index, computerul a estimat șansele de succes ale echipei Argentinei la 37%, informează site-ul oficial al companiei.

Locul doi a fost ocupat de actualii campioni mondiali, francezii, al căror triumf este estimat la 35%. Probabilitatea este de 16% pentru Croația și de 13% pentru marocani.

În plus, supercomputerul a marcat favoriții în fiecare dintre perechile de semifinaliste. Conform sistemului analitic, finala va fi jucată de naționalele Argentinei și Franței, iar Maroc și Croația se vor duela în meciul pentru locul trei.

Reamintim că etapa semifinalelor de la Cupa Mondială de fotbal va începe marți, 13 octombrie. În această zi, argentinienii vor juca împotriva Croației și miercuri, francezii vor încerca să oprească naționala Maroului.

 

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Argentinianul Emiliano Martinez continuă să îl ironizeze pe starul francez Kylian Mbappe. Fotografia care a uimit internetul

Portarul Emiliano Martinez e pe cai mari la câteva zile după ce a ajutat Argentina să câștige Cupa Mondială din Qatar, dar acest lucru nu l-a oprit să îl atace cel mai bun atacant al naționalei Franței, Kylian Mbappe.

Cine este tânăra din România care a trăit alături de starurile Argentinei emoțiile de la ceremonia de premiere din Qatar

Argentina îşi trăieşte visul suprem prin toţi porii! Regina lumii a ajuns acasă cu trofeul pe care îl aştepta o naţiune întreagă de decenii.

Reacția suporterilor la întoarcerea echipei Franței, după înfrângerea dureroasă din finala Campionatului Mondial. VIDEO

Franţa, vicecampioana mondială, a ajuns, luni seară, în Place de la Concorde din Paris, unde jucătorii sunt aclamaţi de zeci de mii de suporteri.

Recomandări
Nicușor Dan și varianta cu 4 guverne a 6 luni: ”E ridicol”. Despre acuzația că încearcă să salveze PSD: ”Exaltarea nu e bună”

Nicuşor Dan a declarat joi despre varianta cu patru guverne succesive, că e cumva ridicol să ai patru guverne în 2 ani şi să faci un program pentru asta, el precizând că nu există în momentul de faţă o soluţie, nici măcar pentru un guvern de armistiţiu. 

Diana Șoșoacă, trimisă în judecată după ce ar fi sechestrat o jurnalistă italiană de la RAI Uno

Eurodeputata Diana Şoşoacă a fost trimisă în judecată de Parchetul General pentru săvârşirea a 4 infracţiuni de lipsire de libertate în mod ilegal după ce în decembrie 2021 ar fi sechestrat în biroul ei o jurnalistă din Italia venită să-i ia un interviu.

Degete tăiate, tentative de omor, trafic de persoane - trecutul violent al clanului din Brăila și Galați, vizat de DIICOT

Descinderi în forță în Brăila și Galați. Procurorii DIICOT și polițiștii de la Investigații Criminale au făcut 29 de percheziții într-un dosar care vizează un temut clan interlop, acuzat de fapte de o violență extremă.