Simone Biles, o nouă performanță istorică. Gimnasta din SUA a cucerit al 22-lea aur mondial

Americanca Simone Biles, revenită în competiţie după doi ani, a obţinut al 22-lea său titlu mondial, impunându-se în finala de la bârnă, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers, relatează AFP.

Simone Biles, care s-a mai impus la Anvers la individual compus şi pe echipe, a obţinut o notă excepţională, de 14,800, talonată de chinezoaica în vârstă de numai 17 ani Yaqin Zhou (14,700). Brazilianca Rebeca Andrade, care a învins-o sâmbătă pe Biles în finala de la sărituri, a completat podiumul (14,300).

Biles are acum în total 29 de medalii la Mondiale.

Tot duminică, britanicul Jake Jarman a devenit campion mondial la sărituri. La 21 de ani, Jarman, campion european la sărituri în această probă, a reuşit primul titlu mondial din cariera sa, cu mai puţin de zece luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris.

Cu 15,050 puncte, el l-a devansat pe americanul Khoi Young (14,849), medaliat cu argint sâmbătă la cal cu mânere şi care participă, la 20 de ani, la primele sale Mondiale.

Ucraineanul Nazar Cepurnîi a luat bronzul (14,833), notează Agerpres.