FCSB s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, după 4-0 cu Virtus AC. Meciul a fost LIVE pe VOYO

Your browser doesn't support HTML5 video.

FCSB s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins echipa sanmarineză Virtus AC cu scorul de 4-0 (3-0) pe stadionul "Steaua" din București. Meciul a fost transmis în exclusivitate de VOYO.

După o serie de atacuri, campioana României a deschis scorul în minutul 20 prin Alex Băluță, care a recuperat mingea în interiorul careului și a șutat direct, potrivit Sport.ro.

În minutul 28, Malcom Edjouma a marcat cel de-al doilea gol al meciului, în urma unei centrări venită din corner.

Iar în minutul 36, Malcom Edjouma a reușit să înscrie dubla, tot în urma unui corner.

Prima repriză s-a încheiat cu 3-0 pentru FCSB.

În a doua repriză, în minutul 71, David Popa șutează de la marginea careului, portarul advers respinge în față, iar David Miculescu a recuperat și a marcat din apropiere. Este 4-0.

Echipa antrenată de Elias Charalambous şi-a creat numeroase ocazii de gol, având şi o bară, prin Valentin Creţu (5), raportul şuturilor pe poartă fiind de 16-1.

Atacantul italian Federico Piovaccari, care a evoluat la roş-albaştri în sezonul în sezonul 2013-2014, a fost introdus la Virtus în min. 58, acesta fiind ultimul meci din careira sa.

În tur, în San Marino, FCSB s-a impus cu 7-1 (5-0).

FCSB o va întâlni în următoarea fază a competiției pe Maccabi Tel Aviv, din Israel.

Primul meci va avea loc în România, pe 23 sau 24 iulie. Manşa secundă se va disputa în deplasare, pe 30 sau 31 iulie.

FCSB - Virtus AC, echipele de start

Echipele de start pentru meciul dintre FCSB şi echipa sanmarineză Virtus AC:

FCSB: 99. Andrei Vlad - 2. Valentin Creţu, 6. Denis Haruţ, 21. Vlad Chiricheş (căpitan), 12. David Kiki - 18. Malcom Edjouma, 42. Baba Alhassan - 15. Marius Ştefănescu, 25. Alexandru Băluţă, 70. Luis Phelipe - 11. David Miculescu. Antrenor: Elias Charalambous.

Rezerve: 32. Ştefan Târnovanu - 3. Ionuţ Panţîru, 8. Adrian Şut, 16. Mihai Lixandru, 19. Daniel Popa, 20. Nana Antwi, 23. Andrei Pandele, 27. Darius Olaru, 29. Alexandru Musi, 30. Siyabonga Ngezana, 98. David-Andronic Popa.

Virtus: 39. Alex Passaniti - 15. Nicola Gori, 34. Umberto De Lucia, 5. Michele Rinaldi, 6. Roberto Sabato - 11. Tommaso Lombardi, 10. Ivan Buonocunto, 4. Andrea Montanari, 45. Elia Ciacci, 72. Luigi Rizzo - 22. Nicola Angeli (căpitan). Antrenor: Luigi Bizzotto.

Rezerve: 12. Fabio Gentilini - 7. Manuel Battistini, 9. Federico Piovaccari, 16. Jacopo Muggeo, 17. Alessandro Golinucci, 18. Mattia Ceccaroli, 19. Niccolo Pupeschi, 25. Simone Benincasa, 31. Nicolo Vallocchia.

Arbitru: Stefan Ebner; arbitri asistenţi: Robert Steinacher, Manuel Undesser; al patrulea oficial: Safak Barmaksiz (toţi din Austria)

Arbitru video: Manuel Schuettengruber; arbitru asistent video: Julian Weinberger (ambii din Austria)

Observator pentru arbitri: Nenad Djokic (Serbia); Delegat UEFA: Rotem Kamer (Israel)