Trump, declarație de război comercial la Davos, pentru a „restaura măreția Americii pe socoteala restului lumii”

×
Publicitate

Nepăsător la avertismentele experților, care spun că taxele vamale alimentează inflația, Donald Trump a amenințat de-a valma Europa, Canada și China cu tarife sporite.

Pentru comentatori, discursul ținut prin videoconferință liderilor de afaceri și diplomaților reuniți la Davos este o declarație de război comercial.

Trump nu se mulțumește să facă importurile mai puțin competitive decât produsele americane, ci vrea să atragă industrii și locuri de muncă în Statele Unite.

După ce în primele trei zile a transformat din temelii America, în cea de-a patra, Donald Trump și-a îndreptat atenția către restul lumii.

Donald Trump, președintele Statelor Unite: „Uniunea Europeană tratează Statele Unite foarte nedrept, foarte rău. Europenii nu cumpără produse agricole și mașini de la noi. Însă exportă milioane de autovehicule în Statele Unite”.

Trump a amenințat că va taxa importurile europene cu până la 25%. Și nu doar europene.

Donald Trump, președintele Statelor Unite: „O să determinăm celelalte națiuni să ne respecte. Avem un deficit comercial enorm și cu Canada. O să se termine cu asta. Nu avem nevoie de ei să ne fabrice mașinile. Nu avem nevoie de lemnul lor pentru că avem și noi păduri. N-avem nevoie de petrolul și gazele lor. Avem și noi, mai mult decât oricine altcineva”.

N-ar fi prima oară când Trump folosește amenințarea tarifelor vamale drept tactică de negociere.

Donald Trump, președintele Statelor Unite:Dar dacă nu vă fabricați produsele în America, ceea ce e dreptul vostru, atunci e foarte simplu: va trebui să plătiți tarife (taxe vamale) care vor direcționa sute de miliarde de dolari și chiar trilioane de dolari în trezoreria noastră pentru a ne consolida economia și a ne plăti datoriile”.

„Trump a fost ales ca perturbator”

Agnes Callamard, secretar general al Amnesty International: „Discursul denotă hotărârea lui categorică de a restaura măreția Americii pe socoteala restului lumii. Favorizează afacerile și pe angajații americani în detrimentul celor din restul lumii. Asta e viziunea lui, centrată pe America. Nu are nimic de oferit restului lumii”.

David Miliband, fost ministru britanic de Externe: „(Trump) a fost ales ca perturbator. A promis că va arunca în aer ordinea actuală, atât în SUA, cât și în străinătate. A fost consecvent în campanie, în perioada de tranziție și în primele zile ale mandatului”.

Trump gândește totul printr-un filtru tranzacțional, de beneficii și pierderi.

Donald Trump: „Arabia Saudită va investi cel puțin 600 de miliarde de dolari in America. Dar o să-i cer prințului moștenitor, care e un tip fantastic, să rotunjească suma la un trilion (o mie de miliarde). Și cred ca o va face, pentru ca am fost foarte drăguți cu ei. De asemenea o să cer Arabiei Saudite să scadă prețul petrolului (crescând producția). E musai! Mă și mir că n-au făcut-o înainte de alegerile din SUA. Dacă prețul petrolului scade, războiul ruso-ucrainean ar înceta imediat”.

Republicanul a adăugat că mizează și pe ajutorul chinezilor pentru a opri urgent vărsarea de sânge în Ucraina.

Reporter: Până anul viitor, va exista un acord de pace între Ucraina și Rusia?
Trump: Ei bine, va trebui să întrebați Rusia. Ucraina este pregătită să facă o înțelegere.

Trump le-a cerut din nou europenilor creșterea investițiilor naționale în apărare.

Donald Trump, președintele Statelor Unite: „Voi cere tuturor țărilor membre NATO să-și majoreze cheltuielile de apărare până la nivelul de cinci procente din PIB, cum ar fi trebuit să se întâmple de mulți ani”.

Dintre țările europene, doar Polonia se apropie de acest nivel-țintă ambițios, cu cheltuieli pentru apărare de 4,7%incluse în bugetul pe anul acesta. În contrapondere, Germania abia a atins cifra minimă de 2% pe 2024.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, OUT de pe lista arbitrilor pentru Cupa Mondială: ”Pur și simplu de neînțeles!”
Istvan Kovacs, OUT de pe lista arbitrilor pentru Cupa Mondială: ”Pur și simplu de neînțeles!”
Citește și...
Artemis II se întoarce spre Pământ: capsula Orion pregătește amerizarea în Oceanul Pacific

Misiunea Artemis se află în cea de-a opta zi de zbor și se îndreaptă spre Pământ cu o viteză de peste 2.700 de kilometri pe oră.

Ce contracte a obținut JD Vance de la Viktor Orban, în vizita dinainte de alegeri. Prima vânzare: petrol

Casa Albă a anunțat miercuri că Ungaria s-a angajat să achiziționeze petrol, sisteme de rachete HIMARS și reactoare modulare mici din Statele Unite.

Armistițiul SUA-Iran se clatină: Teheranul amenință că rupe acordul dacă Israelul continuă atacurile în Liban

Acordul de încetare a focului între Iran și Statele Unite e unul fragil chiar dacă Statele Unite și Iranul se pregătesc de negocieri de pace în Pakistan. 

Recomandări
România riscă să piardă miliarde de euro din PNRR. Șeful Fondurilor Europene: Reformele vor fi duse la capăt

România are de implementat investiții și reforme în valoare de aproximativ 10 miliarde de euro prin PNRR, iar stadiul actual arată un progres inegal. Șeful Fondurilor Europene a explicat că Guvernul a identificat 14 jaloane cu „penalizare substanțială”. 

Ultimele clipe de omagiu pentru Mircea Lucescu: personalități din fotbal și politică, prezente la ceremonie

Astăzi fanii își pot lua rămas bun, pe Arena națională, de la Mircea Lucescu, cel mai mare antrenor din istoria României. 

„Asta îi doare foarte tare pe români”: presa maghiară susține că nivelul de trai din România s-a prăbușit față de Ungaria

„În România, vânzările din comerțul cu amănuntul continuă să scadă, în timp ce inflația rămâne dificil de controlat”, notează presa maghiară, pe fondul unui climat politic tensionat generat de alegerile foarte strânse din Ungaria.