Coronavirus România, 8 iunie. 125 de cazuri noi, 20.604 de persoane infectate

×
Publicitate

Coronavirus România, 8 iunie. Până în prezent, pe teritoriul României sunt 20.604 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus și 1339 de decese. Autoritățile anunță 125 de cazuri noi de îmbolnăvire în ultimele 24 de ore.

Duminică, au fost anunțate alte 11 decese provocate de coronavirus.

Desfășurarea evenimentelor de luni:

UPDATE 14:25 Alte 5 decese provocate de coronavirus

 

Deces 1335

Citește și
Carambol pe un bulevard din Baia Mare după ce unui șofer i s-a făcut rău la volan. Un bărbat, dus de urgență la spital
Carambol pe un bulevard din Baia Mare după ce unui șofer i s-a făcut rău la volan. Un bărbat, dus de urgență la spital

Bărbat, 67 ani, județ Suceava.

Dată confirmare: 03.06.2020.
Dată deces: 07.06.2020
Comorbidități: diabet zaharat, HTA, obezitate, cardiopatie ischemică cronică.

Deces 1336

Bărbat, 77 ani, județ Suceava.

Data confirmare: 07.06.2020.
Data deces: 07.06.2020.
Comorbidități: AVC în antecedente, hemipareza stânga, fibrilație ventriculară, melena.

Deces 1337

Femeie, 80 ani, județ Iași.

Dată confirmare: 05.06.2020.
Dată deces: 07.06.2020.
Comorbidități: HTA, stenoza aortica, boală mitrală, insuficiență cardiacă cronica.

Deces 1338

Bărbat, 64 ani, București.

Dată confirmare: 06.06.2020.
Dată deces: 07.06.2020.
Comorbidități: HTA, insuficiență renală, AVC ischemic în antecedente, ateromatoza carotidiană, demență mixtă severă, anemie microcitara.

Deces 1339

Bărbat, 53 ani, județ Buzău.

Dată confirmare: 25.05.2020.
Dată deces: 07.06.2020.
Comorbidități: diabet zaharat tip II, obezitate, hemofilie tip A, ciroza hepatica cu virus C, insuficienta venoasa cronică.

UPDATE 12:50 125 de cazuri noi de îmbolnăvire

Până luni, 8 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 20.604 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus. Dintre persoanele confirmate pozitiv, 14.826 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 1334 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt, Ilfov, Harghita, Tulcea și Buzău, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 125 noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 146 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 2.113 de persoane. Alte 94.405 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 506.115 de teste.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 3.304 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.885 în Italia, 561 în Spania, 84 în Franța, 617 în Germania, 97 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 114 cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 9 în Spania, 6 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 28 au fost dec larați vindecați: 9 în Germania, 9 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Situația pe județe

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

coronavirus

Coronavirus România, 8 iunie, situația pe județe

 

UPDATE 10:45 Numărul deceselor ajunge la 1.334

Luni dimineață a fost anunțat un nou deces provocat de coronavirus în România.

Deces 1334

Bărbat, 87 ani, județ Tulcea.

Dată confirmare: 30.05.2020.
Dată deces: 07.06.2020.
Comorbidități: ateroscleroză cerebrală, boală Parkinson, escare sacrate gradul IV, sepsis.

189 de cazuri noi de îmbolnăvire

Până duminică, 7 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 20.479 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 14.638 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 1326 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt, Ilfov, Harghita, Tulcea și Buzău, au decedat.

Au fost înregistrate alte 189 noi cazuri de îmbolnăvire, iar la ATI, în acest moment, sunt internați 144 de pacienți.

Tătaru: „Din 15 iunie încă suntem în stare de alertă"

 

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, afirmă că este posibil ca starea de alertă să rămână în vigoare şi după 15 iunie, ţinând cont de evoluţia epidemiei după relaxarea măsurilor restrictive privind prevenirea răspândirii coronaviursului.

“Din 15 iunie încă suntem în stare de alertă, iar evoluţia din aceste zile va decide, la nivelul Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, prelungirea sau nu a stării de alertă. Dacă nu o să mai fie stare de alertă o să avem relaxare, deşi mi-e greu să cred acest lucru. Ne trebuie o evaluare completă, iar 15 iunie nu cred că va fi data la care să nu mai prelungim starea de alertă, având în vedere şi evoluţia, focarele noi şi faptul că încă avem o transmitere în comunitate”, a declarat Nelu Tătaru, duminică seara, potrivit News.ro.

El a reafirmat că transmiterea intracomunitară a SARS-Cov-2 va continua, în România, şi pe parcursul acestei veri.

Patru pacienţi din Spitalul de Urgenţă Slatina, infectaţi


Patru pacienţi de la secţia de chirurgie plastică a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Slatina au fost testaţi pozitiv pentru COVID-19.

Primul pacient al secţiei menţionate testat pozitiv a fost un bărbat în vârstă de 63 de ani, internat pe 31 mai, care a prezentat febră în data de 5 mai. Bărbatul s-a internat la SJU Slatina cu traumatism la un deget de la mâna stângă, fără simptome specifice COVID-19.

SJU Slatina a testat apoi toţi pacienţii internaţi la secţia de chirurgie plastică, iar rezultatele analizelor au indicat încă trei cazuri de infectare cu noul coronavirus.

Articol recomandat de sport.ro
Italienii au reacționat în două cuvinte după ce a fost anunțată înlocuirea lui Cristi Chivu la Inter
Italienii au reacționat în două cuvinte după ce a fost anunțată înlocuirea lui Cristi Chivu la Inter
Citește și...
Carambol pe un bulevard din Baia Mare după ce unui șofer i s-a făcut rău la volan. Un bărbat, dus de urgență la spital
Carambol pe un bulevard din Baia Mare după ce unui șofer i s-a făcut rău la volan. Un bărbat, dus de urgență la spital

Trei autoturisme au fost serios avariate într-un carambol, pe un bulevard din Baia Mare. Din primele informații, accidentul în lanț a fost provocat de un șofer căruia i s-a făcut rău la volan.

Bărbatul din Sibiu care a pus portrete fasciste la fereastră a fost condamnat. Zice că regretă faptele
Bărbatul din Sibiu care a pus portrete fasciste la fereastră a fost condamnat. Zice că regretă faptele

Bărbatul din Sibiu care anul trecut a fost reținut pentru confecționarea și utilizarea de simboluri fasciste în public a fost condamnat, în primă instanță.

Capcana de pe A1. Două TIR-uri au fost avariate serios. Șofer: „Cu mașină mică deja eram victimă”
Capcana de pe A1. Două TIR-uri au fost avariate serios. Șofer: „Cu mașină mică deja eram victimă”

De parcă gropile nu erau îndeajuns, pe A1 a mai apărut o capcană după topirea zăpezii.

Recomandări
Patru ani de război în Ucraina. Bilanțul unui conflict care a schimbat arhitectura de securitate a Europei
Patru ani de război în Ucraina. Bilanțul unui conflict care a schimbat arhitectura de securitate a Europei

Este 24 februarie 2026. Se împlinesc exact 4 ani de la invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina vecină. Kremlinul continuă războiul brutal, omoară civili și folosește chiar și iarna ca armă. Frontul a obosit, se poartă negocieri, dar pacea e departe.

Iubirea, prin lentila psihiatriei. „Am putea fi tentați să punem diagnostice serioase”. Obsesie, atașament sau dragoste
Iubirea, prin lentila psihiatriei. „Am putea fi tentați să punem diagnostice serioase”. Obsesie, atașament sau dragoste

Ce este, de fapt, iubirea? O emoție, o alegere, o nevoie biologică sau o formă sofisticată de „nebunie” temporară? 

Interviurile pentru șefia DNA: trei procurori, evaluați marți. Funcția devine vacantă de la 31 martie
Interviurile pentru șefia DNA: trei procurori, evaluați marți. Funcția devine vacantă de la 31 martie

Trei procurori concurează marți pentru funcția de procuror-șef al Direcției Naționale Anticorupție (DNA), în fața comisiei de la Ministerul Justiției.