Bilanț COVID-19 în România, 28 iulie 2022. Au fost înregistrate 9.339 de cazuri noi de infectare cu coronavirus

62234686

Un număr de 9.339 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, cu 463 mai puţine faţă de ziua anterioară, a anunţat, joi, Ministerul Sănătăţii.

Conform ministerului, 1.822 dintre cazurile noi din ultimele 24 de ore sunt la pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima trecere prin boală.

Cele mai multe cazuri de COVID-19 din țară

Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 sunt în Bucureşti - 2.569 şi în judeţele Cluj - 619, Constanţa - 460, Timiş - 420, Braşov - 392, Iaşi - 328, Sibiu - 327, Dolj - 320, Ilfov - 311.

Cea mai mare incidenţă este în Bucureşti - 7,76, urmată de judeţele Cluj - 6,19, Ilfov - 5,49, Constanţa - 4,94, Braşov - 4,71.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.347 de teste RT-PCR (3.356 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 1.991 la cerere) şi 22.818 teste rapide antigenice.

Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 13.300.548 de teste RT-PCR şi 10.692.212 teste rapide antigenice.

În total, pe teritoriul României, au fost înregistrate 3.043.205 de cazuri de infectare cu noul coronavirus de la începutul pandemiei.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 272 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Câte persoane sunt internate în spital cu COVID-19

 

 

În unităţile sanitare de profil sunt internate 3.709 persoane cu COVID-19, cu 138 mai multe faţă de ziua precedentă, a informat, joi, Ministerul Sănătăţii.

La ATI sunt trataţi 253 de pacienţi, cu 20 mai mult faţă de ziua anterioară, dintre care 214 sunt nevaccinaţi anti-COVID.

Din totalul pacienţilor internaţi, 611 sunt minori, 607 fiind pe secţii, cu 13 mai mulţi faţă de ziua anterioară, şi patru la ATI, cu doi mai puţin faţă de ziua precedentă.

În ultimele 24 de ore au fost raportate 12 decese în rândul pacienţilor cu COVID (şase bărbaţi şi şase femei).

Dintre cele 12 decese, unul a fost înregistrat la categoria de vârstă 50 - 59 de ani, două la categoria de vârstă 60 - 69 de ani, trei la categoria de vârstă 70 - 79 de ani şi 6 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, pacienţii care au decedat prezentau comorbidităţi şi 9 dintre ei erau nevaccinaţi anti-COVID.

De la începutul pandemiei şi până în prezent, 65.935 de persoane diagnosticate cu COVID-19 au decedat în România

Articol recomandat de sport.ro
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Citește și...
O să avem frig, ploi și chiar ninsori de Paște. Ce temperaturi vor fi în noaptea de Înviere. HARTA codurilor de vreme rea

O să fie frig la Înviere, anunță meteorologii, care spun să ne îmbrăcăm gros dacă mergem să luăm lumină. Din această seară, scad iar temperaturile, în toată țara. 

România înăsprește regulile second-hand: maximum 2 mașini/an, interdicții pentru „daune totale” și restricții la alte produse

România pregătește una dintre cele mai dure reglementări pentru piața produselor second-hand. 

Ministrul Justiției a trimis propunerile pentru șefii Parchetelor: cine sunt candidații la DNA, DIICOT și Parchetul General

Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a transmis marţi Preşedintelui Nicuşor Dan propunerile pentru numirea în funcţiile de conducere din cadrul Ministerului Public. 

Recomandări
România înăsprește regulile second-hand: maximum 2 mașini/an, interdicții pentru „daune totale” și restricții la alte produse

România pregătește una dintre cele mai dure reglementări pentru piața produselor second-hand. 

NASA a publicat primele fotografii cu fața ascunsă a Lunii, realizate de astronauții misiunii Artemis II

NASA a publicat primele fotografii realizate de astronauții misiunii Artemis II în timpul survolului Lunii.

Mircea Lucescu rămâne internat în stare gravă la ATI. Medicii au renunțat la conectarea la ECMO din cauza riscurilor

Starea de sănătate a lui Mircea Lucescu se agravează de la o zi la alta. Reprezentanții Spitalului Universitar din Capitală anunță că fostul selecționer a suferit și o serie de accidente vasculare cerebrale.