Ambasada SUA la Kiev: Forțele ruse au răpit 2.389 de copii din Donețk și Lugansk

Ambasada SUA la Kiev a citat Ministerul de Externe al Ucrainei care a afirmat că 2.389 de copii ucraineni au fost „strămutați ilegal” din teritoriile controlate de ruși ale regiunilor Lugansk și Donețk și duși în Rusia, scrie The Guardian, care prezintă o postare în acest sens a reprezentanței diplomatice americane.
”Aceasta nu este asistență. Este o răpire”, a scris Ambasada SUA.
Kievul a acuzat Moscova că a deportat ilegal copii de la Mariupol, pe fondul unor informații potrivit cărora trupele ruse îndreptau civili către regiunile separatiste din estul Donbasului controlate de ruși.
Într-o declarație de luni, Ministerul de Externe al Ucrainei a declarat că forțele ruse au deportat cu forța 2.389 de copii din Donețk și Lugansk și a calificat această mișcare „o încălcare gravă a dreptului internațional”.
Sursa: StirilePROTV
Etichete: Ucraina , razboi , copii , invazie , ambasada SUA , trupe ruse , rapiti
Dată publicare: 22-03-2022 15:38