Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte: „E un plan radical”

×
Publicitate

George Simion, candidatul AUR la prezidențiale, promite reducerea cu două treimi a aparatului administrativ, adică 500.000 de bugetari în cinci ani, dacă ajunge președinte.

George Simion a afirmat că în perioada care urmează ”vor trebui luate nişte măsuri neprietenoase pe care Marcel Ciolacu le-a amintit doar şi toate guvernările din ultimii ani le-au amintit şi ele nu s-au realizat”.

Structura din care Simion ar concedia jumătate de români

De exemplu, o eficientizare a aparatului administrativ. Suntem în Senatul României, aici tot am auzit proteste din partea angajaţilor, diferite chestii. Sunt angajaţi aici, în Senat, la comisiile pe care le conducem noi, dar nu angajaţi de noi, ci erau în structura Senatului, care sunt deranjaţi în momentul în care li se cere un raport de activitate. Situaţia asta este în administraţia locală şi centrală”, a afirmat George Simion, într-un interviu acordat Digi 24 şi difuzat marţi seară.

El a spus că din sistemul bugetar ar trebui să plece ”membrii de partid, pentru că nu vorbim despre profesori, nu vorbim despre cadre medicale, avem un deficit la pompieri, la poliţişti, la militari”.

Simion a avansat numărul de 500.000 de bugetari care ar trebui să plece din sistem.

„Vorbim de faptul că la începutul anilor 2000 erau 800.000 de angajaţi în sectorul de stat şi acum sunt 1.300.000. Ar trebui să ajungem înapoi la 800.000 pentru că în aceşti 25 de ani noi beneficiem de tehnologie, de digitalizare şi putem să profităm de progresul tehnic. (...) Dar vreau să nu alarmăm pe cineva spunând că a doua zi se va întâmpla acest lucru. Pe parcursul a cinci ani, avem un program de guvernare care prevede reducerea cu două treimi a instituţiilor locale şi centrale. E un plan radical”, a mai spus candidatul AUR.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Expert Forum a prezentat situația veniturilor și cheltuielilor din cele două săptămâni de campanie pentru turul secund al alegerilor prezidențiale. 

Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”

Șeful delegației trimise de Donald Trump să supravegheze alegerile din România a prezentat concluziile vizitei sale. Oficialul american a lăudat sistemul electoral din țara noastră, numindu-l „un model de transparență, securitate și dedicare civică”.

Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”

Judecătorii Curții Constituţionale a României au respins, joi, cererea de anulare a alegerilor prezidenţiale depusă de George Simion. După acest apel al șefului AUR, judecătorii vor continua cu validarea victoriei lui Nicușor Dan.

Recomandări
Măsurile luate în România pentru reducerea consumului de curent. Cum economisesc primăriile și companiile în orele de vârf

Consumul de energie în orele de vârf ne face tot mai vulnerabili. Între orele 20:00 și 23:00, economisirea este extrem de importantă în aceste zile.

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați astfel Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Când va fi apogeul valului de căldură. „Bucureștiul intră sub cod portocaliu”

Este a treia zi de cod roșu în vestul țării, însă România întreagă îndură temperaturi tot mai ridicate atât ziua cât și noaptea. Meteorologii spun că este doar începutul valului de caniculă.