George Simion, după ce a anunțat că l-a înfrânt pe Nicușor Dan: „Este victoria lui Călin Georgescu”

×
Publicitate

George Simion şi-a revendicat victoria la scrutinul de duminică. În discursul său, a declarat că este o victorie a lui Călin Georgescu, cel care trebuia să fie şef al statului, şi şi-a asigurat susţinătorii că acesta va ajunge în conducerea ţării.

Rezultate oficiale BEC la alegerile prezidențiale. În discursul său de după închiderea urnelor, George Simion și-a anunțat victoria și a spus că aceasta se datorează lui Călin Georgescu.

„Nu este victoria mea, este victoria poporului român umilit, furat şi minţit de atâtea ori până acum. Este victoria unui om care trebuia să fie preşedintele României. Este victoria lui Călin Georgescu. El trebuia să fie preşedintele României, el este preşedintele României şi vreau să îi asigur pe toţi românii că mă voi ţine de cuvânt şi domnul Călin Georgescu va ajunge în conducerea ţării noastre. Este timpul să revenim la democraţie, la statul de drept, la ordinea constituţională”, a afirmat Simion, care a adresat un mesaj după prezentarea exit-poll-urilor, din faţa Palatului Parlamentului. 

Deși și-a revendicat victoria în turul secund al algerilor prezidențiale, primele exit poll-uri indică o victorie a lui Nicușor Dan.

Candidatul independent este creditat cu peste 8 %în faţa contracandidatului său, liderul AUR George Simion, în urma celui de-al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, desfăşurat duminică, potrivit datelor exit-poll-ului CURS, pe baza datelor existente până la ora 20.00.

Potrivit datelor CURS, Nicuşor Dan a obţinut 54,1 % din voturile din ţară la scrutinul de duminică.

Candidatul AUR George Simion are un scor de 45,9%.

Prezenţa la vot a fost de peste 64%.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Votul s-a încheiat. Până la ce oră mai pot vota alegătorii care încă așteaptă la cozile de la secții

Secțiile de votare din țară și din străinătate s-au închis la ora 21:00, ora României, pentru al doilea tur al alegerilor prezidențiale, însă alegătorii aflați la rând pot vota până la ora 23:59.

Ambii candidați revendică victoria la prezidențiale. Simion: ”Sunt președinte”. Nicușor: ”Luptăm pentru o singură Românie”

Candidatul independent la alegerile prezidenţiale, Nicuşor Dan, a declarat duminică, după ce exit-poll-urile au indicat că are un avans considerabil faţă de contracandidatul său George Simion, că alegerile nu sunt despre politicieni.

România a ieșit la vot. Prezență record la turul doi – peste 11,6 milioane de români au votat. Prezența totală la ora 21:00

Turul doi al alegerilor prezidențiale din 2025 a înregistrat una dintre cele mai ridicate participări electorale din istoria recentă a României.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.