REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016, IALOMITA. PSD castiga 42 din 66 de primarii

06-06-2016 14:19

Adrian Mocionoiu, candidat PSD Slobozia

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. PSD a obtinut la alegerile locale 42 din cei 66 de primari din judetul Ialomita, precum si 18 din cele 31 de mandate de consilier judetean.

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. PNL a castigat primaria municipiul Urziceni si alte 19 primarii, ALDE a luat trei primarii, iar Partidul Ialomitenilor, in premiera, o primarie.

PSD Ialomita a castigat primaria municipiul Slobozia si orasele Fetesti, Amara, Tandarei, Fierbinti-Targ, iar ALDE orasul Cazanesti.

Candidatul PSD Adrian Mocioniu, 39 de ani, de profesie medic veterinar, este noul primar al municipiului Slobozia. Acesta a obtinut 6.602 voturi, urmat de Ioan Martin, PNL, 4.210 voturi.

'Multumesc slobozenilor pentru maturitatea votului si pentru faptul ca au ales cerebral si pragmatic, printre prioritatile mele se afla realizarea unei infrastructuri moderne in trei cartiere marginase pentru a fi aduse la standardele de civilizatie a celorlalte cartierele ale municipiului, furnizarea de apa potabila sigura si curata in tot orasul, precum si lucru cel mai important, popularea cu firme a Parcului industrial in vederea crearii de noi locuri de munca', a declarat Adrian Mocioniu, pentru Agerpres.

La randul sau, Victor Moraru, locul unul pe lista PSD pentru CJ Ialomita, a declarat ca acest rezultat inseamna "o mare responsabilitate" a formatiunii sale fata de cetatenii judetului.

"Judetul Ialomita trebuie sa fie readus acolo unde ii este locul, un mare furnizor de produse agricole si alimentare, iar administratia publica trebuie sa fie pusa in slujba comunitatii', a spus Moraru.

Prezenta la vot in judetul Ialomita a fost de 53,67%.

PSD a castigat detasat alegerile in judetul Ialomita, rezultatele finale centralizate de Biroul Electoral Judetean (BEJ) aratand ca social-democratii au obtinut 58% din mandatele de consilier judetean, precum si peste jumatate din mandatele de consilier local si 42 dintre cele 66 de primarii, inclusiv resedinta de judet.

Conform rezultatelor finale ale alegerilor locale de duminica, anuntate, marti, de Prefectura Ialomita, PSD a castigat detasat alegerile in acest judet. Astfel, din totalul de 31 de mandate de consilier judetean, social-democratii au obtinut 18 mandate, in timp ce PNL are zece consilieri judeteni, iar ALDE trei.

PSD a obtinut 403 din cele 788 de mandate de consilier local, in timp ce PNL are 262 de consilieri locali, iar ALDE 61. Niciuna dintre celelalte formatiuni politice nu are mai mult de 26 de alesi locali in acest judet.

PSD a obtinut si cele mai multe mandate de primar - 42 - din 66, inclusiv in municipiul resedinta de judet, Slobozia. In urma scrutinului de duminica, PNL are in judetul Ialomita 20 de primari, ALDE castiga trei primarii, in timp Partidul Ialomitenilor are un primar.

Candidatii la functia de primar in judetul Ialomita:

Candidatii la functia de primar in municipiul Slobozia:
Municipiul Slobozia Partidul Social Romanesc Constantin Gheorghe
Municipiul Slobozia Candidat Independent Costea Vlad
Municipiul Slobozia Partidul Socialist Roman Filip Enuta-Gina
Municipiul Slobozia Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Gae Ionel
Municipiul Slobozia Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Ionascu Gabi
Municipiul Slobozia Partidul National Liberal Martin Ioan
Municipiul Slobozia Partidul Social Democrat Mocioniu Adrian-Nicolae
Municipiul Slobozia Partidul Ialomitenilor Olaru Vasile
Municipiul Slobozia Partidul Miscarea Populara Radu Paros-Mihaita

Candidatii la functia de primar in municipiul Fetesti:
Municipiul Fetesti Partidul National Liberal Catrinoiu Gheorghe
Municipiul Fetesti Partidul Social Romanesc Cernitoiu Dumitru
Municipiul Fetesti Partidul Social Democrat Gafitoi Sorin
Municipiul Fetesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Ionescu Octavian-Mihail
Municipiul Fetesti Candidat Independent Moraru George-Cristian
Municipiul Fetesti Partidul Miscarea Populara Motoaca Adrian
Municipiul Fetesti Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Soare Gheorghe

Candidatii la functia de primar in municipiul Urziceni:
Municipiul Urziceni Partidul Social Democrat Cazan Liviu-Aurelian
Municipiul Urziceni Partidul Social Romanesc Dinu Nicolae-Liviu
Municipiul Urziceni Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Mitrica Ion
Municipiul Urziceni Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Parepa Nicolae
Municipiul Urziceni Partidul National Taranesc Crestin Democrat Peiu Grigore-Adrian
Municipiul Urziceni Partidul National Liberal Sava Constantin


Oras Amara Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Bajenaru Liviu-Cornel
Oras Amara Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Brudariu Robert-Corneliu
Oras Amara Partidul Socialist Roman Dobrinescu Eliad
Oras Amara Partidul Social Democrat Moraru Victor
Oras Amara Candidat Independent Stanciu Cristea
Oras Amara Partidul National Liberal Tinta Nicolae
Oras Cazanesti Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Gavrila Alexandru
Oras Cazanesti Partidul National Taranesc Crestin Democrat Ghilea Anatol
Oras Cazanesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Machita Alexandru
Oras Cazanesti Partidul National Liberal Paraschiv Mitica
Oras Cazanesti Partidul Social Democrat Stelian Traian
Oras Fierbinti-Targ Partidul National Liberal Gheorghe Viorel
Oras Fierbinti-Targ Partidul Social Democrat Iusein Iuksel
Oras Fierbinti-Targ Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Stoian Constantin-Catalin
Oras Tandarei Partidul Social Romanesc Balea George-Laurentiu
Oras Tandarei Partidul National Liberal Ghitau Marian
Oras Tandarei Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Iordache-Adam Marin
Oras Tandarei Partidul Ialomitenilor Petrache Gheorghe
Oras Tandarei Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Popa Marin
Oras Tandarei Partidul Social Democrat Roman George-Cristian
Adancata Partidul Ialomitenilor Andrei Alexandru
Adancata Partidul National Liberal Barbu Ionel-Valentin
Adancata Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Dinica George
Adancata Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Salcianu Vasile
Adancata Partidul Social Democrat Zamfir George
Albesti Partidul National Liberal Badic Ionel-Vica
Albesti Candidat Independent Dutu Mihai
Albesti Partidul Social Democrat Juganaru Emil
Albesti Partidul Ialomitenilor Laderu Ionita
Alexeni Partidul Social Democrat Carbune Ion
Alexeni Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Nastase Nicu
Alexeni Partidul National Liberal Sava Gheorghe
Andrasesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Ghita Ilie
Andrasesti Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Mafteiu Andrei-Eusebiu
Andrasesti Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Mihai Ion
Andrasesti Partidul Social Democrat Usurelu Ionel
Andrasesti Partidul National Liberal Vasile Adrian
Armasesti Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Avram Gheorghe
Armasesti Partidul Social Democrat Carpen Marius
Armasesti Partidul National Liberal Ene Ionel
Armasesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Ilie Gheorghe Alexandru
Axintele Candidat Independent Butoi Stelian
Axintele Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Ferfelea Marian-Nicolae
Axintele Partidul Social Democrat Grigore Tudor
Axintele Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Moise Ionel
Axintele Partidul National Liberal Niculescu Sergiu
Balaciu Partidul National Liberal Mihu Cornel
Balaciu Partidul Ialomitenilor Sandu Marian-Daniel
Balaciu Partidul Social Democrat Simion Mirel-Danut
Barbulesti Partidul National Liberal Bacrita Dumitru
Barbulesti Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Cutitaru Zobar-Marian
Barbulesti Partidul Social Democrat Lita Laurentiu
Barbulesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Vasile Ionel
Barcanesti Partidul Miscarea Populara Barbu Constantin
Barcanesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Herea Valerica
Barcanesti Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Miclea Valentin
Barcanesti Partidul National Liberal Popa Daniel
Barcanesti Partidul Social Democrat Puscas Valentin
Boranesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Aeleni Petru
Boranesti Partidul National Liberal Bosneag Marian
Boranesti Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Mihai Valetin
Boranesti Partidul Socialist Roman Mizileanu Cornel
Boranesti Partidul Social Democrat Nae Adrian
Boranesti Partidul Ialomitenilor Rosu Claudiu-Emil
Bordusani Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Bilbie Ionel
Bordusani Partidul Miscarea Populara Ionita Florin
Bordusani Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Ionita Ionel
Bordusani Candidat Independent Ispir Dumitru-Daniel
Bordusani Partidul National Liberal Marin Vasile-Bobocel
Bordusani Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Necula Alexandru
Bordusani Partidul Social Democrat Vrinceanu Gheorghe
Bordusani Partidul Social Romanesc Zainea Marian
Bucu Partidul Social Democrat Dragomir Stelica
Bucu Partidul Ialomitenilor Dragusin Ion
Bucu Partidul National Liberal Sultanescu Adrian
Buesti Partidul National Liberal Georgescu Gheorghe
Buesti Partidul Social Democrat Mihaila Nicolae
Ciocarlia Partidul National Liberal Buriceanu Sorin
Ciocarlia Partidul Social Democrat Dragomir Raducanu
Ciocarlia Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Grozavu Viorel
Ciochina Partidul National Liberal Campulungeanu Vasile
Ciochina Partidul Social Democrat Stroe Gheorghe
Ciulnita Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Bunica Andreea-Corina
Ciulnita Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Gheorghe Stelica
Ciulnita Partidul Social Democrat Grigore Constantin
Ciulnita Partidul National Liberal Grigore Gabriel
Cocora Partidul Social Democrat Lefter Sorin-Danut
Cocora Partidul National Liberal Toader Vasile
Colelia Partidul National Liberal Nicolae Petre
Colelia Partidul Social Democrat Nita Nichita
Cosambesti Partidul National Liberal Dusa Vasile
Cosambesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Micu Marcel
Cosambesti Partidul Social Democrat Popescu Bogdan
Cosereni Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Anghel Ion
Cosereni Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Cringasu Gheorghe
Cosereni Partidul Social Democrat Radu Ion
Cosereni Partidul National Liberal Tudorache Lucian
Dragoesti Partidul Social Democrat Mitrea Ion
Dragoesti Partidul National Liberal Stefan Mioara
Dridu Partidul Miscarea Populara Badea Ileana-Florentina
Dridu Partidul Neosocialist Turiga Ion
Dridu Partidul National Liberal Turiga Valentin
Dridu Partidul Social Democrat Visan Valentina-Florentina
Facaeni Partidul National Liberal Rosu Nuti
Facaeni Partidul Social Romanesc Sima Tinca
Garbovi Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Alexe Emil
Garbovi Partidul Social Democrat Popa Grigore
Garbovi Partidul National Liberal Stan Georgica
Gheorghe Doja Candidat Independent Curelea Ion
Gheorghe Doja Partidul National Liberal Ion Mihai
Gheorghe Doja Partidul Social Democrat Slaniceanu Dragos-Catalin
Gheorghe Doja Partidul Ialomitenilor Spatarelu Iulian
Gheorghe Lazar Partidul Social Democrat Buzea Marian
Gheorghe Lazar Partidul Miscarea Populara Ungureanu Ion
Gheorghe Lazar Partidul National Liberal Vasile Costel
Giurgeni Partidul National Liberal Butuc Adrian
Giurgeni Partidul Social Democrat Dinu Valere
Grindu Partidul Miscarea Populara Barascu Petre
Grindu Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Dutu Gheorghe
Grindu Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Raducanu Elena Corina
Grindu Partidul National Liberal Stefan Razvan
Grindu Partidul Social Democrat Vieriu Costel
Grivita Partidul Socialist Roman Ionescu Smaranda
Grivita Partidul Social Democrat Nica Cornel
Grivita Partidul National Liberal Stroe Vasile
Gura Ialomitei Candidat Independent Dumitrescu Teodor-Marian
Gura Ialomitei Partidul Ialomitenilor Florea Alexandru
Gura Ialomitei Partidul National Liberal Jipa Ioan
Gura Ialomitei Partidul Social Democrat Lambru Cristinel-Constantin
Gura Ialomitei Candidat Independent Malanca Niculae
Ion Roata Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Dinescu Alexandru
Ion Roata Partidul National Liberal Ghita Mihai
Ion Roata Candidat Independent Oprea Stelian
Ion Roata Partidul Social Democrat Paun Ionel
Jilavele Partidul National Liberal Albu Maita
Jilavele Partidul Social Democrat Ene-Miloievici Petre
Jilavele Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Miclea Dan
Maia Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Militaru Mioara
Maia Partidul National Liberal Niculae Costel
Maia Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Pantazi Anghel
Maia Partidul Ialomitenilor Paraschiv Gheorghe
Maia Partidul Social Democrat Zamfir Marian
Manasia Partidul Neosocialist Barbu Mihail
Manasia Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Calinescu Nicolae
Manasia Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Dinica Mihail
Manasia Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Manghenita Eracle
Manasia Partidul National Liberal Oprea Gelal
Manasia Partidul Social Democrat Veihemer Alexandru
Marculesti Partidul National Liberal Ciriblan Gheorghe
Marculesti Partidul Social Democrat Ciriblan Romeo-Sorin
Marculesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Nitu Cicerone
Mihail Kogalniceanu Partidul Social Democrat Barbu Mihaita
Mihail Kogalniceanu Partidul National Liberal Dinu Alexandru
Milosesti Partidul National Liberal Chitoiu Nelu
Milosesti Candidat Independent Chitoiu Silvia-Adela
Milosesti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Necula Viorel
Milosesti Partidul Miscarea Populara Popescu Valentin-Nicolae
Milosesti Partidul Social Democrat Savulescu Stela
Milosesti Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Zeca Vasile
Moldoveni Partidul Social Democrat Dumitru Victor-Alexandru
Moldoveni Partidul National Liberal Ivan Alexandru
Movila Partidul National Liberal Iordan-Datcu Cristian-Mihai
Movila Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Jercan Elena Ramona
Movila Partidul Social Democrat Mihai Valeriu
Movila Partidul Miscarea Populara Prunuta Ion
Movilita Partidul National Liberal Draghici Marian
Movilita Candidat Independent Goga Ioan
Movilita Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Petrache Iuliu
Movilita Partidul Social Democrat Petre Petre
Munteni-Buzau Partidul National Liberal Soare Gheorghe
Munteni-Buzau Partidul Social Democrat Stan Florin
Ograda Partidul Social Democrat Badea Lilian
Ograda Partidul National Liberal Gongea Ion
Perieti Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Bazac Elly-Marius
Perieti Partidul Miscarea Populara Cati Sever-Leonida
Perieti Partidul Social Romanesc Catoi Ion
Perieti Partidul Ialomitenilor Cristea Elena
Perieti Partidul National Liberal Dragu Gheorghe
Perieti Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Merlea Sile-Adrian
Perieti Partidul Social Democrat Mustatea Gheorghe-Marian
Platonesti Partidul National Liberal Nedelcu Aurica
Platonesti Partidul Social Democrat Negraru Florinel
Radulesti Partidul Social Democrat Micu Constantin
Radulesti Partidul National Liberal Oancea Catalin-Cristian
Reviga Partidul Social Democrat Barbu Nitu
Reviga Partidul National Liberal Began Niculae
Reviga Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Buga Constantin
Rosiori Partidul National Liberal Cristea Nicu
Rosiori Partidul Social Democrat Dobre Nicolae
Rosiori Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Sandu Nicolae
Salcioara Partidul National Liberal Fritu Ionel
Salcioara Partidul Social Democrat Stoica Gabriel
Sarateni Partidul National Liberal Tocileanu Eugen
Saveni Partidul Social Democrat Dragoi Daniela-Mariana
Saveni Partidul National Liberal Iacob Nicolae
Saveni Candidat Independent Moise Gheorghe
Saveni Partidul Ialomitenilor Nastase Florin
Scanteia Partidul Social Romanesc Andreescu Ion
Scanteia Partidul National Liberal Barbu Nicolae
Scanteia Partidul Ialomitenilor Filipoiu Iulian
Scanteia Partidul Social Democrat Ilie Georgeta
Scanteia Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Soare Mircea-Eugen
Scanteia Partidul Socialist Roman Stefan Mogos
Sfantu Gheorghe Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Fernolend Georgeta
Sfantu Gheorghe Partidul Social Democrat Gomes Iuliana-Livia
Sfantu Gheorghe Partidul National Liberal Teculescu Petru-Madalin
Sfantu Gheorghe Partidul Ialomitenilor Vlasceanu Lucian
Sinesti Partidul Social Democrat Ion Marian
Sinesti Partidul National Liberal Varasteanu Dan-Titi
Stelnica Partidul Social Democrat Decu Fanica
Stelnica Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Jitea Marian-Claudiu
Stelnica Partidul Social Romanesc Valeanu Ani-Titela
Stelnica Partidul National Liberal Zainea Ancuta
Suditi Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Bodeanu Iuliana-Alexandrina
Suditi Partidul Social Democrat Sincan Vasile
Suditi Partidul National Liberal Vlante Emil-Panait
Traian Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Bonciu Nicolae
Traian Candidat Independent Corbu Vasile
Traian Partidul National Liberal Dumitru Marian
Traian Partidul Social Democrat Nastase Fanel
Traian Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Serban Mihai
Valea Ciorii Partidul National Liberal Dumitru Gheorghe
Valea Ciorii Partidul Social Democrat Ionescu Stefan
Valea Macrisului Partidul Social Democrat Bobes Mihail
Valea Macrisului Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Grasu Ion
Valea Macrisului Partidul Ialomitenilor Nita Costel
Valea Macrisului Partidul National Liberal Tatu Adrian-Georgian
Vladeni Partidul Social Democrat Corlau Lucian
Vladeni Partidul National Liberal Dinu Marian

 

Sursa: Pro TV


VIDEO PROTVPLUS.RO