(P) GDF SUEZ Energy Romania incurajeaza angajatii sa faca voluntariat

61509927

Doar 20% dintre romani fac voluntariat periodic sau ocazional, spun datele ultimului Eurobarometru, din iunie 2011.

Ne aflam nu cu mult sub media europeana, care este de 24%, insa la distante considerabile de tari ca Olanda, Belgia si Luxemburg – unde voluntariatul este o activitate obisnuita pentru 57% dintre oameni sau ca Danemarca ori Finlanda unde 43%, respectiv 39% dintre locuitori se implica in comunitate.

ONG-urile au fost primele care au sprijinit si incurajat voluntariatul in Romania: desi au avut resurse limitate, au initiat constant programe de atragere a voluntarilor, campanii de promovare sau au facut lobby pentru obtinerea de sprijin guvernamental.

Tot ONG-urile au introdus in Romania conceptul de voluntariat corporatist pe care l-au imbratisat tot mai multe companii care au inteles importanta voluntariatului, responsabilitatii si solidaritatii si au inceput sa ofere constant angajatilor posibilitatea de a se implica in comunitate.

Este si cazul GDF SUEZ Energy Romania, ai carei angajati se alatura cu entuziasm cauzelor sociale sustinute de companie, fie ca este vorba de educarea tinerilor privind utilizarea surselor de energie, de participarea la evenimente sportive care sustin cauze sociale sau de renovarea caselor familiale din cadrul SOS Satele Copiilor.

Citește și
(P) De ce confortul și garanția au devenit criterii esențiale atunci când alegem o nouă mașină
(P) De ce confortul și garanția au devenit criterii esențiale atunci când alegem o nouă mașină

Cea mai recenta actiune de voluntariat initiata de GDF SUEZ Energy Romania a avut loc chiar pe santierul Habitat for Humanity Romania de la SOS Satele Copiilor. Aici, 25 de angajati au muncit cot la cot cu specialistii Habitat for Humanity Romania, in cadrul proiectului de reabilitare a celor 12 case sociale in care peste 80 de copii vor descoperi, la finalul proiectului, ce inseamna bucuria unui camin frumos si primitor.
 

"Ne-am imprietenit cu Alex, Madalina, Serban si multi alti copii minunati pentru care SOS Satele Copiilor inseamna acasa. Ne-am bucurat enorm sa participam la actiunea de sambata in beneficiul lor si va exista cu siguranta o data viitoare, ocazie cu care ii vom cunoaste pe toti. Am facut asta pentru ei si ei sunt motivul pentru care vom reveni mereu gata sa dam o mana de ajutor", a declarat Iulian, angajat al GDF SUEZ Energy Romania si voluntar pentru programul “Totul incepe acasa!”.

Prin programul “Totul incepe acasa!”, derulat de GDF SUEZ Energy Romania, Fundatia GDF SUEZ si Habitat for Humanity Romania, casele din cadrul SOS Satele Copiilor vor fi renovate si eficientizate energetic pana la finalul anului 2014. In fiecare casa locuieste o mama sociala, ce are in grija 6-7 copii. Casele au fost date in folosinta acum 20 de ani si nu au mai fost renovate de atunci, iar in prezent ele sunt intr-o stare avansata de degradare si au un consum energetic ridicat.

Contributia de 300.000 de euro a GDF SUEZ Energy Romania va imbunatati considerabil conditiile de locuit si de invatare pentru toti cei 134 de beneficiari: copii, parinti si asistenti sociali ce isi desfasoara activitatea in acest centru.

Programul „Totul incepe acasa!” face parte din platforma de responsabilitate sociala a GDF SUEZ Energy Romania, „Energie pentru Fapte Bune”, ce reuneste toate proiectele de implicare in viata comunitatii derulate de catre companie. Detalii pe www.energiepentrufaptebune.ro.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină

Acest articol este un material publicitar al cărui conținut a fost realizat în mod independent de o terță parte, fără răspunderea editorială şi sub supravegherea PRO TV S.R.L.

Citește și...
(P) De ce confortul și garanția au devenit criterii esențiale atunci când alegem o nouă mașină
(P) De ce confortul și garanția au devenit criterii esențiale atunci când alegem o nouă mașină

Felul în care românii aleg o mașină s-a schimbat vizibil în ultimii ani.

(P) Auchan România, recunoscut din nou ca Angajator de Top: ce beneficii și oportunități au angajații companiei
(P) Auchan România, recunoscut din nou ca Angajator de Top: ce beneficii și oportunități au angajații companiei

Cu circa 7.000 de angajați și 50 de meserii în cadrul companiei, Auchan România își reconfirmă și în acest an statutul de Top Employer, o recunoaștere a modului consecvent în care compania investește în oameni și într-un mediu de lucru stabil.

(P) BYD își consolidează poziția pe piața din România și încheie anul cu rezultate solide, după doar 6 luni de la lansare
(P) BYD își consolidează poziția pe piața din România și încheie anul cu rezultate solide, după doar 6 luni de la lansare

BYD marchează un decembrie de referință pe piața din România și în statistica înmatriculărilor, plasând BYD SEAL U DMi pe locul 1 în topul celor mai vândute modele PHEV și BYD Dolphin Surf pe locul 2 în segmentul turismelor electrice.

Recomandări
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa

Donald Trump a declarat miercuri că el și secretarul general al NATO, Mark Rutte, au „stabilit cadrul unui viitor acord cu privire la Groenlanda” la câteva ore de la discursul de la Davos.

Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele
Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele

Premierul Ilie Bolojan afirmă că, în această perioadă, reprezentanţii Guvernului lucrează la construcţia bugetului de stat pe anul 2026, pe „baze realiste”, subliniind că obiectivul este „un buget al relansării şi al investiţiilor”.

Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America
Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America

George Simion, aflat într-o vizită în SUA, a tăiat un tort în forma Groenlandei, cu steagul american, la un eveniment al unor congresmani republicani care au au sărbătorit primul an din cel de al doilea mandat al lui Donald Trump.