SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS, 6-0, 6-2. Ultima oara cand americanca a luat doar 2 game-uri intr-un meci a fost acum 17 ani

Simona Halep

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS. Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 4 WTA, a invins-o pe Serena William, locul 1 WTA, scor 6-0, 6-2, in Singapore, la Turneul Campioanelor.

Jucatoarea americana de tenis Serena Williams, locul 1 WTA, nu mai pierduse un set fara sa castige vreun game din mai 2013, de la turneul de la Madrid.

In sferturile de finala ale turneului de la Madrid, Serena Williams a invins-o, cu scorul de 6-3, 0-6, 7-5, pe Anabel Medina Garrigues (Spania). Jucatoarea americana a castigat acel turneu de la Madrid. Acesta este al optulea set pierdut cu 0-6 de Serena Williams in cariera.

Serena nu mai luase doar doua game-uri intr-un meci din 1998

Liderul clasamentul mondial, americanca Serena Williams, nu a mai pierdut un meci in care sa obtina doar doua ghemuri din februarie 1998, cand avea 16 ani si a fost invinsa de sud-africanca Joanette Kruger, locul 27 WTA la ora disputarii partidei, informeaza wtatennis.com.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

In februarie 1998, Kruger se impunea cu scorul de 6-1, 6-1, in sferturile de finala ale turneului de la Oklahoma City. Atunci, Serena Williams ocupa locul 42 in clasamentul mondial.

Prima reactie a Simonei Halep

"Este cel mai mare meci din viata mea", a spus Simona, imediat dupa ce a obtinut victoria.

Victoria Simonei i-a extaziat pe romanii de pretutindeni. Astfel, o femeie a trimis pe adresa Stirile PROTV o poza cu modul sau de a sarbatori.

Iata desfasurarea meciului:

12:10 Simona isi castiga serviciul si mai are nevoie de un singur game pentru o victorie extraordinara. Scorul este 5-1 in setul doi. Serena amana finalul si isi castiga serviciul. Scorul este 5-2, iar Simona este la serviciu.

Romanca isi castiga serviciul si partida, la capatul unei performante excelente.

11:51 Serena Williams castiga primul game al partidei si scorul de 2-1 pentru Simona in al doilea set. Dupa o lupta stransa, Simona obtine avantaj si apoi punctul decisiv. Scorul este 3-1 pentru sportiva noastra.

Spectatorii striga "Simona! Simona! Simona".

Simona a reusit al doilea break din setul doi si conduce cu 4-1.

11:41 Jucatoarele au revenit pe teren si Simona castiga si primul game din al doilea set. "Hai Simona", s-a auzit din tribunele arenei din Singapore. Romanca si-a castigat si serviciul si conduce cu 2-0 in setul doi.

11:29 Al treilea break si Simona Halep conduce cu 5-0 in primul set al meciului de la Turneul Campioanelor. Simona castiga primul set al partidei fara probleme, cu 6-0, cu un joc ireprosabil.

11:25 Simona isi castiga serviciul la zero, fara drept de apel. Comentatorii straini spun ca sportiva din Romania face exact ce trebuie sa faca si adauga ca nu inteleg ce se intampla cu Serena Williams, care face duble greseli in serie.

11:22 Sportiva noastra a reusit al doilea brake din primul set, pe fondul mai multor greseli facute de Serena Williams. Simona are mari sanse sa treaca numarul 1 WTA.

11:15 Romanca a castigat primul game al meciului si pare destul de relaxata si increzatoare in fortele ei. Simona si-a adjudecat si propriul serviciu si conduce cu 2-0.

11:00 Simona Halep se afla la incalzire si are sansa de o invinge pentru prima data pe Serena Williams.

Simona Halep, pentru a patra oara fata in fata cu Serena Williams

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS. Partida are loc in etapa a doua a Grupei Rosii de la Turneul Campioanelor, competitie care se desfasoara la Singapore, potrivit Mediafax.

Sesiunea de miercuri va incepe la ora 08.30, cu partida de dublu dintre Alla Kudriavteva/Anastasia Rodionova (Rusia/Australia) - Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (Rusia), si va continua cu meciul Williams - Halep. Disputa SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS este la al patrulea episod, de fiecare data impunandu-se Williams. Ele au jucat prima data una impotriva celeilalte in 2011, in turul doi al turneului de la Wimbledon, cand Serena Williams a castigat in trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1.

Urmatoarele doua partide SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS au avut loc in 2013 si s-au incheiat cu scorul de 6-3, 6-0, in semifinalele turneului de la Roma, si cu scorul de 6-0, 6-4, in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati. La Singapore, Serena Williams si Simona Halep au debutat cu cate o victorie. Halep a invins-o, luni, cu scorul de 6-2, 6-3, pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 5 WTA, iar Serena Williams pe sportiva sarba Ana Ivanovici, locul 7 WTA, scor 6-4, 6-4.

Partida dintre invinsele din prima etapa, Ana Ivanovici - Eugenie Bouchard, va avea loc de la ora 14.30. BNP Paribas WTA Finals, a 44-a editie a Turneului Campioanelor, reuneste cele mai bune opt jucatoare si cele mai bune opt perechi de dublu in anul in curs, care se intrec pentru premii de 6,5 milioane de dolari. Halep este a treia romanca in istorie participanta la o editie a finalei sezonului, dupa Virginia Ruzici si Irina Spirlea.

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS se joaca miercuri, de la ora 11:00.

NEWS ALERT Veste uriașă pentru Simona Halep!

Simona Halep a debutat cu o victorie clara la Turneul Campionilor, numarul 4 mondial trecand in doua seturi de Eugenie Bouchard (6-2, 6-3).

SIMONA HALEP VS. EUGENIE BOUCHARD. Jucatoarea de tenis Simona Halep a invins-o in doua seturi pe Eugenie Bouchard, in primul meci al romancei la Turneul Campioanelor de la Singapore.

Simona Halep, in centrul atentiei la nunta fratelui ei. A stralucit intr-o rochie rosie si a incins o hora mare, in strada

Zi cu emotii mari duminica pentru Simona Halep. Campioana de tenis, ajunsa numarul trei mondial, a fost in centrul atentiei la nunta fratelui ei.

Întâlnire de taină la Damasc. Presa din Siria: Șeful Serviciului Secret din România, față în față cu Bashar al-Assad

Un diplomat european a dezvăluit, miercuri, pentru Syria TV, că Serviciului Secret din România a vizitat Siria și s-a întâlnit cu președintele Bashar al-Assad și cu directorul serviciilor de informații siriene, Hossam Luke.

Tehnologia care poate apăra România în cazul unui atac cu rachete balistice. A fost testată cu succes de Israel și SUA

Israelul și Statele Unite au folosit pentru prima oară într-o situație reală interceptoarele de rachete balistice împotriva proiectilelor lansate de Iran.

România, mamă vitregă pentru elevi. „Masa caldă” e, de fapt, rece în peste 60% din cazuri. Nu toți copiii o primesc

"Masa caldă" în școli este în peste 60% din cazuri un sendviș sau un pachet cu hrană rece. Programul național funcționează doar într-o treime dintre școlile alese de Ministerul Educației, care dă vina pe incompetența autorităților locale.