Simona Halep a luptat fantastic, dar a pierdut in sferturi la US Open, in fata Serenei Williams: 6-2 4-6 6-3

Simona Halep, Serena Williams - 1

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS. Romanca a castigat setul al doilea cu o evolutie senzationala, dar americanca, numarul 1 mondial, s-a impus in cele din urma in decisiv.

COMENTARIUL LIVETEXT AL PARTIDEI

Serena Williams a castigat primul game pe propriul serviciu, apoi s-a impus imediat si pe serviciul Simonei, dupa care a dus scorul la 3-0 in primul set.

Simona reuseste sa-si adjudece primul ei game, pe propriul serviciu, si reduce diferenta la 3-1. Apoi reuseste si un break si revine in set: 3-2.

Simona a fost aproape chiar sa egaleze, a avut doua sanse sa castige game-ul al 6-lea, care a durat aproape 10 minute, dar l-a incheiat cu o dubla greseala. Break Serena, 4-2 in primul set, dupa care duce scorul imediat la 5-2. Setul s-a incheiat cu inca un break al americancei, 6-2.

Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

Setul al doilea a inceput tot cu Williams in control, castigandu-si primul serviciu. Halep a luptat insa eroic si a castigat game-ul de 1-1 dupa ce a salvat 7 mingi de break ale adversarei, reusind cateva lovituri incredibile.

Cu moralul ridicat, Simona a reusit inca un game spectaculos si pe serviciul Serenei, reusind un break, desi adversara a avut trei asi consecutivi. Simona conduce pentru prima oara in meci, 2-1 in setul al doilea. Apoi isi castiga si serviciul si se distanteaza la 3-1. Serena isi castiga mai greu serviciul, dar reduce totusi diferenta la 3-2. Simona reuseste insa sa mentina ritmul bun si se distanteaza din nou, 4-2, dar Serena revine cu serviciu solid si se apropie iar la 4-3. Si Halep face insa un game bun pe serviciul ei si conduce imediat cu 5-3. Se enerveaza insa in game-ul urmator, dupa ce rateaza o sansa de a castiga setul, si scorul se apropie din nou, 5-4.

Setul se incheie cu un game fascinant, de aproape un sfert de ora. Simona are mai multe mingi de set, Serena are si ea sansa sa egaleze, dar pana la urma, cu cateva lovituri senzationale, Halep castiga setul cu 6-4.

Setul al treilea incepe tot cu Serena in avantaj, 1-0. Simona ramane insa in joc si egaleaza imediat. Serena nu-si cedeaza nici ea serviciul, 2-1, apoi reuseste un break care o distanteaza la 3-1 si un game destul de rapid pe propriul serviciu, 4-1. Simona nu se lasa si castiga game-ul de 4-2.

In acest moment important, Serena isi arata valoarea si castiga un game la zero, cu care duce scorul la 5-2 in decisiv. Si Simona castiga un game alb, 5-3, dar Serena serveste acum pentru meci.

***

Williams (34 ani), care castigase si primele patru confruntari cu Svedova (28 ani, 52 WTA), s-a impus in doar 68 de minute in fata jucatoarei antrenate de romanul Victor Ionita.

Svedova a reusit cea mai buna performanta a sa la US Open in proba de simplu, dar nu i-a putut rezistat Serenei, care a avut 11 asi si 27 de mingi direct castigatoare. Kazaha a inregistrat 3 asi, 5 duble greseli, doar 11 ''winners'' si 17 erori nefortate (13 pentru Serena).

Serena Williams, care are in palmares sase titluri la US Open, s-a oprit anul trecut in semifinale, la fel ca si Simona Halep, ambele invinse de italience, americanca de Roberta Vinci, iar romanca de Flavia Pennetta.

Serena, care a jucat finale anul acesta la Australian Open si Roland Garros si a castigat titlul la Wimbledon, o conduce pe Simona Halep cu 7-1 la meciurile directe, singurul succes al reprezentantei noastre venind in 2014, la Turneul Campioanelor, in faza grupelor, cu un neverosimil 6-0, 6-2.

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS. Anul acesta cele doua s-au infruntat in sferturi la Indian Wells, Serena impunandu-se cu 6-4, 6-3. Serena este in mare forma la US Open, unde nu a pierdut maximum trei ghemuri pe set in cele patru tururi de pana acum, dar fara a intalni adversare de marca (Ekaterina Makarova, Vania King, Johanna Larsson, Iaroslava Svedova). Halep a trecut de Kristen Flipkens, Lucie Safarova, Timea Babos si Carla Suarez Navarro, cedand un singur set, in fata unguroaicei Babos.

In sferturi s-a calificat si Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numarul zece, care a dispus de sora mai mare a Serenei, Venus Williams (36 ani), a sasea favorita, cu 4-6, 6-4, 7-6 (3), dupa un final dramatic, in care ambele jucatoare au salvat mingi de meci.

Pentru Pliskova este primul sfert de finala la un turneu de Mare slem, urmand sa o infrunte pe castigatoarea dintre poloneza Agnieszka Radwanska, numarul 4 WTA, si croata Ana Konjuh (92 WTA).

Venus viza un al 14-lea sau sfert de finala al US Open in 18 participari, precum si o posibila semifinala cu sora sa Serena.

NEWS ALERT E gata! Știm prima echipă promovată matematic în Superliga României

Simona Halep, numarul cinci mondial, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului US Open, ultimul de Mare Slem al anului, luni, la New York, dupa ce a invins-o pe Carla Suarez Navarro (Spania/N. 11), cu 6-2, 7-5.

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului US Open

Simona Halep e eliminata de Angelique Kerber in semifinale la Cincinnati, 3-6, 4-6. Nemtoaica ar putea fi noul nr. 1 mondial

Simona Halep e eliminata de Kerber in semifinale la Cincinnati, 3-6, 4-6. Kerber poate ajunge nr 1 mondial daca va castiga turneul. In finala, Kerber o va intalni pe Pliskova.

Românii au în conturile personale de pensii din Pilonul 2 o sumă record. Cât primește fiecare în medie

Românii au în conturile personale de pensii Pilon 2 o sumă record. Peste 160.000 de pensii Pilon 2 au fost deja plătite către cei ieșiți din activitate, jumătate din sumă numai anul trecut.

Joe Biden a ajutat în secret Ucraina să se apere de atacurile Rusiei și a trimis rachete ATACMS cu rază lungă de acțiune

În ultimele săptămâni, Statele Unite au trimis în secret rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei pentru a fi folosite în lupta împotriva invadatorilor ruși, iar Ucraina le-a folosit deja de două ori.

Cum a fost prinsă că a luat mită doctorița ginecolog din Giurgiu. Banii pe care-i avea în buzunar erau marcați

Este anchetă la Spitalul Județean de Urgență din Giurgiu, după ce un medic ginecolog a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru o operație de cezariană, acoperită de asigurarea medicală.