Recomandare bulversanta a CE: parintii isi pierd dreptul sa afle sexul copilului inainte de nastere

×
Publicitate

Oricat ar parea de straniu, cerinta are totusi o justificare. In multe tari de pe continent femeile fac avort cand afla ca vor avea fetita.

Vorbim de o rezolutie a Comitetului pentru Egalitatea sanselor, din cadrul Consiliului Europei, potrivit careia doctorii nu vor mai avea voie sa le comunice parintilor sexul pruncului.

Propunerea este o reactie vizavi de practica avorturilor selective care afecteaza fetusii de sex feminin, avorturi care sunt din ce in ce mai numeroase in tari ca Suedia si Norvegia. Nu mai vorbim despre China si India.

Potrivit doctorilor, in Romania nu tine nimeni o astfel de statistica. Putem spune totusi ca anul trecut s-au facut aproape 100.000 de intreruperi de sarcina. Aici insa problema tine mai degraba de saracie si de lipsa de educatie, nu de sexul copilului.

In prezent, in multe tari civililizate, ca de exemplu Marea Britanie, Suedia si Norvegia, numarul nou-nascutilor de sex feminim il depaseste pe al celor de sex masculin. Raportul de forte este de 102 baieti la 130 de fete. Drept urmare, de teama ca tocmai urmasa lor nu o sa isi gaseasca pereche multi parinti iau decizii radicale.

Rezolutia comitetului Consiliul European se adreseaza unui numar de 47 de state si va ajunge luna viitoare in fata adunarii generale parlamentare.

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Motivul pentru care cartofii noi românești sunt de 10 ori mai ieftini decât zilele trecute. „În sfârșit, un răsfăț accesibil”

Este probabil singura materie primă care a ajuns la o zecime din preț în numai o lună. 

Salvații Copiii România a criticat proiectul de lege referitor la publicarea finanțatorilor ONG-urilor: „E o descurajare”

Salvați Copiii România atrage atenția că efectul „cel mai semnificativ” al inițiativei legislative care obligă asociațiile și fundațiile să publice identitatea finanțatorilor nu ar fi sporirea transparenței fiscale, care „există deja”.

Cum ajung românii să plătească sute de lei lunar pe abonamente digitale fără să realizeze. Dezabonarea, tot mai dificilă

În România, beneficiem de tot mai multe servicii pe bază de abonament, de la filme și muzică, până la livrări și aplicații de fitness. Sunt variante confortabile, pentru că plățile sunt automate, iar accesul este instantaneu.

Recomandări
ONG-urile critică proiectul AUR-PSD: publicarea donatorilor ar putea încălca drepturile europene. „Legea poate intimida”

ONG-urile ar putea fi obligate să publice numele tuturor donatorilor care oferă mai mult de 5 mii de lei pe an. 

Cristian Mungiu, omagiat la Cannes, critică corectitudinea politică în artă. "Trebuie să avem curajul să spunem ce gândim”

Regizorul Cristian Mungiu, omagiat la Cannes pentru noul său film, atrage atenția că, în societatea de azi, spațiul pentru dezbatere și pentru exprimarea unor idei incomode devine tot mai restrâns în artă, din cauza corectitudinii politice.

Româncele căutate după prăbușirea unei case în Germania erau în prima lor zi de vacanță. Cum a scăpat soțul uneia dintre ele

Două românce, de 25 și 26 de ani, sunt date dispărute în orașul Görlitz din Germania, după ce clădirea în care erau cazate s-a prăbușit în urma unei explozii.