Profesoara la un liceu din Constanta, acuzata de proxenetism. Reteaua construita impreuna cu un politist si un jandarm

×
Publicitate

Un politist, o profesoara de la liceu respectabil si un jandarm din judetul Constanta sunt cercetati pentru proxenetism. Cei trei, alaturi de alte 16 persoane, racolau tinere, unele dintre ele minore, pe care le obligau sa ofere servicii intim.

Serviciile erau contra cost, iar totul se intampla intr-un salon de masaj sau in diverse hoteluri din Constanta, Eforie si Navodari. Proxenetii au fost ridicati de procurorii DIICOT in urma unor perchezitii. Potrivit anchetatorilor, reteaua functiona inca din anul 2012, iar fiecare mebru avea un rol bine stabilit.

Astfel, politistul tinea reteaua la curent cu eventualele razii, profesoara punea anunturi de internet in vederea racolarii tinerelor, iar jandarmul transporta fetele chiar la domiciulul clientilor. In urma perchezitiilor, oamenii legii au identificat 26 de tinere, inclusiv minore, implicate in aceasta poveste.

In casele suspectilor au fost gasite mai multe cartele SIM, calculatoare, laptopuri si stickuri de memorie, dar si o suma importanta de bani obtinuta, cel mai probabil, de pe urma tinerelor care erau obligate sa se prostitueze. Sapte dintre cei 19 membri ai retelei, printre care politistul si jandarmul, au fost arestati.

proxeneti Constanta
Politistii de la DIICOT i-au urmarit pe membrii retelei aproape o jumatate de an. Asa au reusit sa stranga dovezi pentru a demonstra ca sub paravanul salonului de masaj 26 de tinere erau exploatate. Cei 19 membrii ai gruparii infractionale actionau dupa un plan bine pus la punct. Pionii principali erau politistul si jandarmul. Clientii intretineau relatii sexuale cu fetele intr-o casa unde functiona ilegal un salon de masaj erotic.

Tinerele erau racolate de profesoara, iar conducerea scolii unde aceasta preda nu avea nicio banuiala despre cel de-al doilea "loc de munca" al cadrului didactic. Bianca Ibadula, consilierul de imagine al liceului: "Un profesor bun, un cadru didactic cu rezultate, nu am avut nicio banuiala ca ar fi fost astfel de activitati in spatele imaginii de profesor".

Judecatorii au decis arestarea politistului si a jandarmului. Profesoara este cercetata in stare de libertate. Subcomisar Carmen Serbanescu, purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie Constanta: "Conducerea IPJ a decis suspendarea acestuia, iar in momentul trimiterii in judecata se va dispune punerea la dispozitie".

Anchetatorii sustin ca tot in cadrul retelei activa si un cunoscut artist local specializat in figurine din nisip.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
Citește și...
Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării, după ce a vizitat blocul lovit de drona rusească

Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării, ține o conferință de presă după ce a vizitat, alături de președintele Nicușor Dan, blocul din Galați pe care a căzut drona rusească.

Radu Miruță, despre explozia dronei pe un bloc din Galați. „Armata Română face un efort intens”

Ministrul interimat al Apărării a afirmat, vineri, că nu a fost un eşec al Armatei faptul că nu a fost interceptată drona care s-a prăbuşit la Galaţi, deoarece militarii au făcut tot ce se putea cu echipamentele pe care le-au avut la dispoziţie. 

Motivul pentru care creșterea cotelor de vânătoare la căpriori a stârnit controverse între autorități și ecologiști

Ministerul Mediului a aprobat cotele mărite de vânătoare la căpriori, motivând pagubele pe care aceste animale le-ar face în agricultură. Dar ecologiștii spun că scopul real este altul: profitul industriei vânătorii.

Recomandări
Trei ipoteze luate în calcul de MApN despre drona Rusiei care a explodat într-un bloc din Galați. Ce crede Armata

Drona care a lovit blocul de locuințe din Galați avea la bord 30 de kilograme de explozibil. Piloții români au avut doar patru minute să o doboare, dar nu au tras. 

Cum arată apărarea antidronă a României. Sistemele Ghepard desfășurate în Dobrogea au 60 de ani

Incidentul de la Galați a arătat încă o dată că apărarea antidronă a României este ineficientă. Potrivit MApN, ne bazăm pe sistemele Ghepard, vechi de 60 de ani, și tunuri mobile care pot fi folosite doar în anumite locuri din zona Galați - Tulcea. 

Ce prevede contractul de 565.000 de dolari lunar semnat de Nicușor Dan pentru a păstra buna relație cu SUA

Contractul de consultanţă strategică între Administraţia Prezidenţială a României şi firma Eversheds Sutherland a fost înregistrat în 28 mai la Departamentul american al Justiţiei.