Ancheta dupa ce 12 bizoni de la o ferma din Salonta au murit intoxicati cu Furadan, substanta interzisa in Romania

bizoni

Politistii si inspectorii de la directia sanitar-veterinara din Bihor sunt in alerta dupa ce 12 bizoni de la o ferma de langa Salonta au murit intoxicati, se pare, cu Furadan.

Anchetatorii incearca sa stabileasca daca exista o legatura intre moartea animalelor si un depozit descoperit la 20 de kilometri de ferma, in care au fost gasite cateva butoaie inscriptionate cu substanta otravitoare.

Alerta a fost data chiar de administratorul fermei de bizoni, dupa ce, in ultimele doua saptamani, animalele au inceput sa moara rand pe rand. Cand numarul lor a depasit zece exemplare, omul a cerut o investigatie sanitar-veterinara. Dupa ce au prelevat probe, specialistii cred ca animalele au fost otravite cu Furadan.

"Am adus probe, am facut analize. Pentru confirmarea a ceea ce suspicionam noi, nu pot sa va spun acuma, am trimis la INS la Bucuresti. Asteptam rezultatul si in urma lui va spunem care e cauza mortii lor", a explicat Remus Motoc , directorul DSV Bihor.

Furadanul este o substanta interzisa din 2007 de Comunitatea Europeana. Pana atunci, agricultorii o foloseau pentru tratarea semintelor. Acum, o echipa de la politia fitosanitara verfica toate fermele din zona.

Citește și
bizoni
Nu e vita ca bizonul. Romanii au prins gustul fripturilor exotice

"Inspectorii din cadrul politiei fitosanitare au descoperit intr-o ferma din localitatea Avram Iancu, Bihor, doua recipiente care aveau inscriptionat ca avind un continut de Furadan. Felul in care era pastrat era unul care putea da posibilitatea unor persoane rau-voitoare sa intre in posesia acestui produs", a sustinu Nicolae HodiSan - directorul Directiei Agricole Bihor.

Furadanul poate ucide animalele care intra in contact cu el, chiar daca e deversat, de exemplu, intr-un canal colector. "Era un pericol deosebit de grav atat pentru pesti cat si pentru orice alt animal. Daca ar fi baut apa ajungeau sa sfarseasca tragic, sa moara", a explicat Virgil Itu - specialist fitosanitar.

Politistii au deschis si ei o ancheta si incearca sa stabileasca daca exista o legatura intre furadanul descoperit in butoaie si moartea bizonilor, caz in care il vor cauta imediat si pe vinovat.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Cea mai mare ferma de bizoni din Europa a fost inaugurata la Cluj. Cum arata investitia de 1,5 milioane de euro
Cea mai mare ferma de bizoni din Europa a fost inaugurata la Cluj. Cum arata investitia de 1,5 milioane de euro

300 de exemplare traiesc pe o suprafata de 500 de hectare in urma unei investitii de 1 milion si jumatate de euro. Bizonii vor fi crescuti pentru carne, care va fi exportata mai ales in Germania.

Nu e vita ca bizonul. Romanii au prins gustul fripturilor exotice
Nu e vita ca bizonul. Romanii au prins gustul fripturilor exotice

Dupa modelul american, au aparut si in Romania fermele de bizoni. Exemplarele aduse la noi sunt din Austria, Germania ori Statele Unite, iar fermierii au deschis si unitati speciale de procesare. In plus, exporta puii de bizon in alte tari din Europa.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.