Vremea azi, 23 decembrie. Temperaturi neobișnuit de mari în această perioadă

×
Publicitate

Vremea, 23 decembrie. Astăzi se încălzește, dar o să plouă în nordul și în centrul țării, iar în zona montană înaltă mai apar ceva ninsori și lapoviță. 

În rest avem vreme mai bună, câțiva stropi de ploaie și maxime de la 3 grade în nord-est, până la 13 grade în sud-vest.

În Dobrogea și Bărăgan găsim atmosfera schimbătoare, înnorări, câteva ploi slabe și temperaturi în creștere față de ziua trecută. După prânz se ating 7...8 grade.

Se încălzește și mai sus, în Moldova sudică și nordul Munteniei. Ieri au fost în jur de 2 grade, astăzi maximele ajung pe la 6...7 grade. O să picure din când în când, dar zărim trecător și soarele.

Și în nordul Moldovei și în Bucovina, se face mai cald decât ar fi normal la acesta dată. Temperaturile urcă și aici până la 6...7 grade, însă cerul rămâne acoperit de nori și o să plouă, iar acum, dimineață, este și lapoviță în zona.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș, avem vreme caldă pentru această perioada, cu maxime în jur de 6...7 grade. Ziua va fi destul de neplăcută, cu mulți nori, ploi frecvente și un vânt destul de activ.

Și în ținuturile vestice va fi cam înnorat și o să plouă pe parcursul zilei. S-ar putea să apară un pic și soarele, iar temperaturile vor depăși cu mult valorile normale și vor ajunge pe la 10...11 grade.

Se mai încălzește și în zona Transilvaniei, dar ploile apar și aici, iar pe crestele montane se anunță lapoviță, ninsoare și un vânt destul de puternic. Maximele ajung pe la 7...8 grade în vestul provinciei, iar la noapte temperaturile rămân pozitive chiar și în depresiuni.

Un aer cald pătrunde și în zona Olteniei, pe unde se ating 12, poate 13 grade. Vremea va fi mai plăcută decât un ultimele zile și asta pentru că se apare și soarele din când în când. Dimineață mai sunt ceva condiții de ploaie în zonă.

Și în ținuturile sudice, găsim vreme mai bună și temperaturi ridicate pentru dată din calendar. Pot să vină și câteva ploi slabe, dar cerul se mai degajează după prânz.

Vremea în București, 23 decembrie

 

Se încălzește și în zona Capitalei. Maxima ajunge pe la 8 grade și o să avem vreme schimbătoare, un pic de soare, poate și câțiva stropi de ploaie în orele serii. La noapte s-ar putea să apară ceață și minima ajunge la 4 grade.

Temperaturile cresc și la munte, dar o să plouă în majoritatea masivelor, iar în zona înalta din Carpații Orientali și Meridionali se anunță lapoviță, ninsoare și condiții de polei. Pe creste vântul suflă tare, cu peste 70....80 KM/h.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
Citește și...
Vremea azi, 31 mai. Temperaturi de vară în Oltenia și furtuni în mai multe zone din țară

Duminică, în prima parte a zilei, avem soare și vreme bună, dar, mai târziu, atmosfera devine instabilă. Aversele apar în mai multe reprize în nord, în centru, dar și în estul și în sud-estul României.

Cod galben de vânt în cea mai mare parte a țării. Rafalele ajung până la 90 km/h

Cea mai mare parte a ţării se află sâmbătă sub atenţionare Cod galben de vânt.

Vremea azi, 30 mai. Vânt puternic și ploi în mai multe regiuni. Zonele în care temperaturile ating 30 de grade

Ziua de sâmbătă aduce o încălzire a vremii și maxime de la 18 grade în zona Deltei, până la 29...30 de grade în vestul țării. Vântul prinde putere în majoritatea zonelor, iar în est, în sud-est și la munte apar și câteva reprize de ploaie.

Recomandări
Cum ar putea România să doboare dronele rusești înainte de a-i încălca spațiul aerian. NATO, negocieri cu Ucraina și Moldova

Dronele rusești care se apropie de granița noastră ar putea fi doborâte de Armată în spațiul aerian al Ucrainei sau Moldovei. La această concluzie au ajuns specialiștii de la Institutul American pentru Studiul Războiului și analiștii militari români.

Ce pagube nu vor fi acoperite de stat după explozia provocată de drona de la Galați. Reparațiile suportate de proprietari

Locatarii evacuați din blocul din Galați lovit de drona rusească s-au întors, sâmbătă, acasă. Autoritățile au stabilit că structura de rezistență a imobilului nu a fost afectată. 

Doar 4 din 10 români reușesc să economisească: majoritatea pun bani deoparte doar pentru urgențe

Doar 4 din 10 români reușesc să economisească. Însă, majoritatea strâng bani pentru situații neprevăzute nu pentru investiții care să le mărească averea, arată un studiu recent.