Vremea azi, 22 decembrie. Care este prognoza pentru Crăciun

×
Publicitate

Astăzi avem o zi mohorâtă, iar spre seară apar și precipitațiile. Vin mai întâi în ținuturile vestice, apoi cuprind treptat majoritatea zonelor.

 

Vor fi mai mult ploi, însă la noapte, prin Transilvania, Modova și în dealurile din sud, o să fie lapoviță, iar pe la munte vor domina ninsorile.

Amiaza ne-aduce temperaturi comparabile cu cele de ieri, de la zero grade în nord-est până la 8 grade prin vestul țării.

Vedem cum arată vremea în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și Bărăganul. Pe aici găsim înnorări persistente și cel mult 3...4 grade după prânz. Nu sunt semne de ploaie, deocamdată.

Citește și
Prognoza meteo pentru două săptămâni. Temperaturile vor oscila, maximele ajungând și la 14 grade
Prognoza meteo pentru două săptămâni. Temperaturile vor oscila, maximele ajungând și la 14 grade

Și mai sus, în Moldova sudică și nordul Munteniei, avem o zi mohorâtă, cu un pic de ceață în primele ore. Maximele se opresc și aici pe la 3...4 grade, la noapte o să plouă puțin, iar prin Moldova apare lapovița.

În nordul Moldovei și în Bucovina cerul rămâne acoperit de nori, iar acum, dimineața, este ceață în zonele joase. Pe seară cresc șansele de ploaie, iar după lăsarea nopții o să fie lapoviță și polei pe șosele. Maximele nu trec de 2 grade.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș atmosfera se menține închisă. Spre seară vin ploile, iar la noapte, trecător, apare lapoviță și crește riscul de polei.

Și în ținuturile vestice va fi înnorat și o să plouă în a doua parte a zilei. Temperaturile, mai ridicate decât în celelalte zone, ajung pe la 7, poate 8 grade, iar ploile se extind pe timpul nopții.

În Transilvania avem tot vreme închisă. Este frig dimineața, mai ales în depresiuni, dar amiaza ne-aduce temperaturi acceptabile, de până la 4...5 grade.

Ploile sosesc la apropierea nopții și se transforma în lapoviță mai târziu, iar pe la munte o să ningă.

În Oltenia nu se arată soarele. Acum, dimineața, este ceață, iar temperaturile, la fel ca ieri, se opresc pe la 4...5 grade. Vremea se strică pe timpul nopții: vin ploile, iar în zona deluroasă o să fie lapoviță și condiții de polei.

În ținuturile sudice avem încă o zi mohorâtă, cu ceață în prima parte a zilei și cel mult 4...5 grade în termometre. La noapte, ploile ajung și aici, iar în dealurile Munteniei, trecător, o să cadă lapoviță și se poate depune polei.

 

Vremea în țară

 

Miercuri se încălzește. O să plouă în nord, est și în centru, iar în zona montană înaltă se anunță lapoviță și vânt intens. Prin vestul și sudul țării zărim un pic și soarele.

Joi, temperaturile continuă să crească și depășesc cu mult valorile normale. Vin alte ploi în vest, nord și centru, iar pe crestele montane apare din nou lapovița. În rest, găsim vreme mai bună și câțiva stropi dimineața prin estul țării.

Vineri, continuă să plouă în vest, nord și centru, pe unde temperaturile încep să scadă. În sud și sud-est, avem încă o zi neobișnuit de caldă, dar pe seară ploi ajung și aici. În noaptea următoare, o să fie lapoviță sau ninsoare prin Transilvania, Moldova și în dealurile vestice.

Vremea în București

 

În București găsim aceeași atmosfera apăsătoare: cer acoperit, burniță, poate 2...3 stropi de ploaie și o maximă în jur de 4 grade. La noapte o să plouă puțin și aici, iar temperatura va cobori până la 1 grad.

Miercuri, temperaturile încep să crească. Dimineața va fi înnorat și s-ar putea să vină 2...3 stropi. Apoi se arată puțin soarele și se ating 6...7 grade.

Joi, continuă să se încălzească. Temperatura urcă până la 11 grade și o să avem atmosferă schimbătoare, un pic de ceață dimineața și soare cu nori mai târziu.

Prima zi de Crăciun ne-aduce vreme neobișnuit de caldă pentru această perioadă, cu 14 grade la orele amiezii. Va fi soare în prima parte a zilei. Apoi se înnorează, iar în noapte următoare apar ploile.

 

Vremea la munte

 

Și la munte se adună norii și vor aduce precipitații, mai întâi în Carpații Occidentali, apoi și în celelalte masive. Vor fi ninsori la altitudini mari, ploaie sau lapoviță în rest, iar vântul va sufla mai tare pe creste.

Miercuri se încălzește ușor, dar o să avem vreme destul de neplăcută, cu ploi, dar și lapoviță la altitudini mari. Apar condiții de polei, iar pe creste vântul suflă tare, cu peste 70...80 Km/h.

Ziua de joi ne-aduce vreme caldă pentru acest moment al anului; ploi mai consistente în Carpații Orientali și prin Apuseni și lapoviță în zona montană înaltă.

Vineri, temperaturile coboară spre normal și o să avem vreme urâtă, vânt intens și precipitații în toate masivele. Va fi lapoviță pe timpul zilei, iar noapte o să ningă, mai serios în zona Meridionalilor.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit de ce lasă Bucureștiul pentru Budapesta: ”Încă de anul trecut am simțit”
A dezvăluit de ce lasă Bucureștiul pentru Budapesta: ”Încă de anul trecut am simțit”
Citește și...
Prognoza meteo pentru două săptămâni. Temperaturile vor oscila, maximele ajungând și la 14 grade
Prognoza meteo pentru două săptămâni. Temperaturile vor oscila, maximele ajungând și la 14 grade

Regimul termic pentru perioada 9 - 22 februarie va fi deosebit de oscilant, la nivelul întregii țări, cu perioade în care vremea va deveni rece, chiar geroasă în unele zone.

Caviar de lime, alimentul preferat al bucătarilor de top. Fructul exotic de care puțini oameni au auzit
Caviar de lime, alimentul preferat al bucătarilor de top. Fructul exotic de care puțini oameni au auzit

Dintre numeroasele specii de citrice existente pe glob, caviarul de lime, cunoscut botanic sub numele de Citrus australasica, este o varietate de microcitrică din familia Rutaceae. 

Cod galben de ger în 10 județe. Temperaturile vor scădea până la minus 14 grade | HARTĂ
Cod galben de ger în 10 județe. Temperaturile vor scădea până la minus 14 grade | HARTĂ

Meteorologii anunţă, luni, o răcire accentuată a vremii, precipitaţii sub formă de ninsoare şi intensificări ale vântului, până miercuri dimineaţă.

Recomandări
Procesul în care Călin Georgescu este acuzat de propagandă legionară va începe. Decizia Tribunalului București e definitivă
Procesul în care Călin Georgescu este acuzat de propagandă legionară va începe. Decizia Tribunalului București e definitivă

Tribunalul Bucureşti s-a pronunțat astăzi, în complet de divergenţă, asupra dosarului în care fostul candidat la alegerile prezidenţiale Călin Georgescu a fost trimis în judecată pentru propagandă legionară. 

Bolojan, despre scandalul pe tema acordului Mercosur: ”Anul trecut, când Nicușor Dan a anunțat asta, nimeni nu s-a îngrijorat
Bolojan, despre scandalul pe tema acordului Mercosur: ”Anul trecut, când Nicușor Dan a anunțat asta, nimeni nu s-a îngrijorat

Premierul Ilie Bolojan a fost prezent, luni, în Senatul României, pentru a răspunde acuzațiilor opoziției parlamentare pe tema controversatului acord MERCOSUR.

Preşedintele FRF: Mircea Lucescu a fost externat şi va merge în străinătate pentru o nouă opinie medicală
Preşedintele FRF: Mircea Lucescu a fost externat şi va merge în străinătate pentru o nouă opinie medicală

Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a declarat, luni, că selecţionerul Mircea Lucescu a fost externat şi va pleca în străinătate pentru o nouă opinie în ceea ce priveşte starea sa de sănătate.