Vremea azi, 19 decembrie. Se răcește în aproape toată țara. Unde va fi vânt puternic

×
Publicitate

Ziua de duminică ne aduce soare și vreme bună în sudul și sud-estul țării. În celelalte regiuni va fi cam înnorat.

La munte o să ningă, în Maramureș și Transilvania se anunță lapoviță, în rest vor fi mai mult ploi. Maximele pornesc de la -1 grad Celsius în depresiuni și ajung pe la 7...8 grade în Dealurile Munteniei.

În Dobrogea și Bărăgan se anunță o zi destul de însorită, cu vânt activ și maxime în jur de 5...6 grade. Peste noapte se înnorează și o să plouă puțin sau o să cadă lapoviță.

La fel va fi și mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei: vreme frumoasă, un pic de vânt și până la 5...6 grade în termometre. Spre seară încep să se adune norii, iar după lăsarea nopții apar ploi trecătoare, dar poate să fie și lapoviță și unele zone.

În nordul Moldovei și în Bucovina se încălzește față de ziua trecută, dar nu prea zărim soarele și o să plouă din când în când. Se intensifică și vântul, temperaturile urcă până la 6...7 grade, iar la noapte, precipitațiile se extind și s-ar putea să apară polei pe șosele.

Citește și
Vremea azi, 11 martie 2026. Primăvara se simte în toată țara, cu maxime de până la 19 grade
Vremea azi, 11 martie 2026. Primăvara se simte în toată țara, cu maxime de până la 19 grade

În schimb, în nordul Transilvaniei și în Maramureș se face mai frig decât sâmbătă și o să avem atmosfera închisă, lapoviță sau ninsoare și cel mult 3 grade la orele prânzului.

Vreme destul de neplăcută găsim și în ținuturile vestice, înnorări persistente și precipitații locale. Dimineață mai vin ceva ninsori, apoi o să plouă, iar maximele se vor opri pe la 4...5 grade.

Ajungem în Transilvania, pe unde cerul rămâne acoperit aproape toată ziua. La munte continuă ninsorile, iar pe creste o să fie viscol. În rest, va cădea lapoviță, iar după lăsarea nopții vor fi condiții de polei. Temperaturile se mențin la valorile de sâmbătă.

În Oltenia avem vreme destul de frumoasă, un pic de ceață în orele dimineții; soare și câțiva nori mai târziu. Se vor atinge în jur de 5....6 grade, iar vântul vă fi tot mai insistent.

Și în ținuturile sudice este ceață la începutul zilei, iar până la ora 9, avem și un cod galben de ceata densa în mai multe localități din județele Prahova și Dâmbovița. Apoi se arată soarele, atmosfera se dezmorțește treptat și maximele ajung pe la 7...8 grade.

Vremea în București

În București este cam înnorat și destul de frig dimineața. Mai târziu se înseninează și temperatura urcă până la 5 grade. Vântul devine activ, iar la noapte s-ar putea să plouă sau să fie lapoviță. Luni, în zori, crește riscul de polei.

Vremea la munte

La munte se anunță o zi mohorâtă și rece, cu ninsori în majoritatea masivelor. Se face mai frig decât sâmbătă, iar vântul sufla tare în zona înaltă din Carpații Meridionali și Carpații Orientali. Pe aici vor fi rafale de peste 85...95 KM/h și asta înseamnă viscol și vizibiltate scăzută.

Vremea la noapte, în țară

La noapte, cerul va fi înnorat în majoritatea zonelor. O să ningă mai mult pe la munte, iar pe crește va fi în continuare viscol. În rest, o să plouă sau o să fie lapoviță, iar în ținuturile estice, dar și prin centrul și sudul tarii s-ar putea să apară polei pe șosele. Temperaturile, mai ridicate decât în noaptea trecută, pornesc de la -4 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și ajung la 4 grade, cu plus, în vestul Olteniei.

Cum va fi vremea luni

Mâine, înnorările persistă în jumătatea nordică a țării, în timp ce pe partea sudică apare și soarele din când în când. Ninsorile continuă și chiar se extind în zonele de munte, apar trecător și în nord și în centru,iar în vest, în sud și în sud-est se anunță lapoviță și condiții de polei. O să fie din nou viscol în zona înaltă din Meridionali și Carpații de Curbură, pe unde vântul va sufla cu peste 80...90 KM/h. Amiaza ne aduce maxime de la zero grade în depresiuni, până la 8...9 grade în Oltenia.

Articol recomandat de sport.ro
Ea este Mirra Andreeva, rusoaica fără de scrupule? Imagini dezgustătoare vin de la Indian Wells. Ce a făcut pe teren
Ea este Mirra Andreeva, rusoaica fără de scrupule? Imagini dezgustătoare vin de la Indian Wells. Ce a făcut pe teren
Citește și...
Vremea azi, 11 martie 2026. Primăvara se simte în toată țara, cu maxime de până la 19 grade
Vremea azi, 11 martie 2026. Primăvara se simte în toată țara, cu maxime de până la 19 grade

Miercuri mai sunt ceva înnorări și condiții de ceață dimineața în sudul și în sud-estul României. Apoi, vremea devine frumoasă în toată țara.

Vreme caldă până în aprilie. Meteorologii au anunțat când încep ploile. Prognoza pentru următoarele patru săptămâni
Vreme caldă până în aprilie. Meteorologii au anunțat când încep ploile. Prognoza pentru următoarele patru săptămâni

În următoarele patru săptămâni, temperaturile vor fi apropiate sau ușor mai ridicate decât normalul perioadei, cu precipitații deficitare în mare parte a țării și ușor excedentare doar local în zonele montane, potrivit meteorologilor.

Vremea azi, 10 martie 2026. Temperaturi de primăvară, cu vânt și ceață în unele zone ale țării
Vremea azi, 10 martie 2026. Temperaturi de primăvară, cu vânt și ceață în unele zone ale țării

Ziua de marți aduce vreme frumoasă și temperaturi ridicate în cea mai mare parte a țării. Vor fi în jur de 10 grade pe litoral și 18 grade în vestul și în nord-vestul României.

Recomandări
Parlamentul a aprobat cererea SUA de dislocare a forțelor militare în România. AUR și POT au votat împotrivă
Parlamentul a aprobat cererea SUA de dislocare a forțelor militare în România. AUR și POT au votat împotrivă

Parlamentul a aprobat miercuri cererea SUA de a trimite forțe militare în România. Președintele Nicușor Dan a anunțat că membrii CSAT au aprobat deja această solicitare.

Un fost comandant în structurile NATO a explicat care este probabilitatea ca o rachetă iraniană să lovească baza Kogălniceanu
Un fost comandant în structurile NATO a explicat care este probabilitatea ca o rachetă iraniană să lovească baza Kogălniceanu

După ce CSAT a aprobat cererea SUA de a trimite forțe militare în România, generalul în rezervă Virgil Bălăceanu a explicat de ce riscul unui atac iranian asupra bazei de la Kogălniceanu este unul ”extrem de scăzut”.

Ce stocuri strategice de carburanți, alimente și echipamente are România și cât valorează. Cele 2.000 de locații sunt secrete
Ce stocuri strategice de carburanți, alimente și echipamente are România și cât valorează. Cele 2.000 de locații sunt secrete

România își mărește bugetul pentru situații de criză. Potrivit unui proiect de lege, scris la Ministerul Finanțelor, Administrația Națională a Rezervelor de Stat ar putea primi anul acesta 656 de milioane de lei, cu 25% mai mult, decât anul trecut.