Primăvară neobișnuită. Cea mai caldă zi de 2 februarie din ultimii 60 de ani

×
Publicitate

După zile geroase și mohorâte, un val de aer saharian a dezmorțit atât de tare România încât sâmbătă, în multe zone din țară, a fost cea mai caldă zi de 2 februarie din ultimii 60 de ani.

Și cu siguranță vom avea un record și pentru duminică. Am avut și cu 14 grade mai mult decât ar fi normal la această dată. Primăvara din februarie va dura până la mijlocul săptămânii viitoare.

Oameni au ieșit fericiți la plimbare mai ales în vestul, centrul și sudul țării, unde s-au înregistrat și 18 grade, ca la mijloc de primăvară. Și bucureștenii au trecut de pe o zi pe alta de la gecile groase de iarnă la cele subțiri de primăvară.

Și e normal , dacă stăm să ne gândim că sâmbătă s-au înregistrat 13 grade, în condițiile în care la această dată ar fi trebuit să avem doar 5.

Și nu doar gecile subțiri au ieșit la lumina ci și rolele, bicicletele sau trotinetele. Toate vin după ce sâmbătă, 2 februarie, am doborât deja recordul pentru cel mai călduros 2 februarie de când se fac măsurătorile. S-a întâmplat tot în vestul, centrul și sudul țării, acolo unde a ajuns masa de aer cald venită din nordul Africii cu tot cu praful saharian.

De luni, însă, începe să se răcorească treptat, iar pe la mijlocul săptămânii următoare vom reveni la temperaturi potrivite pentru data din calendar.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Vremea se încălzește, iar temperaturile ajung până la 18 grade. Prognoza până miercuri

Duminică, ceaţa şi burniţa pot dura câteva ore prin sud şi est, dar la amiază avem soare şi temperaturi de final de lună martie: de la 5 la 18 grade.

Zona în care temperaturile ajung la 16 grade, sâmbătă. Prognoza până marți

Sâmbătă, vremea se încălzeşte şi o să avem temperaturi de luna martie. Dimineaţă mai sunt condiţii de ceaţă, avem chiar avertizări cod galben pentru orele următoare, dar pe la amiază vedem soarele cam peste tot.

”Un val de aer cald va aduce particule de praf saharian”. Temperaturi peste 15 grade

Vremea se încălzeşte semnificativ în următoarele zile, astfel că în vestul şi centrul ţării temperaturile vor ajunge, în weekend, la 17 grade Celsius.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.