O turista sustine ca nu a putut sa intre in Kazahstan pentru ca vamesii nu au crezut ca exista o tara numita Noua Zeelanda

60420892

Chloe Phillips-Harris (28 de ani) este o turista neozeelandeza, care sustine ca a fost retinuta timp de o zi si jumatate de vamesii kazahi, la scurt timp dupa ce a aterizat pe un aeroportul din Almaty.

Vamesii si-au exprimat surprinderea ca turista detine un pasaport neozeelandez si au insistat ca Noua Zeelanda este o provincie a Australiei, relateaza The Telegraph, conform News.ro.

Turista neozeelanda ii acuza pe vamesii kazahi ca au interogat-o timp de o zi si jumatate intr-o camera a securitatii de pe aeroportul Almaty, doar pentru ca nu credeau ca exista un stat numit Noua Zeelanda.

Phillips-Harris sustine ca nici macar pe harta din camera de interogare nu aparea Noua Zeelanda, iar ea nu putea sa prezinte niciun argument pentru a dovedi existenta tarii ei in fata vamesilor din Kazahstan.

Am aterizat cu ultimul zbor de noapte in Kazahstan. Iar atunci cand am ajuns la ghiseul de imigratie, am fost rugata sa-mi prezint pasaportul australian. Ei mi-au spus ca nu pot intra in tara fara un pasaport australian. Au spus ca in mod clar Noua Zeelanda face parte din Australia... Din pacate exista o harta care nu prezenta Noua Zeelanda”, a declarat turista pentru The New Zealand Herald.

Reprezentantii aeroportului au obligat-o sa se imbarce intr-un aeroport cu destinatia China. insa, turista a luat contact cu cineva care putea sa o ajute si i s-a permis sa se intoarca in aeroport, unde a fost din nou retinuta de vamesii kazahi.

Politisti in civil s-au implicat, vamesii s-au implicat, reprezentantii aeroportului s-au implicat... iar in momentul asta era putin cam tarziu ca sa mai mituiesc pe cineva. Aparent asta trebuia sa fac de la inceput, dar pentru ca sunt neozeelandeza nu sunt obisnuita cu asemenea traditii”, a explicat Phillips-Harris.

Turista neozeelandeza sustine ca vamesii au tinut-o peste noapte in camera de interogare si nu i-au dat apa si mancare, insa gardienii i-au furisat un pahar de 7Up.

Ulterior, vamesii kazahi i-au permis sa plece, dupa ce a obtinut o noua viza si un pasaport american. Ea si-a petrecut urmatoarele sase luni calatorind prin Kazahstan si s-a intors abia in noiembrie in Noua Zeelanda.

Ministrul de Externe a precizat ca stie despre cazul turistei neozeelande, iar un reprezentant consular a contactat familia.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
România atrage cei mai puțini turiști dintre toate statele UE. Lipsa promovării este una dintre principalele cauze

Deși este o țară foarte frumoasă, România rămâne la coada clasamentului în materie de turism. Asta deși interesul străinilor este într-o ușoară creștere.

O româncă a rezervat un apartament în Milano pentru a-și serba ziua de naștere. După finalizarea plății, a avut un șoc

În această perioadă se înmulțesc anunțurile false cu oferte de cazare pentru vacanță. Prețurile mici de neratat și pozele prea frumoase ca să fie adevărate sunt doar câteva dintre lucrurile la care ar trebui să fim atenți când facem o rezervare.

Grecia – cele mai frumoase obiective turistice de vizitat. Ghid complet pentru turiști

Grecia este o destinație de călătorie râvnită, plină de ruine emblematice, plaje imaculate, mâncare delicioasă și oameni prietenoși.

Recomandări
Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Cine deține, de fapt, datoria României. Cui plătesc toți românii rate și dobânzi

Cu o datorie publică de aproape 62% din PIB, România depinde tot mai mult de finanțarea venită din partea investitorilor. Băncile, fondurile de pensii și investitorii străini se numără printre principalii creditori ai statului.

„Mi-a atins și sânii, m-a întrebat dacă am silicoane”. Mărturii ale pacientelor psihologului Ion Duvac

Mai multe femei îl acuză pe psihologul Ion Duvac de abuzuri sexuale. Polițiștii serviciului de investigații criminale din București l-au condus la audieri după ce i-au percheziționat casa și cabinetul.