Acesta este cel mai prietenos oraș din lume. De ce este deosebit. GALERIE FOTO

62320998
Shutterstock

Cui nu îi place Italia? Acum avem și mai multe motive să ne placă această țară. Unul dintre orașele sale a fost desemnat cel mai prietenos din lume.

 

Polignano a Mare este pe primul loc când a fost vorba despre cel mai prietenos loc de călătorie, conform Booking.com. Orașul se află pe coasta Adriatică a Italiei și este cunoscut pentru aplasarea uluitoare pe stâncă și plajele cu pietriș alb, notează Metro. 

Pe locul al doilea se află orașul Hualien, care se află pe coasta de est a Taiwanului și este cunoscut pentru piețele sale de noapte.

Urmează San Sebastian, din nordul Spaniei, un mic oraș la mare devenit cunoscut și pentru restaurantele cu stele Michelin.

Dresda, Germania, a ajuns pe listă după ce a fost desemnat drept una dintre destinațiile de top pentru călătorii de către Lonely Planet pentru anul 2023.

Iată top zece:
1. Polignano a Mare, Italia
2. Hualien City, Taiwan
3. San Sebastián, Spania
4. Dresden, Germania
5. Klaipeda, Lituania
6. York, Marea Britanie.
7. Ushuaia, Argentina
8. Porto De Galinhas, Brazilia
9. Mexico City, Mexic
10. Gold Coast, Australia.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Antonela Roccuzzo a pus mâna pe telefon și i-a trimis un mesaj jurnalistei acuzate că ar fi amanta lui Messi
FOTO | Antonela Roccuzzo a pus mâna pe telefon și i-a trimis un mesaj jurnalistei acuzate că ar fi amanta lui Messi
Citește și...
Steagul roșu pe plajele din Grecia. Semnalul pe care nu trebuie să îl ignori niciodată

Cu siguranță ai văzut una sau două steaguri pe plajă în timp ce te îndreptai spre apă ca să prinzi câteva valuri bune. 

Weekend aglomerat pe litoralul românesc. Plajele au fost arhipline încă de la primele ore. „Nemaipomenit de frumos”

Pe litoral, atmosfera de vacanță animă stațiunile. Plajele au fost arhipline, iar vremea ține cu turiștii aflați în concediu.

Turismul de aventură atrage tot mai mulți străini în România. Turist din Ungaria: "Priveliștea este foarte frumoasă”

Turismul de aventură atrage tot mai mulți străini la noi în țară. Unii vizitatori experimentează cursele de rafting pe râuri cu priveliști care îți taie răsuflarea.

Recomandări
Atac masiv asupra Kievului. Bombardamentele ruseşti au ucis cel puţin 10 persoane. GALERIE FOTO

Bombardamentele ruseşti au ucis cel puţin 10 persoane luni în regiunea Kiev, unde jurnaliştii AFP au fost martori la zeci de explozii, în ajunul summitului NATO la Ankara.

Liderii NATO se reunesc la Ankara în încercarea de a aplana tensiunile cu Donald Trump. Cine este „consilierul matrimonial”

Liderii europeni își propun să lase la o parte neînțelegerile cu Donald Trump și urmează să semneze cu americanii contracte de înarmare de zeci de miliarde de dolari, la summitul NATO care va avea loc la Ankara în perioada 7-8 iulie. 

Înmatriculările de mașini noi au crescut ușor în România, iar cele electrice au înregistrat un avans spectaculos

Înmatriculările de autoturisme noi au crescut în România cu 0,3% în primele șase luni ale anului, în timp ce mașinile electrice au înregistrat un avans spectaculos de 76,6%, arată datele APIA.