Solutie pentru un trafic fluid in Timisoara: cursurile de la universitati vor incepe mai tarziu

61316086

 Studentii care invata la doua universitati din Timisoara ar putea sa se trezeasca mai tarziu pentru a merge la cursuri.

 Primarul Nicolae Robu vrea sa “fluidizeze” traficul din zona strazii Traian Lalescu si sa decaleze programul Universitatii de Vest si al Universitatii Politehnica. Astfel ca, studentii ar putea incepe cursurile de la ora 8:30 sau chiar de la 9:00. Potrivit primarului, traficul este foarte aglomerat si din cauza ca studentii incep cursurile de la ora 08:00, aceeasi ora la care multi dintre timisoreni incep serviciul. Daca orele la facultate ar incepe cel mai devreme la 8:30, tinerii ar putea pleca mai tarziu de acasa si astfel vor evita si traficul aglomerat.

Momentan, aceasta decalare a cursurilor este doar idee, iar cei doi rectori nu au fost informati.

Nicolae Robu, primarul Timisoarei: “Masura la care m-am gandit pentru a fluidiza traficul in zona este sa solicit rectorilor Universitatii Politehnice si Universitatii de Vest sa analizeze daca nu cumva ar putea decala programul activitatilor acestor universitati de la ora 8:00 la 8:30 sau chiar la 9:00. (…) De ieri, aglomeratia e mult mai mare si e adevarat ca numarul de studenti este mare, astfel incat se simte o incarcare a traficului. Pentru a ajunge la universitate pentru ora 8:00, studentii trebuie sa plece de acasa pe la 7:15. Pentru a ajunge la 8:30, ar putea sa plece pe la 8:10”.

Astfel daca aceasta idee ar fi pusa in practica, evident, studenti vor pleca mai tarziu de la cursuri. Potrivit edilului, singurii nemultumiti ar putea fi profesorii, care vor fi si ei in aceeasi situatie.

Contactat de StirileProTV.ro/ Vest, rectorul Universitatii de Vest, Marilen Pirtea, a declarat ca daca primarul va veni cu aceasta propunere, se va face mai intai un studiu de impact pe care l-ar putea avea acest demers asupra facultatii.

Marilen Pirtea, rectorul Universitatii de Vest: “Daca vom primi aceasta propunere, vom face mai intai un studiu si apoi pot sa spun care este impactul asupra universitatii, daca ne-am muta de la 8:30 in loc de 8:00. Daca nu incurca activitatea noastra didactica si ajuta orasul, evident ca vom reactiona pozitiv. Repet, in contextul sa nu ne infuenteze negativ activitatea didactica”.

In cazul in care aceasta idee va fi pusa in practica, ramane de vazut daca ea reprezinta si solutia optima pentru fluidizarea traficului in zona strazii Traian Lalescu.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Alternativa pentru soferii care vor sa evite traficul din zonele Marasti si Punctele Cardinale

 Vesti bune pentru soferii din Timisoara. Doua strazi din oras au fost in sfarsit asfaltate si date in folosinta.

Dosarul lui Robu de la ANI, din nou pe masa magistratilor de la Inalta Curte de Casatie si Justitie

 Magistratii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie judeca astazi din nou dosarul de incompatibilitate pe care Agentia Nationala de Integritate i l-a deschis primarului Nicolae Robu. Procesul de la ICCJ a fost amanat pana acum de sapte ori.

Cupa Campionilor, fala banatenilor! Timisorenii s-au pozat cu celebrul trofeu in Piata Operei

Cel mai important trofeu fotbalistic din lume la nivelul echipelor de club a ajuns astăzi la Timişoara. Cupa Campionilor Europeni este în turneu şi va străbate mai multe ţări din Europa, printre care se numără şi România.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.