ACS Poli a obtinut prima victorie in Liga a II-a: 4-1 cu Alba Iulia

acs poli meci

Cu doar 500 de spectatori, echipa timisoreana a facut scor cu un adversar foarte slab.

Trupa lui Vali Velcea şi-a umilit adversarii, câştigând la scor, 4-1, fără a se întrebuinţa foarte serios. Această primă victorie a lui ACS în liga secundă se datorează faptului că jocul bănăţenilor începe să se lege, dar trebuie să se ţină cont că Unirea s-a prezentat extrem de modest la Timişoara.

Prima repriză s-a jucat aproape în întregime în jumătatea de teren a oaspeţilor. Mijlocaşii laterali Bălace şi Goge, împreună cu vârful retras Boldea au produs multă panică în apărarea Unirii, reuşind destule combinaţii pentru ca puţinii spectatori de pe stadionul "Dan Păltinişanu" să spere în continuare că echipa în alb-negru va fi una dintre candidatele la promovare.
Timişorenii au deschis scorul după doar trei minute: Goge a tras bine de la 16 metri, portarul Tiuţ a respins cu greu în lateral, dar Bălace a fost pe fază şi a împins mingea în poarta goală din doi metri. Până la pauză, ACS Poli mai puteau marca de două ori, însă Goge şi Boldea nu au profitat de şansele avute.
La cinci minute după pauză, Bucurică a semnat primul şut pe poartă al echipei din Alba Iulia. În rest, plictiseală până în ultimul sfert de oră, când gazdele au mai apăsat puţin pedala de acceleraţie, pentru îmbunătăţirea golaverajului. În minutul 78, când Petre Goge a punctat pentru 2-0, profitând de o respingere slabă a lui Tiuţ. După doar un minut, s-a făcut 3-0: Enciu a tras la poartă, Tiuţ nu a reuşit să reţină, iar Boştină a marcat în poarta goală, furând mingea din faţa lui Bălace. Boştină a reuşit performanţa de a marca a doua oară (vole din marginea careului), la doar 18 minute după ce a intrat pe teren.
S-a terminat 4-1, oaspeţii marcând golul de onoare în ultimul minut, prin Mândruşcă, în urma unui corner.

NEWS ALERT Declarația momentului: ”Simona Halep rămâne suspendată pentru dopaj!”

Echipa combinata din ACS Recas si Poli II Timisoara a invins trupa bihoreana, dar antrenorul Valentin Velcea avertizeaza ca nu se poate bate la promovare cu actualul lot.

Iosif Rotariu nu crede in proiectul Recas: “Nu cred ca această echipa va promova”

Absenţa lui Contra şi a lui Codrea, faptul că nu au fost numiţi oameni cu experienţă în conducere, precum şi lipsa de comunicare cu suporterii sunt cauzele pentru care Roti e dezamăgit de ce s-a făcut până acum la clubul ACS Poli.

Ministerul Apărării britanic, lovit de un atat cibernetic de amploare. Se prespune că în spatele atacului ar fi China

Statul chinez a piratat Ministerul Apărării din Marea Britanie, iar parlamentarii vor fi informați despre o încălcare masivă a datelor care implică instituția, vizând personalul de serviciu, a relatat, luni, Sky News.

Macron și Xi au pus la cale un armistițiu la nivel mondial. „Lumea de astăzi nu este prea pașnică”

Președintele chinez Xi Jinping a revenit în Europa după 5 ani. Primit cu toate onorurile la Paris, nu a fost menajat.

Vremea extremă s-a dezlănțuit în România. Potop cu grindină în Prahova, mașini luate de ape și oameni terifiați

Am intrat în luna fenomenelor meteo extreme, spun specialiștii. În Prahova, Vâlcea și Mehedinți, furtunile iscate din senin i-au înspăimântat pe oameni și au provocat stricăciuni mari.