A stat pe vase de croaziera si a fost DJ la radio. Alejandro González Iñárritu, regizorul de Oscar cu o viata ca in filme

Gonzalez Inarritu

González Iñárritu este al doilea regizor latin care castiga premiul Oscar pentru cea mai bun regizor. Inaintea sa a fost Alfonso Cuaron, un vechi prieten si colaborator al lui Gonzalez.

"Pentru ca cineva sa castige, trebuie ca altcineva sa piarda. Insa paradoxul este ca adevarata arta, adevarata expresie a individuala [...] nu poate fi comparata", a spus Gonzalez in discursul sau de la ceremonia premiilor Oscar 2015.

Este primul Oscar castigat de González Iñárritu, chiar daca in 2007 a fost nominalizat pentru "Babel". In total, conform imdb, Gonzalez a obtinut pana acum 93 de premii si 81 de nominalizari. A regizat doar 5 filme pana acum, dar absolut toate au fost apreciate de critici si de public. Acestea sunt:

- Amores perros (2000)
- 21 Grams (2003)
- Babel (2006)
- Biutiful (2010)
- Birdman (2015)

Citește și
a
Oscar 2015. Birdman, cel mai bun film al anului, Eddie Redmayne si Julianne Moore, cei mai buni actori. Lista completa

González Iñárritu s-a nascut in Mexico City, pe 15 august 1963. La varsta de 17 ani s-a urcat pe un vas de croaziera si a traversat Oceanul Atlantic, muncind in drumurile sale prin Europa si Africa. Ulterior, chiar el a recunoscut ca aceste experiente au influentat, mai tarziu, creatiile sale in calitate de regizor.

Dupa aceasta perioada de calatorii, care a durat de la varsta de 17 ani la 19 ani, Gonzalez s-a intors in Mexico City si a absolvit comunicatiile din cadrul Universitatii Iberoamericana. In 1984 isi incepe cariera ca DJ la un post de radio mexican, WFM, unde se difuza muzica rock si eclectica. In 1988 ajunge director al acestui post de radio. In urmatorii 5 ani, Gonzalez isi petrece timpul facand interviuri cu staruri rock, transmitand LIVE de la concerte si transformand WFM in postul de radio numarul 1 in Mexic. Din 1987 pana in 1989 compune muzica pentru 6 filme mexicane. De altfel, el ar fi declarat ca muzica are o mai mare importanta pentru el, ca artist, decat filmul.

In anii '90 González Iñárritu formeaza compania Z Films impreuna cu Raul Olvera, in Mexic, incepand sa scrie, sa produca si sa regizeze filme scurte si de publicitate. In 1995, Gonzalez scrie primul episod pilot pentru o serie TV produs de Z Films, transformand aceasta companie intr-una din cele mai mari si mai puternice din industria Mexicului, potrivit Imdb.

Apoi, in 1999, regizeaza primul sau film, "Amores perros", care exploa societatea maxicana prin intermediul a 3 interviuri. In anul 2000, acest film a ajuns la Cannes si a castigat Marele Premiu al Criticilor.

Dupa acest succes, González Iñárritu si Guillermo Arriaga au reanalizat povestea din "Amores perro" in al doilea film, "21 de grame", in care au jucat Benicio del Toro, Naomi Watts si Sean Penn. Aceasta noua pelicula a fost prezentata la festivalul de la Venetia, actorul Sean Penn castigand un premiu.

In 2005, Gonzalez incepe lucrul la al 3 lea film, "Babel", care a fost turnat in 4 tari din 3 continente si a fost vorbit in 4 limbi diferite. "Babel" contine 4 povesti din Maroc, Mexic, SUA si Japonia, in care joaca Brad Pitt, Cate Blanchett si Adriana Barraza. Ceilalti actori au fost NEprofesionisti, iar altii erau abia la inceput (asa cum a fost cazul lui Rinko Kikuchi).

Gonzalez a castigat premiul pentru cel mai bun regizor la Cannes in 2006, iar la Oscar a intrat in cursa cu 7 nominalizari.

In 2008 si 2009, González Iñárritu a regizat si produs "Biutiful", in care rolul principal a fost detinut de Javier Bardem. Bardem a castigat cu acest rol premiul pentru cel mai bun actor la Cannes, in 2010.

"Biutiful" a fost nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film strain si la Globurile de Aur, la aceeasi categorie, precum si la premiile BAFTA.

Dupa Birdman, cu care a dat lovitura la Oscar, s-a aflat ca González Iñárritu lucreaza la un nou film, care se numeste "The Revenant", bazat pe cartea cu acelasi nume de Michael Punke. In distributie se afla Leonardo DiCaprio, Tom Hardy si Will Poulte, urmand ca filmul sa aiba premiera undeva la sfarsitul anului 2015.

Actiunea are loc in secoilul al 19-lea si il are in centrul actiunii pe un vanator care vrea sa se razbune pe cei care l-au jefuit si l-au abandonat, dupa ce a fost ranit de un urs grizzly.

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
OSCAR 2015, seara in care arta a invins, dar Gala Premiilor Oscar si-a pierdut stralucirea de odinioara. GALERIE FOTO
OSCAR 2015, seara in care arta a invins, dar Gala Premiilor Oscar si-a pierdut stralucirea de odinioara. GALERIE FOTO

La fel ca cei din industria cinematografica si jurnalistii de film asteapta cu sufletul la gura noaptea Oscarurilor. 

Oscar 2015. Birdman, cel mai bun film al anului, Eddie Redmayne si Julianne Moore, cei mai buni actori. Lista completa
Oscar 2015. Birdman, cel mai bun film al anului, Eddie Redmayne si Julianne Moore, cei mai buni actori. Lista completa

PREMIILE OSCAR 2015. Duminica noaptea, pe 22 februarie spre 23 februarie, s-au decernat  Premiile Oscar, ajunse la cea de-a 87-a editie. "Birdman" este marele castigator, la categoria "cel mai bun film al anului".

Pelicula
Pelicula "Biutiful" i-a fermecat pe criticii de la Cannes!

Multa stralucire pe covorul rosu, urmata de un val de emotie in sala de proiectii. Premiera peliculei

Recomandări
SURSE: Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale magistraților
SURSE: Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale magistraților

Surse judiciare și politice au declarat pentru Știrile Pro TV că Înalta Curte (ÎCCJ) a decis să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) pe legea privind pensiile speciale ale magistraților.  

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume
Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume

Noua strategie de securitate naţională a lui Donald Trump, publicată discret joi, conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei, sugerând că aceasta se află într-un declin civilizaţional, şi acordă relativ puţină atenţie Orientului Mijlociu şi Africii.