Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei la Roland Garros. A învins-o pe Martina Trevisan cu 6-4, 3-6, 6-4

Sorana Cirstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a treia a turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o pe italianca Martina Trevisan cu 6-4, 3-6, 6-4, miercuri, la Paris.

Cîrstea (31 ani, 54 WTA) a obţinut o victorie strânsă la capătul unui meci care a durat două ore şi 37 de minute. Cel mai bun rezultat al Soranei la Paris rămâne sfertul de finală din 2009.

Trevisan (27 ani, 97 WTA) a ajuns până în sferturile de finală ale turneului parizian la ediţia de anul trecut, care a însemnat şi prima ei participare pe tabloul principal la Roland Garros, potrivit Agerpres.

Cum s-a desfășurat meciul:

Primul set a fost unul echilibrat, în nota meciului, dar Sorana a înclinat balanţa la ultimul ghem, pe care l-a câştigat contra serviciului. În actul secund, Cîrstea a suferit foarte mult la serviciu reuşind să ia un singur ghem când a servit, astfel că Trevisan s-a desprins de la 2-2 la 2-5, câştigând cu 6-3. Italianca a început mai bine setul decisiv şi a avut 2-0 şi 3-1, dar Cîrstea a revenit şi a egalat (3-3). Trevisan a avut 4-3, dar Sorana a reuşit să egaleze şi a făcut un break care s-a dovedit capital (5-4). Românca a servit pentru meci, dar a fost nevoită să salveze două mingi de break, apoi a ratat două mingi de meci, însă a fructificat-o pe a treia (6-4).

Cîrstea a încheiat cu 3 aşi şi o dublă greşeală (la a doua minge de meci), în timp ce Trevisan a avut nu mai puţin de 10 duble greşeli.

Cele două au avut procentaje scăzute la ambele servicii, au fructificat acelaşi număr de mingi de break (7/13), Cîrstea a avut mai multe mingi direct câştigătoare (29-26), dar şi mai multe erori neforţate (46-28).

Peste 110.000 de euro pentru că a ajuns în turul al treilea

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 113.000 de euro şi 130 de puncte WTA.

În turul al treilea, Cîrstea o va înfrunta pe rusoaica Daria Kasatkina, care a dispus de elveţianca Belinda Bencic, a zecea favorită, cu un sec 6-2, 6-2.

Singurul meci dintre Sorana Cîrstea şi Daria Kasatkina (24 ani, 37 WTA) s-a încheiat cu victoria rusoaicei, 6-3, 6-1, în 2018, în turul al doilea la Madrid.

Sorana Cîrstea este a doua româncă ajunsă în turul al treilea la Roland Garros, după Ana Bogdan, care a beneficiat de retragerea japonezei Naomi Osaka. Miercuri va juca în turul secund şi cealaltă reprezentantă a ţării noastre rămasă în cursă, Mihaela Buzărnescu, împotriva americancei Serena Williams.

„Drăgușin a luat-o pe un drum greșit!” Genoa a povestit TOT: suma reală a mutării și oferta „mult mai mare” refuzată

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka, numărul doi mondial, a anunţat, luni, pe Twitter, că se retrage din turneul de la Roland Garros, astfel că românca Ana Bogdan se califică fără joc în runda a treia.

Simona Halep şi Sorana Cîrstea şi-au aflat adversarele din primul tur al turneului WTA 1.000 de la Madrid, Spania, care va debuta joi, 29 aprilie.

Sorana Cîrstea a câştigat turneul de la Istanbul, al doilea trofeu WTA din carieră. ”Sunt foarte fericită, nu mă așteptam”

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 67 mondial, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 250 de la Istanbul. Este al doilea turneu WTA câștigat din carieră, la 13 ani după primul.

Simona Halep, Sorana Cîrstea și Irina Begu, pe tabloul principal la Miami Open

Trei jucătoare române de tenis, Simona Halep, Sorana Cîrstea şi Irina Begu, se vor afla pe tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Miami, care va debuta marţi şi va avea premii totale de 3.260.190 dolari.

Vine nota de plată. Boloș se plânge, în șoaptă, că nu sunt bani pentru majorările de salarii și de pensii aprobate de Guvern

„(...) se impune identificarea fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale majorate”. Asta este una dintre concluziile unui mini-raport prezentat de șeful Finanțelor, Marcel Boloș, în ședința de Guvern de joi, 25 aprilie.

Ion Iliescu, pus oficial sub acuzare în dosarul Mineriadei. Este inculpat pentru săvârșirea de infracțiuni contra umanității

Parchetul General a anunţat oficial, vineri, punerea sub acuzare a fostului preşedinte Ion Iliescu pentru săvârşirea de infracţiuni contra umanităţii, în dosarul Mineriadei din iunie 1990.

Sorina Pintea, condamnată la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită. Decizia nu este definitivă

Sorina Pintea, fostul ministru social-democrat al Sănătății, a fost condamnată, vineri, la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită în formă continuată. Decizia instanței nu este definitivă.