Simona Halep și-a aflat adversara din turul II de la Australian Open! Când se va disputa meciul

Simona Halep, 30 de ani, locul 15 WTA, s-a calificat, marți, în turul al doilea al turneului Australian Open.

În runda inaugurală a concursului de la Melbourne, Super-Simo a trecut de poloneza Magdalena Frech, 24 de ani, locul 102 WTA, în două seturi, 6-4, 6-3.

Cu cine va juca Simona Halep în turul al doilea de la Australian Open

În turul secund, Simona Halep o va întâlni pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, 25 de ani, locul 83 WTA, care a trecut în runda inaugurală de americana Katie Volynets, 20 de ani, locul 178 WTA în trei seturi, 3-6, 6-2, 6-3.

Până acum, Simona Halep și Beatriz Haddad Maia s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA. S-a întâmplat în 2017, la Wimbledon, când sportiva din Constanța s-a impus în două seturi, scor 7-5, 6-3.

Beatriz Haddad Maia s-a născut la data de 30 mai 1996, în Sao Paulo. Cea mai înaltă poziție atinsă de aceasta în clasamentul WTA a fost locul 58, în septembrie 2017. Sportiva din America de Sud nu are niciun titlu WTA în palmares.

Când va juca Simona Halep în turul al doilea de la Australian Open

Meciul dintre Simona Halep și Beatriz Haddad Maia se va disputa joi dimineață, la o oră care va fi anunțată ulterior de către organizatori.

Nici Charleston, nici Stuttgart: unde ar putea juca Simona Halep al doilea turneu la revenirea în tenis
Simona Halep, după ce s-a calificat în turul secund la Australian Open: "Mi s-a părut de dificil. Am fost un pic nervoasă"

Ediția din acest an a turneului Australian Open, primul Grand Slam al anului, a debutat luni, la Melbourne.

Simona Halep a câştigat turneul Melbourne Summer Set 1: „Hai să continuăm să câștigăm”

Simona Halep a câştigat turneul Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani, duminică, după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova, cu 6-2, 6-3.

Institutul pentru Studiul Războiului: Rusia a obținut câştiguri teritoriale în Ucraina

Experţi ai Institutului pentru Studiul Războiului din SUA (ISW) confirmă că Rusia a obţinut unele câştiguri teritoriale în războiul său împotriva Ucrainei, relatează vineri DPA.

Primele imagini cu rămășițele dronei căzute în Brăila. Ce este inscripționat pe ele | FOTO

Au apărut primele imagini cu rămășițele dronei militare care s-a prăbușit în Brăila, în Insula Mare.

A fost deschis cel mai modern aeroport din România. Va deveni al doilea din țară după Otopeni | FOTO & VIDEO

A fost inaugurat terminalul T4 al Aeroportului Iaşi, vineri, cel mai modern din România.