Programul Australian Open 2022. Care sunt meciurile pe care nu trebuie să le ratezi

Ultima actualizare: 17-01-2022 11:35
australian open
Getty

Primul turneu de tenis de Grand Slam al anului, Australian Open, începe luni, 17 ianuarie, la Melbourne.

Turneul a ținut prima pagină a ziarelor în ultimele luni după ce a anunțat că jucătorii vor trebui să fie vaccinați. Numărul 1 mondial Novak Djokovic, care nu este vaccinat, a fost în cele din urmă expulzat și nu va concura după ce a trecut prin mai multe apeluri la biroul australian de imigrație după ce i-a fost refuzată viza.

Sârbul este campionul en-titre la Melbourne, turneu major pe care l-a câștigat deja de nouă ori în carieră.

Ziua de marți va avea numeroase meciuri interesante, în runda inaugurală, iar pe hard-ul de la Antipozi vor intra în joc nume celebre, atât în proba de simplu masculin, cât și în cea feminină.

Programul Australian Open 2022

Iată ce partide au loc marți, la simplu masculin:

Botic van de Zandschulp - Jan-Lennard Struff

Christopher O'Connell - Hugo Gaston

Diego Schwartzman - Filip Krajinovic

Emilio Gomez - Marin Cilic

Ilya Ivashka - Pablo Andujar

Philipp Kohlschreiber - Marco Cecchinato

Roberto Bautista Agut - Stefano Travaglia

Timofey Skatov - Norbert Gombos

Ugo Humbert- Richard Gasquet

Andrey Rublev - Gianluca Mager

Benoit Paire - Thiago Monteiro

Joao Sousa - Jannik Sinner

Roberto Carballes Baena - Ricardas Berankis

Steve Johnson - Jordan Thompson

Grigor Dimitrov - Jiri Lehecka

Henri Laaksonen - Daniil Medvedev

Maxime Cressy - John Isner

Casper Ruud - Alex Molcan

Damir Dzumhur - Pablo Andujar

Daniel Evans - David Goffin

Emil Ruusuvuori - Felix Auger Aliassime

Taro Daniel - Marcelo Barrios

Tomas Machac - Juan Manuel Cerundolo

Nikoloz Basilashvili - Andy Murray

Alejandro Davidovich Fokina - Alex Bolt

Alexei Popyrin - Arthur Rinderknech

Andreas Seppi - Kamil Majchrzak

Frances Tiafoe - Marco Trungelliti

Maximilian Marterer - Taylor Fritz

Sebastian Baez - Albert Ramos-Vinolas

Liam Broady - Nick Kyrgios

Lorenzo Musetti - Alex de Minaur

Mikael Ymer - Stefanos Tsitsipas

Meciurile Simonei Halep la Australian Open 2022

Tot marți, în primul tur, vor debuta și Simona Halep (locul 15 WTA / cap de serie numărul 14), Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, şi Irina Begu, locul 64 WTA.

În jurul orei 05:30 (ora României), Halep va da piept cu poloneza Magdalena Frech, locul 102 WTA, în al treilea meci de pe arena Margaret Court. Această întâlnire se dispută după un meci de simplu feminin, Daria Saville (Australia) - Rebecca Peterson (Suedia) şi unul de simplu masculin, Andrei Rublev (Rusia) - Gianluca Mager (Italia). Partidele pe a doua arenă de la Melbourne Park încep la ora 02.00.

În primul meci de pe John Cain Arena, Sorana Cîrstea evoluează, de la ora 02.00, cu Petra Kvitova din Cehia, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20.

În primul joc, dar pe terenul 15, Irina Begu o va întâlni pe americanca Oecane Dodin, locul 85 WTA. Şi pe acest teren meciurile încep la ora 02.00, potrivit News.ro.

Meciurile de marți, la feminin - turul I:

Alize Cornet - Viktoriya Tomova

Clara Burel - Garbine Muguruza

Daria Gavrilova - Rebecca Peterson

Elise Mertens - Vera Zvonareva

Misaki Doi - Kristina Kucova

Oceane Dodin - Irina-Camelia Begu

Petra Kvitova - Sorana Cirstea

Robin Anderson - Samantha Stosur

Anett Kontaveit - Katerina Siniakova

Iga Swiatek - Harriet Dart

Marketa Vondrousova - Priscilla Hon

Anna Bondar - Anastasia Pavlyuchenkova

Emina Bektas - Ludmilla Samsonova

Hailey Baptiste - Caroline Garcia

Maddison Inglis - Leylah Fernandez

Magda Linette - Anastasija Sevastova

Stefanie Voegele - Daria Kasatkina

Zarina Diyas - Elena Rybakina

Ana Konjuh - Shelby Rogers

Clara Tauson - Astra Sharma

Heather Watson - Mayar Sherif

Katie Volynets - Beatriz Haddad Maia

Simona Halep - Magdalena Frech

Tamara Zidansek - Arantxa Rus

Viktorija Golubic - Shuai Zhang

Angelique Kerber - Kaia Kanepi

Ann Li - Xinyu Wang

Caroline Dolehide - Danielle Collins

Marie Bouzkova - Rebecca Marino

Su-Jeong Jang - Danka Kovinic

Storm Sanders - Aryna Sabalenka

Sloane Stephens - Emma Raducanu

Rezultate luni - turul 1:

Elena-Gabriela Ruse (România) - Jasmine Paoloni (Italia) 6-1, 6-3

Nuria Parrizas Diaz (Spania) - Irina Maria Bara (România) 6-3, 6-1

Veronika Kudermetova (Rusia/N.28) - Claire Liu (SUA) 6-4, 6-4

Tereza Martincova (Cehia) - Lauren Davis (SUA) 7-5, 6-2

Camila Giorgi (Italia/N.30) - Anastasia Potapova (Rusia) 6-4, 6-0

Belinda Bencic (Elveţia/N.22) - Kristina Mladenovic (Franţa) 6-4, 6-3

Amanda Anisimova (SUA) - Arianne Hartono (Olanda) 2-6, 6-4, 6-3

Madison Brengle (SUA) - Daiana Iastremska (Ucraina) 6-1, 0-6, 5-0 (abandon Iastremska)

Naomi Osaka (Japonia/N.13) - Maria Camila Osorio (Columbia) 6-3, 6-3

Maryna Zanevska (Belgia) - Kaja Juvan (Slovenia) 7-6 (9/7), 7-6 (7/4)

Bernarda Pera (SUA) - Ekaterina Alexandrova (Rusia) 7-5, 6-3

Qinwen Zheng (China) - Aleksandra Sasnovici (Belarus) 6-3, 1-6, 7-6 (10/5)

Maria Sakkari (Grecia/N.5) - Tatjana Maria (Germania) 6-4, 7-6 (7/2)

Harmony Tan (Franţa) - Iulia Putinţeva (Kazahstan) 6-3, 6-3

Elina Svitolina (Ucraina/N.15) - Fiona Ferro (Franţa) 6-1, 7-6 (7/4)

Alison Van Uytvanck (Belgia) - Cristina Bucsa (Spania) 6-3, 6-4

Sara Sorribes (Spania/N.32) - Kirsten Flipkens (Belgia) 6-4, 6-1

Marta Kostiuk (Ucraina) - Diane Parry (Franţa) 6-1, 7-6 (7/2)

Citeste și...
Parteneri
VIDEO PROTVPLUS.RO