Simona Halep s-a calificat în turul doi la turneul de la Washington

Simona Halep - Elena Rybakina, azi, ora 17:00, în semifinalele turneului de la Wimbledon. Ce au declarat cele două jucătoare
Imago

Simona Halep, locul 16 WTA şi cap de serie 3, s-a calificat, luni, în optimile turneului de la Washington, cu premii de 251.750 de dolari.

Halep a trecut în primul tur de sportiva Cristina Bucşa, din Spania, locul 123 mondial, venită din calificări, scor 6-3, 7-5, conform News.ro.

Simona a condus în primul set cu 2-0, însă a fost egalată de Bucşa. Apoi, Halep a mai cedat un singur ghem şi a câştigat setul, scor 6-3, după 33 de minute.

În setul doi, Halep a condus cu 5-3, a servit de două ori pentru meci însă a fost egalată la 5. În cele din urmă, sportiva din Constanţa s-a impus, scor 7-5, după 48 de minute.

În turul doi, Halep va evolua contra învingătoarei din meciul dintre americanda Madison Brengle, locul 61 mondial, şi Anna Kalinskaia, din Rusia, locul 71 WTA.

Pentru accederea în optimi, Halep va primi 30 de puncte WTA şi 4.100 de dolari.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers

Simona Halep (30 de ani, locul 18 WTA) a fost eliminată în semifinalele turneului de la Wimbledon 2022. Elena Rybakina (23 de ani, locul 23 WTA) o va întâlni în finala turneului pe Ons Jabeur (27 de ani, 2 WTA).

Emmanuel Macron: Europa ar putea muri. Trebuie să arate că nu este niciodată vasală Statelor Unite

Preşedintele francez Emmanuel Macron a pledat joi pentru o apărare europeană mai puternică şi mai integrată.

Clotilde Armand a fost trimisă în judecată exact în ziua în care şi-a depus candidatura pentru un nou mandat la Sectorul 1

Potrivit News.ro, procurorii au decis, joi, trimiterea în judecată a primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, care este acuză de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Șeful Finanțelor anunță dublarea încasărilor la Fisc în primul trimestru, de la 55,7 miliarde de lei la 97,1 miliarde

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală a avut încasări de 97,1 miliarde lei în primul trimestru al acestui an, în creştere cu 41,8 miliarde de lei faţă de perioada similară a anului trecut, a anunţat ministrul Finanţelor, Marcel Boloş.