Polonia - Portugalia 3-5, la penalty-uri. Portugalia e prima semifinalista a turneului. REZUMAT VIDEO

Portugalia, Polonia, UEFA EURO 2016 - agerpres

LIVE BLOG UEFA EURO 2016. Portugalia este prima semifinalista de la Euro 2016, dupa ce a invins nationala Poloniei la loviturile de penalty.

LIVE TEXT Polonia - Portugalia:

VEZI REZUMATUL VIDEO AL MECIULUI

VEZI AICI VIDEO CU TOATE LOVITURILE DE PENALTY

Mihai Mărgineanu, oripilat de ce a văzut la Vama Veche: „Am o întrebare la care nu trebuie să-mi răspundeți mie: Ba, voi știți ce mai fac copiii voștri?”

3-5 Quaresma inscrie si Portugalia este prima semifinalista a turneuluI!

3-4 Sutul lui Blaszczykowski este aparat de Rui Patricio!

3-4 Inscrie Nani

3-3 Marcheaza si Gilk

2-3 Gol Moutinho

2-2 Gol Milik

1-2 Inscrie Renato Sanches

1-1 Gol Lewandowski

1-0 Ronaldo este primul care inscrie la penaltyuri.

MINUTUL 120 Final de meci. Prima semifinalista de la UEFA EURO 2016 va fi decisa la loviturile de penalty.

MINUTUL 116 Eliseu centreaza spre Nani, dar polonezii reusesc sa respinga in corner.

MINUTUL 110 Doi fani au patruns pe teren, dar au fost reperati rapid de fortele de ordine.

MINUTUL 106 A inceput a doua repriza de prelungiri.

MINUTUL 105 S-a incheiat prima repriza de prelungiri.

MINUTUL 102 Nani suteaza periculos pe centrul portii.

MINUTUL 100 Milik suteaza pe langa poarta de la 20 de metri.

MINUTUL 98 Intra Jodlowiek, iese Maczynski.

MINUTUL 96 Danilo intra in locul lui Carvalho.

MINUTUL 91 A inceput prima repriza de prelungiri.

MINUTUL 90 + 2 Final de repriza. Scorul ramane de egalitate, iar meciul merge in prelungiri.

MINUTUL 89 Kapustka primeste cartonasul galben, pentru o intrare asupra lui Nani.

MINUTUL 83 Ronaldo scapa singur cu portarul, dar iroseste ocazia cu un sut pe langa minge. VEZI AICI OCAZIA LUI RONALDO

MINUTUL 82 Iese Grosicki, intra Kapustka

MINUTUL 81 Ocazie uriasa pentru Portugalia. Jedrzejczyk a fost la un pas de un autogol. Pepe a trimis o pasa de la 24 de metri pentru Ronaldo, care ar fi avut o sansa uriasa de a inscrie. VEZI FAZA VIDEO AICI

MINUTUL 74 Adrien Silva iese de pe teren si intra Moutinho

MINUTUL 69 Adrien Silva primeste si el un cartonas galben.

MINUTUL 68 Asediu al Poloniei la poarta adversa. Milik trimite periculos cu stangul spre poarta, dar Fabiano intervine si prinde mingea in brate.

MINUTUL 65 Cartonas galben pentru Kamil Glik, dupa un fault asupra lui Ronaldo.

MINUTUL 64 Cedric prinde mingea intr-o pozitie buna, dar sutul sau se duce pe langa poarta.

MINUTUL 59 Nani centreaza pentru Ronaldo, dar mingea ii scapa atacantului portughez si ajunge la Silva, dar sutul sau este blocat de fundasii polonezi.

MINUTUL 55: Ronaldo primeste o pasa buna, scapa pe contraatac, dar se grabeste si suteaza pe exterior in plasa portii. VEZI VIDEO AICI

MINUTUL 50: Fabianski iese in fata la o centrare care il cauta pe Ronaldo.

MINUTUL 48 Polonezii leaga bine pasele, iar Lewandowski loveste cu capul mingea care ajunge in bratele lui Patricio.

MINUTUL 46 A inceput a doua repriza a partidei Polonia-Portugalia, in sfeturile de finala ale UEFA EURO 2016.

MINUTUL 45 Finalul primei reprize. Polonia a dat startul meciului, dar portughezii le-au tinut piept, iar partida a fost una echilibrata pana acum, cu multe faze spectaculoase la ambele porti.

MINUTUL 41 Eliseu suteaza de la 25 de metri, dar mingea e deviata in corner.

MINUTUL 39: Portughezii si-au revenit si au inceput sa faca pressing la poarta lui Fabianski.

MINUTUL 33 GOL PORTUGALIA. Renato Sanches aduce golul de egalare dupa ce prinde un culoar si suteaza la coltul portii si Portugalia e din nou in carti pentru un loc in semifinale. VEZI AICI VIDEO CU GOLUL LUI SANCHES

MINUTUL 30 Ronaldo cere penalty la o faza in care a fost impins in careu de Gilk si a cazut pe gazon, dar arbitrul refuza sa acorde lovitura de pedeapsa. VEZI VIDEO AICI

MINUTUL 29 Nani trece in flancul stang de un adversar, ii trimite lui Cristiano Ronaldo in centru, care suteaza pe poarta de la 19 metri, dar fara probleme pentru Fabianski.

MINUTUL 21 Millik il dribleaza pe Pepe si porneste un atac periculos spre poarta portughezilor, dar pierde mingea inainte sa apuce sa suteze. Polonezii obtin insa lovitura de corner. VEZI VIDEO AICI

MINUTUL 15 Ronaldo obtine o lovitura libera, dar portughezii pierd mingea, iar Lewandowski pune din nou probleme la poarta aparata de Rui Patricio. VEZI FAZA VIDEO AICI

MINUTUL 15 Millik trimite puternic mingea de la 20 de metri, dar balonul trece prin stanga portii. VEZI VIDEO CU FAZA LUI MILIK

MINUTUL 10 Ronaldo suteaza pe poarta, dar mingea este blocata.

MINUTUL 7 Portughezii incearca sa recupereze diferenta de pe tabela si trece in atac, insa apararea Poloniei sta bine in teren.

MINUTUL 2:  GOL POLONIA. Lewandowski deschide scorul dupa o greseala in defensiva Portugaliei. Este primul gol marcat de polonez pentru nationala la acest turneu. VEZI AICI VIDEO CU GOLUL

MINUTUL 1: Meciul a inceput cu un moment de tacere in memoria celor ucisi in atentatul de marti seara, de pe aeroportul Ataturk, din Turcia.

Polonia s-a calificat in sferturile de finala dupa ce a invins Elvetia, la penaltyuri, scor 5-4, in timp ce portughezii au trecut de Croatia gratie golului marcat in minutul 117, de Quaresma.

Daca Polonia este in premiera in sferturile unui turneu european, lusitanii joaca in aceasta faza pentru a sasea oara, un record in competitie. Cea mai buna performanta a Portugaliei este finala jucata si pierduta in fata Greciei, in 2004, pe teren propriu (0-1).

Meciul de pe Stade Velodrome propune si un interesant duel intre atacantii-vedeta ai celor doua echipe, Robert Lewandowski si Cristiano Ronaldo.

Ronaldo a intrat deja in istoria EURO, fiind singurul jucator care a marcat la patru editii consecutive. Vedeta clubului Real Madrid s-a dovedit a fi decisiva in ultimele doua partide ale echipei sale, marcand de doua ori cu Ungaria (3-3) si a tras sutul respins de portarul croat Subasic in optimi, inaintea finalizarii lui Quaresma.

Nu trebuie scapat din vedere faptul ca Portugalia nu a castigat in ultimele sale cinci meciuri la EURO in timpul regulamentar, terminand la egalitate dupa 90 de minute meciurile din grupa si cu Croatia, precum si partida din sferturile EURO 2012 cu Spania, pierduta la loviturile de departajare.

Polonia are o linie defensiva solida, care a incasat doar trei goluri in acest an si numai unul la EURO, executia de exceptie a elvetianului Xherdan Shaqiri. Doar Germania nu a primit gol la EURO 2016.

In schimb, echipa lui Adam Nawalka sufera in compartimentul ofensiv: Lewandowski, golgheterul Bundesligii in sezonul trecut, dar si al preliminariilor EURO 2016, cu 13 goluri, nu a marcat deloc in Franta, desi a beneficiat de cateva ocazii foarte bune. Nici Milik (Ajax) nu a aratat o forma mai buna, ratand ocazii imense de gol.

Portugalia are usor avantaj la meciurile directe, patru victorii fata de trei ale polonezilor, alte trei partide terminandu-se la egalitate, cu un golaveraj pozitiv de 13-9.

Daca Polonia a castigat ambele meciuri disputate la Marsilia, fara a primi gol, 1-0 cu cu Ucraina la EURO 2016 si un amical cu Emiratele Arabe Unite in 1990 (4-0), Portugalia nu are nicio victorie pe Stade Velodrome, 1-1 cu Spania la EURO 1984 si 2-3 cu Franta, dupa prelungiri, in semifinalele aceleiasi editii.

De notat ca portughezul Raphael Guerreiro si polonezul Kamil Grosicki au marcat golurile echipelor lor in meciul dintre Lorient si Rennes (1-1), in sezonul 2015-2016 din Ligue 1. Renato Sanches si Robert Lewandowski vor fi colegi din aceasta vara la Bayern Munchen, dupa transferul lusitanului de la Benfica.

Selectionerul portughez Fernando Santos are doua probeleme de lot, André Gomes si Raphael Guerreiro fiind incerti.

Meciul va fi arbitrat de o brigada germana, cu Felix Brych la centru, Mark Borsch si Stefan Lupp vor fi arbitri asistenti, Bastian Dankert si Marco Fritz au fost desemnati arbitri asistenti aditionali, iar sarbul Milorad Mazic va fi arbitru de rezerva.

Echipele de start:

Programul meciurilor din sferturile de finala

Joi, 22:00, Polonia - Portugalia (Stade Velodrome din Marsillia)

Vineri, 22:00, Tara Galilor - Belgia (Stade Pierre Mauroy, Lille)

Sambata, 22:00, Italia - Germania (Stade de Bordeaux)

Duminica, 22:00, Franta - Islanda (Stade de France, Saint Denis)

NEWS ALERT Farul - Sepsi, întrerupt din cauza scandărilor xenofobe! Cum a reacționat Hagi
Anglia - Islanda 1-2. Islandezii produc cea mai mare surpriza de la UEFA EURO 2016. Care sunt meciurile din "sferturi"

LIVE BLOG UEFA EURO 2016. Anglia a pierdut incredibil in optimi in fata Islandei, scor 2-1, si a fost eliminata de la turneul final.

LIVE BLOG UEFA EURO 2016. Italia este cea de-a saptea echipa calificata in sferturile UEFA EURO 2016, dupa ce a invins Spania, scor 2-0.

UEFA EURO 2016, meciurile din optimi. Italia - Spania este in direct la ProTV, AZI, de la ora 19:00

Miercuri seara s-au disputat ultimele patru meciuri din faza grupelor, la UEFA EURO 2016.

Polonia anunţă că a fost şi ea vizată de atacuri cibernetice ale Rusiei. Condamnă ferm „activităţile inacceptabile”

Polonia a anunţat că a fost la rândul său vizată de presupuse atacuri cibernetice atribuite unui grup rus numit APT28 - care ar mai fi vizat şi Germania şi Republica Cehă - şi a condamnat aceste atacuri, informează sâmbătă Reuters.

„Misiuni de consiliere” NATO în Orientul Mijlociu. Se așteaptă o decizie a conducerii Alianței

NATO ar putea trimite „misiuni de consiliere” în Orientul Mijlociu, Africa și Sahel, cu obiective de securitate și apărare.

Ce spune Robert de Niro despre Donald Trump: „Este un monstru. Nu cred că americanii înţeleg cât de periculos va fi”

Adversar notoriu al lui Donald Trump de mai mulţi ani, Robert De Niro l-a atacat din nou pe fostul preşedinte american într-un interviu.