Momentul victoriei Biancăi Andreescu. Cum a reacţionat după ce a învins-o pe Serena

Bianca Andreescu, campioană la US Open. Este primul titlu de de Mare Şlem din carieră - 5

Imaginile surprinse imediat după finala US Open au devenit virale.

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a câştigat primul său titlu de Mare Şlem din carieră, după ce a învins-o în finala turneului de tenis US Open pe legendara jucătoare americană Serena Williams cu 6-3, 7-5, sâmbătă, la New York. Momentul victoriei ei  a fost filmat şi a devenit rapid viral pe reţelele sociale.

Andreescu, la 19 ani, ocupă locul 15 în clasamentul mondial, după ce anul trecut nu reuşise să treacă de calificări la Flushing Meadows.

Ea a explodat anul acesta în circuitul WTA, reuşind să câştige trei titluri, la Indian Wells, Toronto (după o finală în care Serena a abandonat din cauza unei accidentări) şi US Open, astfel luni va urca pe locul 5 în lume, depăşind-o şi pe Simona Halep.

La primul turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, Andreescu s-a oprit în turul al doilea, venind din calificări. De asemenea, la Roland Garros a ajuns până în turul al doilea, abandonând din cauza unei accidentări la umărul stâng din cauza căreia a ratat tot sezonul de iarbă, inclusiv turneul de la Wimbledon.

Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

Serena Williams (8 WTA), care va împlini luna aceasta 38 de ani, ratează o nouă şansă de a-şi trece în palmares al 24-lea titlu de Mare Şlem, după ce a pierdut finalele de la Wimbledon şi US Open în ultimii doi ani. Ultimul titlu de Grand Slam câştigat de americancă datează din 2017, de la Australian Open.

Andreescu a obţinut victoria după o oră şi 39 de minute, dar succesul său putea fi chiar mai rapid, dacă nu rata o minge de meci la scorul de 5-1 în setul secund. Williams a reuşit să revină şi să egaleze, 5-5, dar Andreescu a câştigat două ghemuri şi a obţinut victoria.

Bianca Andreescu a avut 5 aşi şi a comis 3 duble greşeli, iar Serena a reuşit 9 aşi, dar a comis şi 8 duble greşeli. Jucătoarea canadiană a reuşit 18 winners, dar a avut şi 17 erori neforţate, în timp ce Williams a contabilizat 33 de winners şi tot 33 de erori neprovocate.

Pentru titlul cucerit la Flushing Meadows, Andreescu a fost recompensată cu un cec de 3.850.000 dolari.

Bianca Andreescu, aflată la al patrulea turneu de Mare Şlem din carieră, a egalat recordul stabilit în 1990 de Monica Seles, devenind totodată prima jucătoare canadiană care câştigă un Grand Slam în era open, care a început în 1968.

Serena Williams rămâne cu şase titluri câştigate la US Open.

”O echipă maghiară poate ajunge în Liga 1 din România. Anti-maghiarismul, tipic la București”. Reacție deplasată a fotbalistului ungur legitimat în România

Bianca Andreescu, campioană în finala US Open. Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a învins-o Serena Williams în finala US Open, cu 6-3, 7-5.

Meghan Markle, ducesă de Sussex, a venit sâmbătă la New York, unde a avut loc finala US Open, disputată de Bianca Andreescu și Serena Williams.

Pe ce loc a ajuns Bianca Andreescu în clasamentul WTA după ce a câştigat Rogers Cup

Câştigătoarea Rogers Cup, sportiva canadiană de origine română Bianca Andreescu, a urcat 13 poziţii şi este acum pe locul 14, cu 2837 de puncte.

INTERVIU. Cum a urmărit Nicușor Dan seara în care Cîrstoiu a fost eliminat de PSD-PNL: ”M-am jucat cu copiii și m-am culcat”

Primarul general Nicușor Dan nu a mai avut răbdare să stea până la finalul negocierilor PSD-PNL în seara zilei de luni, în care Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă au decis soarta candidatului Cătălin Cîrstoiu, așa că s-a jucat cu copiii și ... s-a culcat.

Schimbarea la față a Rusiei. Cinci scenarii despre cum ar putea arăta această țară după Vladimir Putin

"Ce se va întâmpla pe termen lung cu Rusia?" este marea întrebarea pe care foarte multă lume și-o pune, mai ales că nici măcar "Țarul de la Kremlin", Vladimir Putin, nu poate scăpa de moarte.

Marcel Ciolacu: „Locul domnului Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca şi primar, în continuare, la Sectorul 5”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, miercuri, că locul lui Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca şi primar, în continuare, la Sectorul 5, el precizând că nu va negocia cu acesta pentru retragerea din cursa electorală.