Irina Begu a fost eliminata in optimile Australian Open. Romanca a fost invinsa de Eugenie Bouchard, scor 1-6, 7-5, 2-6

Ultimul update: Miercuri 28 Ianuarie 2015 06:57
Data publicarii: Duminica 25 Ianuarie 2015 07:25
Irina Begu

Jucatoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA, a fost invinsa, duminica, de sportiva canadiana Eugenie Bouchard, locul 7 WTA si cap de serie numarul 7, scor 1-6, 7-5, 2-6, in optimile de finala la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Begu a pierdut primul set dupa 29 de minute, in al doilea s-a impus dupa 61 de minute, iar pe al treilea l-a pierdut dupa 36 de minute, potrivit Mediafax.

Prezenta in optimi la Australian Open a reprezentat cea mai buna performanta din cariera romancei. Sportiva romana de 24 de ani va primi 240 de puncte puncte WTA si un premiu de 175.000 de dolari australieni (123.500 de euro) pentru prezenta in optimi. In sferturi, Bouchard va juca in compania invingatoarei din meciul dintre Maria Sarapova, cap de serie numarul 2, si Shuai Peng, a 21-a favorita.

Irina Begu Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Mediafax

SIMONA HALEP - YANINA WICKMAIER, 6-4, 6-2. Simona Halep s-a calificat in sferturile Australian Open. Prima reactie dupa meci
Halep, Begu si Tecau s-au calificat in optimi la Australian Open. Cu cine vor juca pentru un loc in turul urmator
IMAGINI de ARHIVA. Cum arata Simona Halep in 2006, pe cand era doar o junioara talentata
Simona Halep, Kiki Bertens
Simona Halep domină. Ancheta publicată de New York Times
Simona Halep, prima reacție după retragerea de la Turneul Campioanelor. ”A fost o decizie dificilă”
Simona Halep s-a retras de la Turneul Campioanelor
Simona Halep s-a retras de la turneul de la Moscova: ”E dezamăgitor”
Recent se pregăteau de nuntă, acum s-au despărțit oficial
România - Serbia 0-0. Sârbii au ratat un penalti, Tamaș a fost eliminat
Cristian Săpunaru
România - Serbia, la Pro TV. Săpunaru: ”Prefer să jucăm urât şi să câştigăm”
Fiul lui Michael Schumacher, campion european de Formula 3
Ion Ţiriac: Simona Halep nu e pregătită
Mirel Rădoi, după victoria naţionalei de tineret: N-o să ne mai fie ruşine să spunem că suntem din România
Simona Halep, în prima competiție de când a fost diagnosticată cu hernie: „Nu știu cum o să fie”
Lituania 1-2 România în Liga Naţiunilor. Victorie dramatică în prelungiri