SIMONA HALEP - YANINA WICKMAIER, 6-4, 6-2. Simona Halep s-a calificat in sferturile Australian Open. Prima reactie dupa meci

×
Codul embed a fost copiat

SIMONA HALEP - YANINA WICKMAIER. Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, cu scorul de 6-4, 6-2, pe sportiva belgiana Yanina Wickmayer, locul 80 WTA.

Astfel, Simona s-a calificat in sferturile de finala ale Australian Open, faza pe care a atins-o si la precedenta editie a comptitiei de Grand Slam.

"Sunt multumita de nivelul de joc. Mi-am luat revansa fata de ea acum. Sunt fericita ca am revenit in sferturi aici si vreau sa ma bucur de restul meciurilor. Cred ca mi-am imbunatatit mult jocul in ultimii doi ani si nu am mai jucat cu ea in acest interval. Incerc sa raman concentrata pe teren, sa ma lupt pentru fiecare punct", a spus Simona Halep, dupa partida.

Partida disputata duminica a durat aproape o ora si 20 minute. Calificarea in sferturi este recompensata la Australian Open cu 430 de puncte WTA si un cec in valoare de 340.000 de dolari australieni (240.000 de euro). In faza urmatoare, Halep o va intalni pe Ekaterina Makarova, locul 11 WTA si cap de serie numarul 10, care a trecut, tot duminica, de germana Julia Goerges, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-2.

Simona Halep a castigat singura intalnire disputata cu Makarova, cu scorul de 6-1, 7-6 (6), in sferturile de finala ale turneului de la New Haven, editia 2013, castigata de sportiva romana.

„Păpușa de fier a lui Putin” explică propaganda Kremlinului: „Nu contează ce se întâmplă cu adevărat”

Desfasurarea partidei SIMONA HALEP - YANINA WICKMAIER:

11:29 E gata! Simona Halep a castigat si al doilea set, scor 6-2, si s-a calificat in sferturile Australian Open.

11:25 Simona a reusit inca un break si conduce cu 5-2. Daca va castiga game-ul pe serviciul ei, romanca se va califica in sferturile turneului Australian Open.

11:17 Meciul este extrem de echilibrat si de spectaculos. Dupa ce fiecare jucatoarea si-a asigurat cate un game, Halep reuseste break-ul, isi castiga serviciul si conduce cu 4-2 in al doilea set.

11:02 A inceput al doilea set. Yanina si Simona si-au castigat fiecare propriul serviciu, iar scorul este 1-1.

10:57 Romanca a reusit sa castige primul set. Daca la inceputul partidei parea ca este favorita, belgianca si-a revenit pe parcurs si a reintrat in joc.

10:48 Simona Halep si-a castigat serviciul si a avut apoi doua mingi de set pe serviciul adversarei, ambele salvata de Yanina. Scorul este 5-4 pentru Simona, iar jucatoarea noastra este la serviciu.

10:42 Al doilea game castigat la rand de Yanina, care a reintrat in set. Scorul este acum 4-3 pentru Simona.

10:39 Dupa cateva mingi jucate excelent, Yanina reuseste si ea break-ul. Scorul este 4-2 pentru Halep. Serveste belgianca.

10:27 Halep isi castiga serviciul la 0, incununat cu un as. Simona se misca extrem de bine si de rapid pe teren si reuseste al doilea break, dupa ce a fost condusa cu 40-0.

Scorul este acum 4-1 in primul set pentru jucatoarea noastra.

10:24 Dupa un game care a durat cinci minute, Simona a reusit primul break si are acum sansa de a se distanta la doua game-uri, pe propriul serviciu.

2-1 pentru Simona in primul set.

Romanca pare relaxata si isi face jocul obisnuit, extrem de buna pe rever, dar si pe serviciu.

10:19 Simona si-a castiga serviciul fara prea mari probleme, iar acum scorul in primul set este 1-1.

10:10 A inceput partida. Primul serviciu ii apartine Yaninei, care castiga si primul punct al meciului.

Simona a reusit sa egaleze la 30, iar apoi sa aiba avantaj in primul game al primului set. Insa romanca a facut apoi cateva greseli si a pierdut primul game.

Yanina conduce cu 1-0 la game-uri, in primul set.

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO

Jucatoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA, a fost invinsa, duminica, de sportiva canadiana Eugenie Bouchard, locul 7 WTA si cap de serie numarul 7, scor 1-6, 7-5, 2-6, in optimile de finala la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

TVR a realizat, in 2006, un reportaj cu doua junioare de tenis talentate, care, pe parcursul anilor, aveau sa devina cele mai bune din Romania: Simona Halep si Irina Begu.

"Bombardament rapid pentru turul 3". Ce scrie presa internationala despre Simona Halep dupa victoria cu Gajdosova

Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, miercuri, cu scorul de 6-2, 6-2, pe australianca Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, si s-a calificat in turul 3 al Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Ce a cerut vehement Cătălin Cîrstoiu în ședința coaliției care l-a „descalificat” din cursă. Informații din culise

După 15 ore de discuții, liderii PNL și PSD au renunțat la candidatul comun Cătălin Cîrstoiu pentru Primăria Generală a Capitalei. Cătălin Cîrstoiu nu a vrut să renunțe, ba chiar a cerut și garanții.

Prima reacție a lui Cîrstoiu, după ce a fost retras din cursă: „Un medic nu abandonează niciodată”

Cătălin Cîrstoiu susține că nu a luat decizia de face un pas înapoi „pentru că un medic nu abandonează niciodată” şi că, „în fond, decizia politică trebuie să revină liderilor politici”.

Ploi în majoritatea regiunilor ţării, până miercuri dimineaţă. Zonele care se află sub Cod galben | HARTĂ

Meteorologii anunţă ploi în majoritatea regiunilor ţării, până miercuri dimineaţă, dar şi precipitaţii mixte la munte.