Echipa Ucrainei a învins Moldova la Chișinău, scor 4-0. Ucraina este prima adversară a României la EURO 2024

ucraina fotbal
AFP

Echipa naţională a Ucrainei a învins marţi, în deplasare, scor 4-0, naţionala Moldovei, într-un meci amical disputat la Chişinău.

Ucrainenii au deschis scorul încă din minutul 2, când a marcat Roman Yaremchuk, şi au reuşit să îşi majoreze avantajul în minutul 43, prin Viktor Tsygankov.

Imediat după pauză Artem Dovbyk a înscris pentru 3-0 în minutul 49, iar după alte cinci minute Sudakov a stabilit scorul final 4-0.

A fost ultimul meci amical al echipei lui Rebrov înainte de Euro 2024, unde Ucraina va debuta duminică, 17 iunie, la Munchen, împotriva României.

Rezultate ale meciurilor amicale disputate marţi:

Azerbaidjan – Kazahstan 3-2 (Emreli 42, Makhmudov 51 penalti, Bayramov 73 / Vorogoskyi 2, Samorodov 28);

Letonia – Insulele Faroe 1-0 (Ciganiks 50);

Lituania – Estonia 1-1 (Matulevicius 84 / Lepik 82);

Malta – Grecia 0-2 (Bakasetas 7 penalti, Tzolis 15);

Belarus – Israel 0-4 (Melamed 6, Safuri 18, Shlomo 36, Kanaan 82).

Al Hilal s-a săturat de Neymar! Ce se întâmplă cu starul brazilian care n-a mai jucat de un an

România a remizat, marți, scor 0-0, cu Bulgaria, într-un meci amical disputat pe stadionul "Steaua". În ciuda prestației modeste a "tricolorilor", unul dintre jucătorii noștri a intrat în atenția presei internaționale.

România - Bulgaria 0-0. Prestație slabă a

Echipa naţională a României a remizat cu Bulgaria, marţi pe stadionul "Steaua", în penultimul meci amical înainte de EURO 2024.

Aproape 55.000 de spectatori au fost pe Arena Națională la meciul Generației de Aur. „A fost emoționant, un eveniment unic”

România și-a luat sâmbătă seară adio de la Generația de Aur într-un meci de excepție împotriva unei echipe a Legendelor Lumii.

HARTA. Autoritățile sunt în alertă. Ciclonul mediteranean aduce ploi și furtuni. Sudul României este vizat în mod special

Autoritățile sunt în alertă în urma avertizărilor meteo. Un ciclon mediteranean este așteptat să aducă ploi și furtuni în toată țara.

Biroul Electoral Central: Klaus Iohannis poate candida pe listele unui partid, fără sa fie membru, dar nici independent

Președintele Klaus Iohannis poate candida la alegerile parlamentare chiar dacă Parlamentul nu aprobă legea propusă de PNL. Este decizia Biroului Electoral Central, comunicată vineri seara.

Drona rusească ar fi stat 3 minute în spațiul nostru aerian joi seară. Armata a ridicat în premieră patru aeronave

S-a dat alarma azi-noapte în nordul județului Tulcea. Autoritățile au emis un mesaj RO-Alert după ce radarele românești au detectat mai multe drone ale Federației Ruse care se îndreptau către portul ucrainean Ismail.