CROATIA - SPANIA 2-1. Surpriza de proportii la UEFA EURO 2016, spaniolii trimisi sa joace cu Italia in optimi. REZUMAT VIDEO

croatia- spania - agerpres

LIVE BLOG ZIUA 12|  Surpriza de proportii intr-una dintre cele mai frumoase partide de la UEFA EURO 2016. Croatia a invins Spania cu 2-1 iar campioana europeana va intalni pe Italia in optimi.

Din 9 iunie, ProTV transmite cea mai importanta competitie a anului 2016 - UEFA EURO 2016.

CROATIA - SPANIA 2-1. REZUMAT VIDEO

Clasamentul final al grupei D este urmatorul:
1. Croatia 3 2 1 0 5-3 7 puncte
2. Spania 3 2 0 1 5-2 6
3. Turcia 3 1 0 2 2-4 3
4. Cehia 3 0 1 2 2-5 1.

Reactia suporterilor irlandezi prinsi de politistii francezi intr-o zona interzisa: "Stand Up for the French Police"
„Ce se întâmplă e nebunie curată. Și-au ieşit din minţi. Sunt ruşinea Rusiei”. Omul interzis în Rusia lui Putin vine la București

Minutul 94 - final de meci- Spania termina pe 2 in grupa si da peste Italia in optimi.

Minutul 89: La acest scor Spania da peste Italia in optimi

Minutul 88: Gooool Croatia! Perisic reuseste sa inscrie cu stangul pe sub De Gea. CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL

Minutul 70: Penalty pentru Spania dupa o interventie la David Silva. Sergio Ramos rateaza, portarul Subasic era mult iesit din poarta. CLICK AICI PENTRU A VEDEA FAZA!

Minutul 67: Ocazie imensa pentru spanioli! Sergio Ramos trimite cu capul, pe langa poarta, dupa un corner batut de David Silva.

Minutul 64: Dribling al lui Pjaca in careu, cade, croatii cer penalty, dar nu se acorda nimic.

Minutul 57: Ocazie mare pentru croati. Pjaca a fost aproape de gol

Minutul 47: Sut al lui Juanfran, dar mingea trece peste poarta

Minutul 45 +2 - finalul primei reprize -

Minuntul 45: Gooool Croatia! Croatii reusesc egalarea inaintea pauzei, prin Kalinic. CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL!

Minutul 14: Rakitic trimite in bara dupa o gafa a portarului De Gea. CLICK AICI PENTRU A VEDEA FAZA

Minutul 12: Kalinic suteaza puternic de la 20 de metri, scoate De Gea

Minutul 8: Ocazie Spania. Nolito trimite cu latul din careu, pe langa bara.

Minutul 7: GOOOOL Spania! Morata deschide scorul din pasa lui Fabregas. CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL!

Minutul 1: A inceput meciul la Bordeaux. Spaniolii au avut lovitura de incepere.

Echipele de start:

Croatia: Subasici - Srna, Jedvaj, Corluka, Vrasljiko - Rog, Kalinici - Perisici, Rakitici, Pjaca - Kalinici

Spania: De Gea - Juanfran, Pique, Sergio Ramos, Alba - Busqets, Iniesta, Fabregas - Nolito, Morata, D. Silva

Spania este deja calificata in optimi si vor termina pe primul loc in grupa, daca obtin victoria in aceasta seara. Croatia spera si ea la primul loc in grupa, insa daca vor fi invinsi, iar Cehia va bate Turcia, atunci croatii vor pica pe al treilea loc. Meciul Croatia - Spania va avea loc pe stadionul Matmut Atlantique, din Bordeaux, care are o capacitate maxima de 33.000 de locuri.

EURO 2016: Fan Zone Tour Eiffel a primit peste 500.000 de suporteri

Fan Zone-ul Tour Eiffel din Paris a primit in total 532.000 suporteri in primele zece zile ale Campionatului European de fotbal - EURO 2016, potrivit unui comunicat dat publicitatii de organizatori.

Pe 9 iunie, la concertul de deschidere sustinut de David Guetta, au asistat 87.000 de persoane, iar meciurile cu cea mai mare afluenta de spectatori in Fan Zone au fost Elvetia - Franta 0-0 (19 iunie), cu 90.000 de oameni, si Franta - Albania 2-0 (15 iunie), 85.000 de fani.

In orice moment fost mobilizati 400 de agenti de securitate si alti 500 de agenti diferiti in fiecare zi, 150-200 de oameni s-au ocupat zilnic de curatenie, 110 persoane au fost gata sa ofere primul-ajutor, 800 de oameni s-au ocupat de restaurantele si corturile cu suveniruri etc, 50 de persoane au intretinut atmosfera, iar zilnic au fost prezenti 100 de voluntari.

Au fost organizate doua marsuri ale suporterilor de la Fan Zone la stadionul Parc des Princes, pe 15 iunie, cu ocazia meciului dintre Romania si Elvetia (1-1), 2.000 fiind elvetieni si 1.700 romani, potrivit organizatorilor.

S-au inregistrat 8.348.074 de mesaje de sustinere pe retelele de socializare cu imaginea turnului Eiffel iluminat in culorile echipelor, cele mai iubite trei formatii fiind Turcia, Anglia si Franta.

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Cu capetele plecate si deloc vorbareti, fotbalistii echipei nationale s-au intors luni noapte in tara. Desi au aterizat pe la 4:00, suporterii nu au vrut sa-i rateze dupa rusinea de la Euro.

Pe fanii irlandezi de la Euro nici nu poti sa te superi. Politistii francezi au inceput sa cante cu ei in cor, ca sa ii faca sa plece dintr-o zona interzisa.

SLOVACIA - ANGLIA 0-0 si RUSIA - TARA GALILOR 0-3. Englezii pierd locul 2 in grupa B. Peste cine ar putea da in optimi. VIDEO

LIVE BLOG ZIUA 11. Anglia a terminat la egalitate cu Slovacia, scor 0-0, in timp ce Tara Galilor a umilit Rusia, cu 3-0.

Un cetăţean polonez care ratase îmbarcarea ar fi anunţat prezenţa unei bombe la bordul avionului aterizat la Timişoara

Un avion care decolase din Polonia, cu peste o sută de pasageri la bord, a aterizat de urgență joi noapte pe aeroportul din Timișoara, după ce a fost primită o amenințare cu bombă.

Moment istoric la căile ferate. S-a lansat în sfârșit licitația de 300 de milioane de euro pentru un tronson foarte aglomerat

Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a lansat vineri licitația pentru modernizarea căii ferate Constanța-Mangalia, după mai multe amânări.

Reacţii prudente ale oficialilor politici, după exploziile de la Isfahan în conflictul Israel-Iran

Oficiali politici îndeamnă în primele reacţii - foarte pruente - după riposta Israelului în Iran, la ”evitarea unei escaladări”, relatează AFP.