Un roman a scapat cu viata datorita bucatarului unor pirati somalezi

×
Publicitate

"As face tot ce este omeneste posibil ca sa-l ajut sa aiba o viata mai buna" - spune un marinar roman despre salvatorul sau. Omul, satul poate de periculosii sai tovarasi, a avut grija de captivi.

Iar cand a prins un moment prielnic, i-a ajutat sa dea alarma si sa cheme navele de razboi din Golful Aden, in ajutor.

Virgil Cretu a avut ghinionul sa ajunga in mainile temutilor pirati somalezi, pe 2 februarie: "Intre timp am dat S.O.S., au venit trupele NATO, piratii le-au cerut sa plece, altfel ne impusca unul cate unul."

El a avut insa si marele noroc de a le scapa printre degete briganzilor din Cornul Africii. Tot gratie unui somalez, nimeni altul decat bucatarul piratilor.

Virgil Cretu, marinar: "Aveam un telefon ascuns. El ne-a adus o cartela, vorbeam pe ascuns in Romania, in Siria, fiecare ce probleme avea... Somalezul fura apa si mancarea de la pirati si ne-o dadea noua."

Marinarii erau constienti ca omul isi pune viata in pericol ajutandu-i, dar stiau la fel de bine ca el era singura lor sansa de scapare. La un moment dat, bucatarul le-a adus si arme. Numai ca, in momentul in care captivii se pregateau sa-i atace pe pirati, acestia s-au luat la cearta, iar pe punte au inceput sa suiere gloantele in toate directiile...

Virgil Cretu, marinar: "Eu am cazut la mijloc, intre ei, intre focuri si atunci un glont m-a atins, a intrat prin spate si mi-a iesit prin partea cealalta..."

Din nou Virgil a avut noroc. A supravietuit si pentru ca ceilalti colegi de captivitate au apucat sa cheme forta navala internationala in ajutorul lor. Un elicopter spaniol a survolat cargoul pe care se aflau marinarii rapiti, si, decat sa fie prinsi sau omorati, piratii au preferat sa bata in retragere. Intors la Tulcea, langa familie, marinarul norocos nu l-a uitat pe somalezul care le-a salvat vietile.

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
După 12 ani într-un container, o mamă și cei trei copii ai săi au primit o casă nouă, cu ajutorul unei campanii de donații

O familie greu încercată de necazuri are acum parte de o bucurie imensă.

Sute de persoane la coadă la Policlinica Bistriţa, pentru programări la analize. La 7:50 s-au epuizat locurile disponibile

Sute de persoane s-au aşezat la coadă în faţa Policlinicii Bistriţa, de la primele ore ale zilei de joi, pentru a se programa la analize medicale decontate de stat, ceea ce a dus la depăşirea capacităţii de procesare a cererilor.

Peste 1.000 de șomeri din Gorj au luat cu asalt o bursă a locurilor de muncă. Ce salarii s-au oferit

Peste 1.000 de șomeri din Gorj s-au înghesuit miercuri la o bursă a locurilor de muncă. Mulți dintre aceștia sunt foști angajați din minerit care și-au pierdut slujbele la 1 aprilie.

Recomandări
Parlamentarii PSD, AUR și PACE, deranjați de scrisoarea vicepremierului Oana Gheorghiu: „Un motiv în plus să votăm moţiunea”

Parlamentarii social-democraţi vor vota fără ezitare moţiunea de cenzură, fără excepţii, a anunţat vineri liderul deputaţilor PSD, Ştefan Ovidiu Popa, ca răspuns la scrisoarea transmisă de vicepremierul Oana Gheorghiu.

Premierul Ilie Bolojan a explicat ce se întâmplă dacă moțiunea de cenzură trece sau pică. Care sunt scenariile

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, la Suceava, că în cazul în care moțiunea de cenzură va fi adoptată, Guvernul va rămâne în funcție în regim de interimat până la instalarea unui nou Executiv.

Aproape 400 de oameni au fost arestaţi pentru participarea la demonstraţii de 1 Mai în Turcia | GALERIE FOTO & VIDEO

Circa 370 de oameni au fost arestaţi vineri pentru că au încercat să sărbătorească 1 Mai în Piaţa Taksim din Istanbul, un loc emblematic pentru mişcarea muncitorească turcă, unde guvernul islamist a interzis demonstraţiile de Ziua Muncii încă din 2013.