Statul ofera mai multi bani tinerilor care vor o locuinta

×
Publicitate

Locuintele noi pot deveni accesibile, deoarece Guvernul a luat mai multe masuri prin care incearca sa incurajeze constructiile.


Cei mai castigati vor fi tinerii de pana la 35 de ani, care isi vor ridica o casa pe propriul teren si care vor plati pentru ea cu o treime mai putin decat in prezent.

Guvernul a decis sa mareasca subventia maxima pentru casele nou-construite, de la 10.000 la 15.000 de euro. Aceasta subventie se adreseaza insa unei categorii limitate de beneficiari.

Este vorba despre tinerii de pana la 35 de ani, care isi construiesc pentru prima data o locuinta prin credit ipotecar si numai daca au contract cu o firma de constructii, nu si daca o ridica prin forte proprii.

O masura care de care vor beneficia mult mai multe persoane este reducerea TVA-ului de la 19%, la 5% pentru locuintele noi al caror pret nu depaseste 100.000 de euro. Asta inseamnca ca o locuinta oferita acum cu 100.000 de euro ar trebui sa poata fi cumparata cu doar 88.000 dupa 1 ianuarie, cand intra in vigoare reducerea TVA-ului.

Daca acum constructorul vine cu o factura de 60.000 de euro, din care 9.500 este TVA, tanarul poate cere o subventie de 10.000 de euro si, in final, locuinta il va costa 50.000.

Guvernul a marit si prima de la stat pentru cei ce folosesc sistemul de economisire-creditare oferit de bancile pentru locuinte.

Si guvernatorul Bancii Nationale a anuntat saptamana trecuta ca numarul celor care apeleaza la bancile pentru locuinte a crescut in ultimele doua luni.

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Șeful CC: Nu ne dezbărăm să-i ajutăm și pe ăia mai înstăriți și pe ăia mai puțin înstăriți. La mulți, 100 lei în plus e nimic

Măsura de reducere a accizei la carburanţi este sub-optimală, iar acesta e stilul nostru de care nu reuşim să ne dezbărăm, în care încercăm să-i ajutăm pe toţi - şi pe cei mai înstăriţi şi pe cei mai puţin înstăriţi, a declarat Bogdan Chirițoiu.

Bărbați arestați pentru încălcarea ordinelor de protecție. Unul a ajuns după gratii chiar dacă a fost chemat de către victimă

Doi bărbați au fost arestați după ce poliția i-a prins când încălcau ordinele de protecție emise de instanțe în apărarea familiilor agresate. Este vorba despre un bărbat din Turda și unul din Craiova.

Județul în care poliția e atât de harnică, încât nu mai are unde să țină infractorii. Îi trimite la centre de arest din țară

Mai mulţi reţinuţi din Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al IPJ Buzău au fost introduşi în alte centre de arest din ţară, după ce spaţiile de detenţie au fost ocupate la maximum, în contextul unui număr ridicat de persoane cercetate penal.

Recomandări
Prima reacție a lui Nicușor Dan după ce PSD și AUR și-au depus moțiunea împotriva Guvernului Bolojan

Nicușor Dan a reacționat după ce PSD și AUR au depus moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan la Parlament. Președintele a declarat după Summitul Iniţiativei celor Trei Mări că acesta „era unul din scenariile la care ne aşteptam”.

Regele Charles, discurs istoric în fața Congresului american: „Legăturile dintre SUA și Marea Britanie sunt indestructibile”

Regele Charles al III-lea al Marii Britanii a declarat, marți, în fața Congresului american, că legăturile dintre Statele Unite și Regatul Unit sunt „neprețuite și eterne”, precum și „neprețuite și indestructibile”.

UE împarte bugetul pe următorii șapte ani. România ar putea primi peste 60 de miliarde de euro

Uniunea Europeană începe să își împartă banii pentru următorii șapte ani pentru fermieri, autostrăzi, apărare sau securitate.