Prima replica a ONG-urilor acuzate ca au vandut maidanezi pentru experimente pe viu in strainatate

×
Publicitate

"Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor ar trebui sa se pregateasca de proces. O dam in judecata pentru calomnie." Este prima reactie a reprezentantilor unor ONG-uri acuzate de autoritati ca vand maidanezi pentru experimente pe viu.

Deloc impresionati de amenintari, oficialii arata cu degetul spre alte doua asociatii banuite de transporturi ilegale de animale. Scandalul va intra si in atentia DIICOT si ANAF.

La Fundulea, acolo unde se afla alte doua adaposturi considerate de autoritati ilegale, cainii au ramas... tot fara stapan, desi in teorie cineva ar fi trebuit sa ii ingrijeasca.

Zeci de caini ar fi murit de foame intr-una din aceste hale, sustin iubitorii de animale care ii hranesc dupa ce i-au descoperit din intamplare.

Cei direct raspunzatori de soarta acestor animalele sunt si in acest moment de negasit.

"Au luat sute de caini si acum mai sunt doar cativa. unde sunt ceilalti? Sa ne demonstreze!", sustine coordonatorul ASPA, Razvan Bancescu.

La doi pasi, un alt adapost contestat de ASPA are in custi 300 de caini. Cei care ii gestioneaza resping ferm toate acuzatiile. Sustin ca NU fac trafic international cu maidanezi care sunt supusi apoi unor vivisectii, adica experimente medicale pe viu.

"De unde pana unde aceste acuzatii? Sa ne arate dovezi. Noi nu am trimis caini in strainatate
- Ne lasati si pe noi sa intram?
- Nu putem, ca se face curatenie", acesta este dialogul purtat intre reporterul ProTV
 si Georgiana Vaduva, presedintele ONG-ului Asociatia Pentru Protectia Cainilor Strazii.

De reactionat, reactioneaza acum si reprezentantii altor ONG-uri aflate pe lista neagra. Toti ameninta acum ca ii vor chema in instanta pe cei care i-au acuzat pe nedrept.

"Este o fabulatie. Nu s-a intamplat niciodata asa ceva. Pot sa ies si eu sa spun ca nu stiu cine face trafic de copii fara sa am dovezi. Din cate stiu, calomnia e pedepsita de lege in Romania si o sa vedem ce o sa se intample mai departe", spune Ioana Diaconu, presedinte ONG A Doua Sansa.

"Sa ne dea in judecata. Noi avem dovezi. Am sesizat ANAF si DIICOT in aceste cazuri", e replica lui Razvan Bancescu.

Autoritatile vor verifica si posibile infractiuni economice ale faptelor reclamate.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
E pacat doar daca nu cere. Negocierile lacome ale unui preot din Brasov pentru un botez: "600 lei in total, 150 pe chitanta"

Lacomia nu este un pacat pentru un preot din orasul Sacele, judetul Brasov. Enoriasii cu frica lui Dumnezeu il acuza ca le cere chiar si de 7 ori mai mult decat a stabilit consiliul parohial, pentru o nunta sau un botez.

Cozi interminabile in ultima zi la plata taxelor cu reducere. Cei care n-au ajuns la timp risca sa aiba conturile blocate

31 martie a fost ultima zi in care oamenii si-au putut achita darile cu reducere, asa ca directiile de taxe si impozite din toata tara au fost aglomerate.

O noua materie optionala in scoli. Ministrul Educatiei a aprobat modificarile

Ministrul Educatiei Nationale, Remus Pricopie, a aprobat, prin ordin de ministru, Programele scolare pentru disciplina optionala "Educatie prin sah", anul I si anul al II-lea de studiu.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.