Ochii celor care nu vad, prea scumpi pentru Romania

×
Publicitate

Cainii insotitori, dresati special pentru paza si ajutorul nevazatorilor, nu se gasesc si la noi in tara. In Romania nu exista scoli de dresaj exclusiv pentru astfel de patrupede.

Iar costurile de intretinere depasesc cu mult posibilitatile financiare ale persoanelor cu handicap.

Situatia este regretabila, daca ne gandim ca nu putine au fost cazurile in lume cand acesti catei inteligenti si-au salvat stapanii din situatii limita. 

Maria Maris preda franceza la Liceul pentru Persoane cu Deficiente de Vedere din Cluj Napoca. Femeia a invatat in timp drumul dintre casa si serviciu, pe propria piele. Nu i-a fost usor.

Pentru oameni ca ea exista in toata lumea caini care joaca perfect rolul de insotitori. Si cum in tara nu avem astfel de scoli de dresaj, Maria a apelat la una din Franta.

Cainii pentru nevazatori se dreseaza in aproximativ doi ani de zile. Antrenamentele costa cateva mii de euro.

Un astfel de exemplar se vinde si cu 20.000 de euro, asadar o suma imposibil de atins de catre un nevazator din Romania, care primeste de la stat doar 700 de lei pe luna.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Salvatorii de pe mare au protestat față de noua lege a salarizării: „Cam 4.000 lei în mână. Doi oameni pe o navă fac salvare”

Cei care au intervenit marți să salveze echipajul de pe nava GAS Lisbon, în largul mării, la Sulina, dar și colegii lor, au protestat la Constanța.

Grav afectați de seceta din 2025, fermierii români vor primi despăgubiri de 15 milioane de euro. Când vor intra banii UE

Comisia Europeană a adoptat Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, prin care alocă un sprijin financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile: Croația, Cipru, Portugalia, România și Slovenia.

Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

Recomandări
România a distrus a treia dronă în trei zile. Între primul și ultimul incident au trecut mai puțin de 48 de ore

Duminică, armata a distrus a treia dronă care a pătruns în spațiul aerian românesc în decurs de trei zile, după incidentele de vineri, din județul Buzău, și de sâmbătă, din județul Tulcea. Cele trei dorne au fost distruse în mai puțin de 48 de ore.

România mai are de făcut zeci de reforme înainte de cererea de plată 5 din PNRR. Ministerele cu cele mai multe „restanțe”

Ministerele au la dispoziție doar câteva zile pentru a închide toate restanțele care condiționează depunerea cererii de plată 5 din PNRR. Termenul-limită pentru depunerea documentelor este de 30 iulie.

Admitere la Medicină 2026. Aproape 7.000 de candidați susțin examenul la UMF „Carol Davila”, un nou record de înscrieri

Tinerii care visează la o carieră în medicină susțin duminică examenul de admitere în centrele universitare precum București, Iași, Cluj sau Constanța.