Restantierii la impozite nu-si mai pierd ajutoarele sociale. Printre ei, romii cu palate de 600mp

×
Publicitate

In timp ce unii sunt ologi si nu primesc de la statul roman ajutor pentru insotitor de handicapat, altii stau in palate si le cad banii din cer.

In plus, in ajutorul lor vine si Ministerul Muncii, care a decis ca asistatii social cu restante la impozite nu-si vor mai pierde ajutoarele de la stat.

In prag de alegeri, oficialii au hotarat sa le acorde datornicilor o perioada de gratie de sase luni ca sa faca rost de bani.

Ministrul Muncii, Mariana Campeanu, recunoaste ca masura ii avantajeaza pe cei nevoiasi, care nu au bani de paine, dar si pe cei care, desi traiesc in lux, stau cu mana intinsa la stat.

Vestea a ajuns repede in cartierul Meteor din Targu-Jiu, faimos pentru palatele cu turnulete ale romilor.

Ludica Mihai sta intr-un asemenea palat. Are 600 de metri patrati, pentru care ar trebui sa plateasca 1800 de lei impozit la stat. Se vaita ca n-are cum sa dea acesti bani si se bucura ca va primi din nou ajutor social.

Ludica sustine ca si vecinii ei sunt la fel de saraci, in ciuda caselor impozante in care locuiesc.

Ministrul Muncii sustine ca masura e buna pentru saracii tarii, dar admite ca printre ei se pot strecura si impostori.

Odata trecuti din nou pe lista celor care primesc ajutoare de la stat, romii, unii dintre ei cu limuzina si palat, ar mai avea o dorinta. Sa le fie calculat impozitul pe locuinta doar pentru parterul cladirii, nu pe toate etajele, ca sa dea mai putini bani la stat.

Peste cateva saptamani autoritatile vor incepe sa stranga din nou cererile pentru ajutoarele sociale, de data asta dupa noile reguli, si atunci vor vedea cati solicitanti sunt si de cati bani de la buget au nevoie.

Ultimele cifre aratau ca aproape 700.000 de romani primesc ajutor de la stat. Dintre ei, 40.000 au ramas temporar fara acesti bani pentru ca nu si-au achitat impozitele.

BENEFICIARI DE AJUTOR SOCIAL SI INDEMNIZATII: 680.447 de persoane

PERSOANE SUSPENDATE PENTRU NEPLATA: 39.575, 5,8% din total

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
"Permis de munca" pentru tinerii care vor o meserie. Cum va arata BACALAUREATUL profesional din 2013

Liceenii vor putea opta de anul viitor pentru un nou tip de bacalaureat: cel profesional, daca nu mai doresc sa-si continue studiile.

Legatura neasteptata dintre taifunurile din Pacific si lipsa de mobilier din scolile romanesti

Mobilierul pentru dotarea mai multor clase pregatitoare din scolile din nordul judetului Mehedinti nu a ajuns inca la destinatie din cauza taifunurilor din Oceanul Pacific, anunta autoritatile.

Studentii din Rep Moldova care studiaza in Romania, obligati sa se intoarca acasa dupa absolvire

Studentii moldoveni care invata in Romania in baza burselor ar putea fi obligati sa revina in R.Moldova dupa studii, a declarat premierul Vlad Filat in cadrul emisiunii InPROfunzime, relateaza ProTV Chisinau.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.