Cum au ajuns castorii subiect de dezbatere națională. ”Inginerii naturii” și catastrofa de la Salina Praid

62549284
Shutterstock

Catastrofa de la Salina Praid nu a fost provocată de castori, este concluzia ONG-ului de mediu care a elaborat toate planurile de management din această zonă. Reacția vine după ce au existat voci care au dat vina pe castori pentru situația de la Praid.

 

Nu există dovezi sau documente care să indice că o familie de castori ar fi împiedicat vreun proiect de deviere a pârâului din apropierea Salinei Praid, a informat Propark-Fundaţia pentru Arii Protejate, o organizaţie de protecţia mediului din Braşov care a elaborat planurile de management pentru toate siturile Natura 2000 din zona salinei.

"Nu există dovezi sau documente care să indice că o familie de castori ar fi împiedicat vreun proiect de deviere a râului din apropierea Salinei Praid. Propark - Fundaţia pentru Arii Protejate a elaborat planurile de management pentru toate siturile Natura 2000 din zona Salinei.

În urma activităţilor de inventariere a biodiversităţii nu a fost identificată prezenţa castorului, prin urmare nu au fost propuse măsuri specifice de conservare pentru această specie în zonă", a precizat Propark-Fundaţia pentru Arii Protejate, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Oamenii dau vina pe castori

Totodată, de menţionează că, potrivit legislaţiei de mediu în vigoare, sănătatea şi securitatea publică au prioritate faţă de obiectivele de conservare.

"Cadrul legal permite intervenţii de urgenţă acolo unde este necesar, inclusiv în cazul speciilor protejate, cum este castorul. De altfel, legislaţia actuală (Monitorul Oficial nr. 22 bis/7 ianuarie 2022 - Planul de acţiune pentru conservarea castorului eurasiatic) prevede posibilitatea obţinerii rapide de derogări pentru relocare în astfel de situaţii", se mai arată în postarea citată.

În ultimele zile s-a vehiculat ideea că lucrările de deviere a cursului pârâului Corund, care a inundat Salina Praid, ar fi fost împiedicate de activiştii de mediu care vizau protejarea populaţiei de castori din zonă. 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Cazul copilului mort la un spital privat din București. O doctoriţă şi o asistentă au fost trimise în judecată după 6 ani

După șase ani și jumătate, Parchetul General a finalizat ancheta în cazul băiețelului care a murit într-un spital privat din Capitală, după o intervenție chirurgicală.  

Sporuri care dispar, norme de hrană și vouchere de vacanță reduse, prime plafonate și concedieri. Guvernul taie în carne vie

Măsurile prin care viitorul guvern vrea să aducă bani la buget cuprind concedierea a 10% din bugetari, dispariția unor sporuri, reducerea valorilor pentru normele de hrană și voucherele de vacanță și prime plafonate, potrivit unui draft de decizii.

Cartea electronică de identitate poate fi solicitată şi pentru copii. Ce se întâmplă cu amprentele de pe noul buletin

Din această săptămână românii cu domiciliul în 18 județe plus Capitala pot să opteze pentru cartea electronică de identitate.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.