Bucureștenii stau cel mai rău la spațiul verde pe cap de locuitor. Care sunt cele mai verzi orașe din România

×
Publicitate

Autoritățile confirmă ce simțim cu toții. Avem mai puține spații verzi decât media Uniunii Europene, potrivit Institutului Național de Statistică. Iar Capitala stă rău de tot la acest capitol.  

Orașul este plin de mașini și de clădiri. Iar în lipsa copacilor noi abia tragem aer în piept. Prin comparație, în vecinătate, Buftea și Voluntari au de 29 de ori mai multe spații verzi decât Bucureștiul.

În topul orașelor verzi găsim Baia Mare, Piatra Olt sau Târgu Mureș.

Suntem în zona Obor, unde spațiul verde lipsește cu desăvârșire. Termometrul indică la nivelul asfaltului, în mijlocul zilei, 43 de grade.

Tot în București, dar în Sectorul 1, într-un cartier rezidențial de lângă Pădurea Băneasa, pentru că există verdeață și asfaltul este mai rece.

Oficial, fiecărui locuitor îi revin 20 de metri pătrați de spațiu verde. Suprafața este aceeași de multă vreme, deși populația a crescut cu 2,6 la sută, la peste două milioane de oameni.

Bucureștenii au, în realitate, doar 10 mp de spațiu verde pe cap de locuitor

Activiștii de mediu spun că situația este alarmantă. În parcul Cișmigiu, vegetația se usucă, iar lacul a secat.

Alex Oprița, Platforma de mediu pentru București: ”Realitatea e că avem în jur de 10 mp de spațiu verde pe cap de locuitor deschiși, amenajați și disponibili publicului larg, diferența până la 20 mp fiind de fapt spațiile private și pădurile din jurul Bucureștiului, care au fost cuantificate și ele ca spațiu verde. Nu e suficient doar să avem spații verzi, dacă acestea sunt abandonate și niște pârloage. E foarte important ca spațiile verzi existente să fie puse sub protecție și nu încadrate ca suprafețe construibile”.

Suprafata medie de spațiu verde pe cap de locuitor din Capitală este sub recomandarea Uniunii Europene, de 26 de metri pătrați de cetățean și de două ori mai mică decât recomandarea Organizației Mondiale a Sănătății, de 50 de metri pătrați.

La polul opus sunt orașe precum Varșovia, cu peste 28 de metri pătrați de spațiu verde, Praga cu 35 sau Vilnius cu 56.

Baia Mare, cel mai verde oraș din România

Iar dacă vorbim de topul celor mai verzi orașe de la noi, Baia Mare este în fruntea clasamentului, cu 133 de metri pătrați de spațiu verde pentru fiecare locuitor. Urmează Piatra Olt și Mangalia.

BAIA MARE - 133 mp
PIATRA-OLT - 81 mp
MANGALIA - 76 mp
TÂRGU-MUREȘ - 57 mp

Târgu Mureș, cu 57 de mp de spațiu verde, de exemplu, are în inima orașului parcul cetății medievale, dar și bulevardul umbrit cu copaci seculari.

Ne place să ne plimbăm în spațiu cu mult verdeață, clar avem nevoie de mai multe parcuri cu spații verzi și copaci, cum e aici”.

Valentina Vary, administrator: ”Doar în mijlocul orașului avem un parc de 4,3 hectare, foarte generos, plin de copaci dar și plante medicinale”.

În Europa, Austria, Germania și Marea Britanie au cele mai mari suprafețe verzi pe cap locuitor.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Un cunoscut doctor din Oradea a murit la 51 de ani, după un infarct miocardic. Soția lui este cardiolog

Un cunoscut medic primar ortoped, angajat al Spitalului Judeţean din Oradea şi asistent universitar la Facultatea de Medicină şi Farmacie din municipiu, a murit, joi dimineaţă, în urma unui infarct miocardic suferit în ziua precedentă. 

Legea salarizării unice: Salariul minim nu va mai fi indice de referință. Scenariu: Salariile cresc cu 25-30%

Ministrul Muncii, Florin Manole, a declarat joi că discuţiile pe legea salarizării unice sunt nu doar începute, ci şi avansate, într-un grup de lucru, Banca Mondială fiind consultant. 

Armata reduce tariful. Cu cât poate fi închiriat Stadionul Steaua

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat, joi, reducerea cu 10.000 de euro a tarifului de închiriere pentru Stadionul Steaua. 

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.