Autoritățile nu au reușit să prindă ursul din Ploiești, deși au fost aproape de el: ”Urșii sunt animale inteligente”

×
Publicitate

21 de mesaje Ro-Alert au anunțat marți, 25 iulie, prezența urșilor în diferite localități din țară. Între timp, ursul care a fost zărit prima dată, acum patru zile, la periferia Ploieștiului, nu a fost prins.

Responsabilii au amplasat o capcană și au încercat, fără succes, tranchilizarea lui.

Locuitorii Ploiestiului au primit marți-noapte un nou mesaj Ro-alert care-i anunța că ursul se afla la periferie. Autoritățile au încercat să-l captureze, dar ursul s-a ascuns într-un lan de porumb.

Daniel Nicodim, viceprimar municipiul Ploiești: ”L-am putut localiza cu ajutorul camerelor de termoviziune de la asociația vânătorilor. Am reușit să ne apropiem la o distanță rezonabilă și doctorul veterinar a tras cu arma cu tranchilizant. Din păcate, acesta nu își face efectul imediat. Sunt 500 de hectare cu vegetație și cu porumb și un teren în care se poate intra doar cu mașini de teren și nu puteam intra în porumb, pentru că riscam să îl călcăm".

Gabriel Florian Albu, purtător de cuvânt Inspectoratul de Jandarmi Județean Prahova: "Azi-noapte au fost căutări ale ursului. În continuare nu s-a reușit prin intermediul echipei de intervenție să fie capturat".

Cristina Lapiș, președinte Asociația Milioane de Prieteni: ”Urșii sunt animale oportuniste, animale inteligente. Și trebuie răbdare și foarte mult profesionalist, nu e numai să pui cușca, sunt metode prin care se poate prinde. Urșii nu stau într-un loc și poți să socotești același urs de trei ori, pentru că toți seamănă, urechile rotunde și coada scurtă, nu îi deosebești".

La nivelul țării, într-o singură zi au fost emise 21 de mesaje RO-ALERT care anunțau prezența urșilor. Cele mai multe mesaje au fost emise în Harghita, Brașov, Prahova și Mureș.

Și locuitorii comunei Recea din Cluj s-au trezit cu un urs înfometat.

Alexandru Rus - primar Recea-Cristur: "A intrat la cineva în curte. Femeia își aștepta copiii de la București. S-a trezit cu ursul în curte."

Marți seara, o ursoaică și doi pui au ieșit pe un drum din Covasna în căutare de hrană. Experții spun că și oamenii au vina lor, pentru că au hrănit aceste animale sălbatice și le-au încurajat, astfel, să vină în zonele urbane.
,

Articol recomandat de sport.ro
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Citește și...
Se montează stâlpișori pe trotuare, în București. Primarul Ciprian Ciucu a cerut să nu mai fie mașini parcate pe trotuare

Administraţia Străzilor montează stâlpişori pe trotuare pentru a împiedica şoferii să mai poată parca pe acestea, iar pietonii să poată circula normal.

Premierul Bolojan a cerut controale mai stricte pentru a opri exploatările ilegale la balastiere. Vrea să schimbe legislația

Premierul Ilie Bolojan a cerut intensificarea controalelor la exploatările de agregate minerale și înăsprirea legislației pentru protejarea resurselor naturale, anunță Guvernul.

Primarul din Mureș și un electrician, sub control judiciar pentru furt de curent. Noi detalii surprinzătoare din anchetă

Primarul unei comune din Mureș și un electrician, acuzați de furt de curent de peste un milion de lei, au fost plasați sub control judiciar pentru 60 de zile.

Recomandări
Companiile aeriene românești vor să ceară ajutor de la stat după dublarea prețului la kerosen. Italia impune restricții

Criza combustibililor se adâncește și începe să producă efecte concrete în aviație. Companiile românești iau în calcul să ceară sprijinul Guvernului și al Comisiei Europene. 

Momente critice pentru Mircea Lucescu. Internat la terapie intensivă, medicii caută soluții pentru a-l salva

Sunt momente de mare încercare pentru cel mai titrat antrenor de fotbal al României și pentru familia sa. Internat în secția de terapie intensivă, încă de sâmbătă, Mircea Lucescu este în stare critică.

Premierul Bolojan a cerut controale mai stricte pentru a opri exploatările ilegale la balastiere. Vrea să schimbe legislația

Premierul Ilie Bolojan a cerut intensificarea controalelor la exploatările de agregate minerale și înăsprirea legislației pentru protejarea resurselor naturale, anunță Guvernul.