Asociatia OvidiuRo isi continua misiunea de a oferi un viitor mai bun copiilor prin educatie

×
Publicitate

Din poarta, in poarta. Asa au fost chemati la gradinita fetitele si baietii dintr-o comuna din judetul Sibiu, de catre voluntarii Ovidiu Ro.

Asociatia isi continua programul "Fiecare Copil in Gradinita" prin care mii de sarmani din toata tara sunt ajutati sa aiba acces la educatie - primul pas pentru un viitor care le poate schimba viata.

Familia Matei are trei copii si se descurca foarte greu cu banii. Tatal face eforturi sa isi intretina familia si munceste cu ziua pe unde apuca. Cu sprijinul programului "Fiecare copil in gradinita", fata cea mica in varsta de 5 ani are o sansa pe care fratii ei nu au avut-o.

"Tot e bine ca merge sa invete la gradinita, ca atunci cand merge la scoala e bine ca stie poezii, tot", a spus mama fetitei.

''E bine, sa invete! Si eu am invatat, dar asa printre ele! Ca si noi am fost necajiti, atatia frati", a spus tatal fetei.

Sotilor Matei li s-au adaugat si alti parinti saraci din Tarnava, care inteleg cat de importanta este educatia. Tichetele sociale lunare, in valoare de 50 de lei, pe care le primesc atunci cand cei mici merg la cursuri le sunt de mare folos

"Numai educatia si numai prin educatie se poate iesi din aceasta stare'', a spus Sorin Badulescu, directorul Gradinitei din Tarnava.

In octombrie, la Tarnava erau inscrisi 70 de copii. Dn noiembrie, dupa implementarea programului "Fiecare Copil in Gradinita", numarul lor a urcat la 120.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un autobuz plin de cadouri. In Galati si Baia Mare, Mos Craciun circula cu transportul in comun

Mos Craciun a venit astazi la Galati cu autobuzul. Inca de dimineata, batranelul generos a renuntat la sanie si reni si s-a urcat intr-un mijloc de transport in comun, unde il asteptau zeci de copii.

Cum sa faci bani din hartie, de Sarbatori. Exemplul celor care si-au transformat hobby-ul in afacere

Anul acesta, de Craciun se poarta globurile si figurinele eco obtinute din hartie sau din sfoara. O tanara din Alba Iulia, pasionata de origami, si-a transformat hobby-ul intr-o afacere de sezon.

Lipsurile unui sistem prea sarac pentru a ne salva copiii. Cum poti sa contribui si tu la schimbare

500 de copii romani sunt diagnosticati anual cu un tip de cancer, insa rata de supravietuire este la jumatate fata de tarile civilizate unde 90% dintre pacienti scapa.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.